Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wniesienie przez Wnioskodawcę w formie wkładu niepieniężnego udziałów posiadanych w M do H nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu do opodatkowania w Rzeczpospolitej Polskiej ?

sygnatura: IPPB5/423-654/10-2/AJ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2010-12-21

słowa kluczowe:opodatkowanie, powstanie przychodu, udział, wkłady niepieniężne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2010 r. (data wpływu 01.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych planowanego wniesienia przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego udziałów posiadanych w spółce zależnej do innej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych planowanego wniesienia przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego udziałów posiadanych w spółce zależnej do innej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa niemieckiego zorganizowaną w formie niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (,,GmbH"). W chwili obecnej posiada ona 100% udziałów w M. GmbH (dalej: ,,M"), także spółki kapitałowej prawa niemieckiego zorganizowanej w formie niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. M jest właścicielem nieruchomości położonej w Polsce. Wartość bilansowa nieruchomości, według bilansu M sporządzonego na dzień 30 czerwca 2009 r. (rok obrotowy spółki rozpoczyna się 1 lipca i kończy 30 czerwca każdego roku) wynosi 3 371 427,62 EUR. Natomiast, według tego samego bilansu, całkowita wartość majątku M wynosi 4 854 043,68 EUR. Tym samym nieruchomości położone w Polsce stanowią 69,5% wartości bilansowej majątku M. Proporcje te nie zmieniły się na koniec roku finansowego 1 lipca 2009 - 30 czerwca 2010 r.

Obie spółki, to jest Wnioskodawca oraz M, są rezydentami podatkowymi Republiki Federalnej Niemiec, to jest podlegają tam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, co są w stanie potwierdzić przedstawieniem odpowiednich certyfikatów rezydencji. W chwili obecnej Wnioskodawca planuje wnieść w formie wkładu niepieniężnego wszystkie posiadane przez siebie udziały w M., do spółki H. GmbH (dalej: ,,H"), także spółki kapitałowej prawa niemieckiego zorganizowanej w formie niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz niemieckiego rezydenta podatkowego (podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Republice Federalnej Niemiec), co też jest ona w stanie udokumentować odpowiednim certyfikatem rezydencji. W zamian za wniesione w formie wkładu niepieniężnego udziały H. wyda udziały w swoim kapitale zakładowym na rzecz Wnioskodawcy. W ramach tej transakcji nie wystąpią dopłaty w gotówce. W rezultacie H. nabędzie 100% udziałów w kapitale zakładowym M., co zapewni H. bezwzględną większość praw głosów w M.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wniesienie przez Wnioskodawcę w formie wkładu niepieniężnego udziałów posiadanych w M. do H. nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu do opodatkowania w Rzeczpospolitej Polskiej ...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Wnioskodawcę w formie wkładu niepieniężnego udziałów w M. do H. nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu w Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: updop) podatnicy, którzy nie posiadają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Przepis ten nie zawiera jednak definicji, ani katalogu przychodów, wobec których należy uznać, iż zostały osiągnięte na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Niewątpliwie jednak, do kategorii dochodów, które pochodzą ze źródeł położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej należy zbycie udziałów lub akcji w spółce. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop przychodem jest wartość nominalna udziałów lub akcji w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Wprowadzając ten przepis do porządku prawnego ustawodawca przyjął, że transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego (w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) stanowi formę odpłatnego zbycia składników majątkowych będących przedmiotem aportu, gdzie wynagrodzeniem jest wartość nominalna otrzymanych udziałów lub akcji w spółce kapitałowej. Tym samym wniesienie aportem udziałów stanowi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych formę ich odpłatnego zbycia, podlegającą opodatkowaniu. Jednakże zgodnie z art. 12 ust. 4d updop jeżeli:

  1. przedmiotem zbycia (w tym aportu) są udziały lub akcje w spółce kapitałowej;
  2. nabywcą jest inna spółka kapitałowa;
  3. zarówno zbywca jak i nabywca udziałów lub akcji są rezydentami podatkowymi jednego z państw członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
  4. w zamian za zbywane udziały lub akcje zbywca otrzymuje udziały lub akcje nabywcy (przy czym może wystąpić także zapłata w gotówce nie przekraczająca 10% wartości nominalnej otrzymanych udziałów lub akcji);
  5. nabywca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały lub akcje są przedmiotem zbycia (w tym aportu), lub posiadając bezwzględną większość zwiększy ilość udziałów lub akcji w tej spółce;

- to transakcja taka nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania zarówno po stronie zbywcy (w tym wnoszącego aport) jak i nabywcy (w tym otrzymującego aportu).

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 11 updop powyższe zasady stosuje się nie tylko do polskich spółek kapitałowych, ale także do spółek innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego wymienionych w Załącznik 3 do updop. Załącznik ten wymienia niemieckie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (,,GmbH"). Biorąc pod uwagę brzmienie powyższych przepisów należy stwierdzić, iż w przypadku wniesienia w formie aportu udziałów w spółce, przez niemiecką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do innej niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zasadą jest opodatkowanie takiej transakcji po stronie spółki wnoszącej aport, o ile umowa pomiędzy Polską i Niemcami nie stanowi inaczej. Jeżeli jednak w wyniku takiej transakcji niemiecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymująca aport uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce (lub też mając taką większość powiększy swój stan posiadania) posiadającej nieruchomość położoną w Rzeczpospolitej Polskiej, przychód do opodatkowania nie powstanie.

Tym samym, biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę aportem 100% udziałów w spółce M., której majątek składa się głównie z nieruchomości położonych w Rzeczpospolitej Polskiej, do H, nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY