Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pytanie dotyczy wysokości limitu uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wynajmu lokalu użytkowego, którego współwłaścicielami są małżonkowie.

sygnatura: 1438/VAT2/443-90/07/299-106/AS

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

data: 2007-09-17

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2006r. Nr 217, poz. 1590), w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej wysokości limitu uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wynajmu lokalu użytkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 29.06.2007r. wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem są współwłaścicielami lokalu użytkowego (50 % udziału łącznie). Drugim współwłaścicielem lokalu jest członek rodziny Wnioskodawczyni. Małżonkowie nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Za zgodą Wnioskodawczyni stroną umowy najmu lokalu będzie mąż Wnioskodawczyni.

Strona zwraca się z pytaniem czy w przypadku wynajmu lokalu użytkowego przysługuje małżeństwu limit w wysokości 10.000 euro, uprawniający do zwolnienia z opodatkowania w podatku od towarów i usług?

Zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika, inkasenta udziela pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z powyższego przepisu wynika, iż organ podatkowy ma obowiązek udzielenia odpowiedzi podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi w jego indywidualnej sprawie. Wniosek o interpretację powinien zatem dotyczyć konkretnego podmiotu i konkretnego zdarzenia prawnego, które podmiot ten swoim zachowaniem przed wystąpieniem z wnioskiem już wywołał.

W wyniku analizy stanu przedstawionego w piśmie stwierdzono, iż Strona wnioskuje o udzielenie informacji o zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego w imieniu własnym, a także w imieniu drugiego współwłaściciela, który w przypadku wątpliwości interpretacyjnych może wystąpić indywidualnie w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa do właściwego dla siebie Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów analizując wniosek może ustosunkować się do stanu faktycznego Strony, tj. męża i żony.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 z późn. zm.) każdy z małżonków uprawniony jest do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym, przy czym niektóre czynności, dla zachowania ich ważności wymagają zgody drugiego małżonka. W związku z powyższym Podatniczka wyraża zgodę na to, aby stroną umowy najmu był małżonek.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera postanowień o rozliczeniu podatku od towarów i usług z tytułu wynajęcia rzeczy stanowiącej majątek małżeński. Podatnikiem podatku od towarów i usług w opisanej sprawie będzie tylko małżonek będący stroną umowy najmu, jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel.

Przepis art. 15 ust.1 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 15 ust.2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, iż sama czynność zawarcia umowy najmu nie podlega podatkowi natomiast stan, jaki z niej wynika tj. odpłatne udostępnienie innemu podmiotowi własnej rzeczy - jest zakwalifikowany jako świadczenie usług, co do zasady objęte podatkiem od towarów i usług. Co więcej zamiar wykonywania usługi w sposób częstotliwy, o którym mowa w powyższym artykule wynika już z samego charakteru stosunku prawnego, jaki kształtuje umowa najmu, kreująca długotrwały stan odpłatnego udostępnienia własnej rzeczy innemu podmiotowi, który uznać należy za usługę także w przypadku zawarcia jednej takiej umowy.

W przedstawionej sytuacji przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, jednakże podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu - jest stroną czynności prawnej.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym stroną czynności prawnej będzie małżonek Wnioskodawczyni, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Zatem limit 10.000 euro dotyczy strony czynności prawnej czyli współmałżonka.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY