Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Prawo do odliczenia podatku zapłaconego przy imporcie towarów w przypadku kiedy ilość towaru jest mniejsza niż w głoszeniu celnym

sygnatura: ILPP2/443-891/08-5/GZ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-12-24

słowa kluczowe:dokumenty celne, import towarów, korekta podatku, odliczenie podatku od towarów i usług, otrzymanie towaru

Wniosek ORD-IN: [ 742 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez Pełnomocnika Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2008 r. (data wpływu 1 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu 1 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT wykazanego w importowym dokumencie celnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT wykazanego w importowym dokumencie celnym. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu 1 grudnia 2008 r.) o brakujące pełnomocnictwo.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) dokonuje transakcji importu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT. W związku z powyższym, zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o VAT, Spółka dokonuje zgłoszenia celnego, w którym oblicza i wykazuje kwotę VAT należnego z tytułu importu towarów.

Ilości, ceny jednostkowe oraz wartości importowanych towarów, którymi Spółka posługuje się dokonując zgłoszenia celnego odpowiadają wartościom wynikającym z otrzymywanych przez nią od dostawców rachunków (które z kolei wynikają z zamówień złożonych przez Spółkę). Dane te służą Spółce do obliczenia wartości celnej importowanych towarów, która zgodnie z art. 29 ust. 13 ustawy o VAT stanowi element podstawy opodatkowania dla transakcji importu towarów.

W niektórych przypadkach zdarza się, iż ilość rzeczywiście dostarczonych Spółce towarów jest niższa (niedobory) od ilości widniejącej na otrzymanym przez nią rachunku od dostawcy, i tym samym od ilości towarów, którą wykazała w zgłoszeniu celnym.

Należy przy tym podkreślić, iż dokonując zgłoszenia celnego Spółka nie posiada jeszcze wiedzy w tym zakresie, gdyż przedmiotowe niedobory identyfikowane są w terminie późniejszym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy ilość rzeczywiście dostarczonych Spółce towarów jest niższa (niedobory) od ilości, którą wykazała w zgłoszeniu celnym, mimo, iż nie wystąpi ona do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej VAT należny w prawidłowej wysokości, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w kwocie wykazanego w zgłoszeniu celnym VAT należnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy ilość rzeczywiście dostarczonych mu towarów jest niższa (niedobory) od ilości, którą wykazał w zgłoszeniu celnym, mimo, iż nie wystąpi on do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej VAT należny w prawidłowej wysokości, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w kwocie wykazanego w zgłoszeniu celnym VAT należnego.

UZASADNIENIE

1. VAT naliczony od importu towarów

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, ,,kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego" (podkreślenie Spółki). Jak wynika z powyższego przepisu, Spółka ma prawo do odliczenia VAT w kwocie obliczonej i wykazanej w zgłoszeniu celnym z tytułu importu towarów.

Mając zatem na uwadze fakt, iż Spółka nie jest obowiązana wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej VAT należny w prawidłowej wysokości, uznać należy, iż kwota VAT zawarta w zgłoszeniu celnym jest prawidłowa, i tym samym spełnia przesłankę art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

2. Zasada neutralności VAT

Spółka pragnie zaznaczyć, iż odmienne od zaprezentowanego powyżej stanowisko w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego prowadziłoby do naruszenia fundamentalnej na gruncie VAT (potwierdzonej licznym orzecznictwem, w tym Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości) zasady neutralności tego podatku.

Spółka bowiem nie jest obowiązana wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej VAT należny w prawidłowej wysokości. Innymi słowy, obliczoną i wykazaną w zgłoszeniu celnym kwotę VAT uznać trzeba za prawidłową.

W związku z powyższym, Spółce powinno przysługiwać prawo do odliczenia powyżej kwoty VAT (w całości), gdyż w innym przypadku VAT z tytułu transakcji importu towarów obciążałby Spółkę (z jednej strony byłaby obowiązana uiścić VAT należny, z drugiej zaś nie stanowiłby on dla niej w części lub całości VAT naliczonego), co w świetle zasady neutralności tego podatku jest niedopuszczalne.

Należy zatem podkreślić, iż w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. b ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do odliczenia VAT naliczonego ,,wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne, które podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością".

Spółka pragnie bowiem raz jeszcze podkreślić, iż obliczoną i wykazaną przez nią w zgłoszeniu celnym kwotę VAT należnego uznać należy za prawidłową (skoro Spółka nie jest obowiązana dokonywać jakichkolwiek korekt w zakresie VAT należnego). Przytoczony powyżej przepis art. 88 ust. 3a pkt lit. b ustawy znajduje natomiast zastosowanie w innych przypadkach, np. w sytuacji, gdy podatnicy celowo podają nieprawidłowe kwoty na fakturach lub dokumentach celnych, kierując się zamiarem dokonania nadużyć fiskalnych.

3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Zdaniem Spółki, potwierdzeniem słuszności zaprezentowanego przez nią stanowiska jest również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: NSA) z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. akt l FSK 191/2006, gdzie w analogicznym stanie faktycznym NSA - powołując się na zasadę neutralności VAT - orzekł, iż w przypadku zawyżonej wartości celnej, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT wykazanego na dokumencie celnym, jeżeli w istocie doszło do importu towarów wykazanych na tym dokumencie, jak i do zapłaty VAT importowego we wskazanej na nim wysokości. Jak stwierdził NSA, ,,jednakże w wypadku zaniżenia podatku, w tym także z powodu zaniżenia wartości celnej towaru, ustawodawca uznał kwotę zaniżenia podatku za podatek naliczony w rozumieniu art. 19 ust. 2 powołanej ustawy (p. art. 11c ust. 5 tej ustawy), a nie pozbawił podatnika, z powodu podania w zgłoszeniu celnym niewłaściwej wartości celnej, prawa do odliczenia podatku wykazanego w tym zgłoszeniu. Nie ma zatem powodu, aby inaczej traktować sytuację, w której zawyżono wartość celną i pozbawiać podatnika z tej przyczyny prawa do obniżenia podatku".

Powyższy wyrok został wydany na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, niemniej jednak, z uwagi na podobieństwo regulacji obowiązujących w tamtej ustawie i ustawie o VAT, zachowuje on swą aktualność również na gruncie obecnie obowiązujących przepisów.

4. Stanowisko organów podatkowych

Zaprezentowane przez Spółkę powyżej stanowisko znajduje również odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych. Poniżej Spółka przytoczyła wybrane ze znanych jej pism w tej kwestii:

  • pismo Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 27 września 2005 r., sygn. US.PPM/443-58/MS/05: ,,Podatnik jednak, bez względu na to czy wystąpił z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości i oczekuje na decyzje, czy też nie, może odliczyć w całości VAT wykazany w dokumencie celnym",
  • pismo Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 2 października 2007 r., sygn. PP/443-52-1-GK/07: ,,Zatem w sytuacji, gdy występują ilość towaru docierającego do magazynu Spółki jest mniejsza od ilości towaru wynikającego z dokumentu SAD Spółka jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z tego dokumentu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  • suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY