Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Przejście uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz do zwrotu kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów przy przekształceniu spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną.

sygnatura: ILPP1/443-923/08-5/BP

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-12-22

słowa kluczowe:przekształcanie podmiotów, spółka akcyjna, spółka komandytowo-akcyjna, sukcesja prawna

Wniosek ORD-IN: [ 1327 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu: 1 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz do zwrotu kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz do zwrotu kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Akcjonariusze spółki X S.A. z siedzibą w Z zamierzają przekształcić spółkę akcyjną w spółkę komandytowo-akcyjną na podstawie przepisów Tytułu IV, Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Jednym z akcjonariuszy przekształcanej spółki kapitałowej oraz komplementariuszem przekształconej spółki komandytowo-akcyjnej jest Y Sp. z o.o. w organizacji. Natomiast pozostali akcjonariusze są osobami fizycznymi. Ponieważ wszyscy dotychczasowi wspólnicy przekształcanej spółki akcyjnej przystąpią do spółki przekształconej, spółka przy przekształcaniu nie będzie wypłacała ani nie postawi do dyspozycji wspólnikom żadnych kwot. W momencie przekształcenia dotychczasowi wspólnicy spółki przekształcanej nie obejmą akcji, a jedynie złożą oświadczenie woli o uczestnictwie w spółce przekształconej. Wkłady wniesione na pokrycie kapitału zakładowego w X S.A. w momencie przekształcenia staną się wkładami wspólników spółki komandytowo-akcyjnej, a majątek spółki przekształcanej - stosownie do art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych - stanie się z dniem przekształcenia majątkiem spółki przekształconej, odrębnym od majątku wspólników. Przy przekształceniu spółki zachowana zostaje tożsamość wartości wniesionych wkładów. W pasywach spółki przekształcanej (jako jej kapitał zapasowy) figurują zyski z lat ubiegłych przekazane na kapitał zapasowy oraz zysk z bieżącego roku, które zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wspomniane zyski po przekształceniu pozostaną majątkiem spółki przekształconej i nie zostaną wypłacone, postawione do dyspozycji ani udostępnione w jakiejkolwiek formie poszczególnym wspólnikom.

Dla każdego wspólnika spółki przekształconej będą prowadzone oddzielnie następujące konta:

  • stałe konta kapitałowe, na których zostaną zapisane wkłady wspólników w wysokości równej wartościom akcji w spółce przekształcanej oraz ewentualne przyszłe wkłady kapitałowe wynikające z podwyższenia przez wspólników kapitału,
  • bieżące konta kapitałowe, na których będą zapisane przyszłe, możliwe do wypłaty udziały w zyskach, wypłaty, odsetki, pożyczki wspólników oraz inne transakcje płatnicze wspólnika ze spółką,
  • konta rezerw, na których będą księgowane udziały w zyskach niepodlegające wypłacie oraz wpłaty wspólników, które nie stanowią wkładów; w związku z powyższym, po przekształceniu spółki kapitałowej niepodzielony zysk stanowiący kapitał zapasowy tej spółki oraz zysk roku bieżącego nie zwiększą wartości wkładów i nadal stanowić będą niepodzielony zysk zaksięgowany na kontach rezerw spółki komandytowo-akcyjnej.

Powyższe oznacza, że w czasie trwania spółki żaden wspólnik nie może żądać, ani tym bardziej otrzymać wypłaty środków z takiego konta. Wypłata może ewentualnie nastąpić tylko w przypadkach likwidacji spółki albo wystąpienia ze spółki wspólnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) przejdzie uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz do zwrotu kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów...

Zdaniem Wnioskodawcy, w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) nie wprowadzono odrębnych reguł dotyczących konsekwencji przekształcenia spółek, co pozwala na pełne zastosowanie art. 93 oraz art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Z art. 93a powołanej ustawy wynika, że osobowa spółka handlowa zawiązana w wyniku przekształcenia ze spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jest to ogólna zasada sukcesji podatkowej.

Według Wnioskodawcy spółka przekształcona (spółka komandytowo-akcyjna) będzie uprawniona do rozliczenia podatku należnego z podatkiem naliczonym spółce przekształcanej (spółce akcyjnej). W przeciwieństwie do podatków dochodowych, podatnikiem VAT będzie spółka osobowa, a nie jej wspólnicy. Konsekwencją sukcesji podatkowej będzie także brak obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli spółka przekształcana była zarejestrowanym podatnikiem, to nie trzeba dokonywać powtórnej rejestracji spółki przekształconej, ale wystarczy dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R oraz NIP 2 w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Wynika to z treści przepisu art. 96 ust. 12 cytowanej ustawy.

Reasumując, na spółkę przekształconą przejdzie uprawnienie do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony oraz zwrot podatku odliczonego przy nabyciu towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Następstwo prawne osób prawnych i innych podmiotów gospodarczych powstałych w wyniku łączenia się (w tym przez przejęcie) zostało uregulowano w art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze. zm.).

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Na podstawie art. 93 § 2 cytowanej ustawy przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że akcjonariusze zamierzają przekształcić spółkę akcyjną (spółkę kapitałową) bezpośrednio w spółkę komandytowo-akcyjną (spółkę osobową) na podstawie przepisów Tytułu IV Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Istotą przekształcenia (transformacji) jest zmiana formy prawnej, w której funkcjonuje dany podmiot. Podmiot przekształcany nie jest traktowany jako podmiot likwidowany, ponieważ prowadzona działalność, przy wykorzystaniu tego samego majątku, będzie przez niego kontynuowana w innej formie prawnej. W związku z tym, na gruncie prawa prywatnego sformułowano pogląd, zgodnie z którym w wyniku przekształcenia następuje kontynuacja, a nie następstwo prawne, bowiem tylko sam podmiot podlega zmianie, a nie zamianie na inny podmiot (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, J. Szwaja, Kodeks Handlowy. Komentarz, tom II, Warszawa 1997, s. 1272). Skutki przekształcenia oraz następstwa prawnego są tożsame - wstąpienie we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki.

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Na podstawie art. 93a § 2 wyżej wymienionej ustawy przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY