Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy rolnik równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne, może opodatkować sprzedaż piasku i żwiru wchodzących w skład gospodarstwa rolnego zgodnie z art. 23 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (karta podatkowa)?

sygnatura: ITPB1/415-865/09/HD

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2009-12-16

słowa kluczowe:gospodarstwo rolne, karta podatkowa, produkcja rolna, rolnictwo, złoża piasku

Wniosek ORD-IN: [ 681 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pan nabyć gospodarstwo rolne (ok. 10 ha). Po przeprowadzeniu niezbędnych prac (badania geologiczne, itp.) chciałby Pan uzyskać pozwolenie na eksploatację piasku i żwiru na obszarze ok. 2 ha. Z uzyskanych w urzędzie gminy informacji wynika, iż od powierzchni wykorzystywanej na ,,żwirownię" będzie Pan zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości na tych samych zasadach, co w przypadku opłat obowiązujących od prowadzonej działalności gospodarczej, ale w dalszym ciągu będzie posiadał Pan status rolnika. Nie będzie prowadził Pan innej pozarolniczej działalności gospodarczej, a także nie będzie zatrudniał pracowników. Prowadząc sprzedaż piasku i żwiru będzie Pan równocześnie rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie mógł Pan skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania - zgodnie z art. 23 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (karta podatkowa)...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, iż jest rolnikiem nieprowadzącym pozarolniczej działalności gospodarczej, a planowane przedsięwzięcie - czyli powiększenie powierzchni posiadanego gospodarstwa rolnego oraz sprzedaż z części tych areałów piasku, żwiru i kamieni oraz innych minerałów wchodzących w skład mojego gospodarstwa - pozwala na opłacanie podatku dochodowego od tego rodzaju działalności w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 23 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz załącznikiem nr 3 część XII do tejże ustawy, zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 23 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać także - na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

Usługi sprzedaży piasku, żwiru, kamieni, glinki, torfu i innych minerałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego sklasyfikowane zostały pod poz. 3 części XII tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z objaśnieniami do części XII, ww. usługi mogą być wykonywane jedynie przez rolników równocześnie prowadzących gospodarstwo rolne. Stawki określone w lp. 3 dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nieprzekraczającym 2 pracowników lub 2 członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, nie wyłączając małżonka.

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

  1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
  3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
  4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
  6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
  7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan rolnikiem równocześnie prowadzącym gospodarstwo rolne, który zamierza prowadzić jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży żwiru, pochodzącego z własnego gospodarstwa rolnego. Nie będzie prowadził Pan innej pozarolniczej działalności gospodarczej, a także nie będzie zatrudniał pracowników.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny, a także treść wniosku, stwierdzić należy że skoro jest Pan rolnikiem równocześnie prowadzącym gospodarstwo rolne, to wskazany przez Pana rodzaj działalności gospodarczej, tj. sprzedaż piasku i żwiru wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wykonywanej bez zatrudnienia pracowników, może podlegać opodatkowaniu w formie karty podatkowej, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY