Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy zwolnione są od podatku od towarów i usług, wykonywane przez Agencję Poczty Polskiej, usługi polegające na sprzedaży znaczków pocztowych, towarów pocztowych (książek nadawczych, książeczek RTV, pudełek na paczki) oraz usługi w zakresie przesyłek kurierskich, telegramów, przesyłek poleconych sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 64.11.14 "Usługi świadczone w okienkach pocztowych" oraz "Usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie wymienione"?

sygnatura: PPB1-4407/I/35/2005

autor: Izba Skarbowa w Katowicach

data: 2005-08-02

słowa kluczowe:podatek od towarów i usług, usługi pocztowe, zwolnienia z podatku od towarów i usług

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16 maja 2005r. Pani X na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie z dnia 4 maja 2005r. nr US IV PP/A/25/05, stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług pocztowych

  • zmienia zaskarżone postanowienie w ten sposób, iż uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe w części dot. przyjmowania przekazów pocztowych pieniężnych, wpłat na rachunki bankowe sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 65.12.10-00.90 ?Usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie wymienione?,
  • w pozostałym zakresie odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 11 lutego 2005r. Pani X, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej usług wykonywanych przez Agencję Poczty Polskiej.

Według opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 18.01.2005r., znak: OK.-5672/KU-419/2005 załączonej do wniosku przez stronę, usługi Agencji Poczty Polskiej wykonywane na podstawie umowy agencyjnej zawartej z Pocztą Polską mieszczą się w grupowaniach:

  • sprzedaż znaczków pocztowych, sprzedaż towarów pocztowych (książki nadawcze, książeczki RTV, pudełka na paczki itp.), przesyłki kurierskie, telegramy, przesyłki polecone PKWiU 64.11.14 ? ?Usługi świadczone w okienkach pocztowych?,
  • przekazy pocztowe pieniężne, wpłaty na rachunki bankowe PKWiU 65.12.10-00.90 ? ?Usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie wymienione?.

W wyżej wymienionym piśmie strona stwierdziła, że przedmiotowe usługi są zwolnione od podatku VAT.

Postanowieniem z dnia 4 maja 2005r. nr US IV PP/A/25/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Na powyższe postanowienie strona wniosła zażalenie z dnia 16 maja 2005r., w którym wnosi o uchylenie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie z dnia 4 maja 2005r. i uznanie stanowiska podatnika w sprawie za prawidłowe.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Analiza uzasadnienia postanowienia dnia 4 maja 2005r. wskazuje, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznał, iż przedmiotem zapytania jest kwestia opodatkowania umowy agencyjnej.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia powołano przepis § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. z sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Podatnik w zażaleniu, stwierdził natomiast cyt.: ?Powołany w tym postanowieniu § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. (...) nie ma zastosowania przy świadczonych przeze mnie usługach?.

Zdaniem wnioskodawcy (wyrażonym w zażaleniu) przedmiotowe usługi mocą ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z tego podatku.

Należy stwierdzić, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, ale z przyczyn innych niż podane przez organ pierwszej instancji w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 2 tego załącznika zostały wymienione usługi świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane do grupowania PKWiU 64.11.

Oznacza to, że omawiane zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie dotyczy innych podmiotów wykonujących tego typu działalność gospodarczą.

Kategorią czynności zwolnionych z podatku, wymienioną w art. 13 (A)(1)(a) Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych ? wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), są usługi pocztowe świadczone przez pocztę państwową. Zwolnienie to odnosi się jedynie do usług świadczonych przez pocztę publiczną a więc podmiot działający na podstawie prawa publicznego i nie obejmuje usług wykonywanych na jej rzecz przez inne podmioty.

Treść wym. wyżej artykułu jednoznacznie wskazuje więc który podmiot może korzystać ze zwolnienia od podatku. Dlatego też podmioty niebędące pocztą państwową nie mogą korzystać z tego zwolnienia, nawet jeśli wykonują takie same czynności jak poczta państwowa.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2005r. i w zażaleniu z dnia 16 maja 2005r. w kwestii możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 64.11.14 jest nieprawidłowe.

Organ odwoławczy uznał więc, że rozstrzygnięcie podjęte przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie w sentencji przedmiotowego postanowienia z dnia 4 maja 2005r., znak: US IV PP/A/25/05 w części dotyczącej opodatkowania usług zaklasyfikowanych do grupowania 64.11.14 jest prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 65.12.10-00.90 polegających na przyjmowaniu przekazów pocztowych pieniężnych, wpłat na rachunki bankowe tut. organ uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w zał. nr 4 do ustawy. W poz. 3 tego załącznika zostały wymienione usługi pośrednictwa finansowego (Sekcja J 65-67 ex) z wyłączeniem usług wskazanych w punktach od 1 do 9.

W rozwinięciu grupowania PKWiU 65 mieszczą się Usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie wymienione (PKWiU 65.12.10-00.90).

Taki symbol podała Strona do świadczonych przez siebie usług.

Usługi mieszczące się w grupowaniu 65.12.10-00.90 są zwolnione od podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze organ odwoławczy uznał, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 11.02.2005r. w kwestii możliwości skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT w zakresie usług polegających na przyjmowaniu przekazów pocztowych pieniężnych, wpłat na rachunki bankowe zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 65.12.10-00.90 jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach /adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała/ w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY