Zapytujący w 2002r. odziedziczył po ojcu działkę niezabudowaną o powierzchni około 4.500m2.W dniu 18 marca 2005r. Burmistrz Gminy i Miasta ...... zatwierdził podział ww. nieruchomości niezabudowanej na 5 działek ewidencyjnych, w tym: 4 działki o powierzchni około 1.000m2 każda, i jedna działka o powierzchni 351m2 wydzielona jako droga wewnętrzna - dojazd do działek.Zapytujący nosi się z zamiarem sprzedaży ww. działek.W tym stanie faktycznym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy sprzedaż ww. działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
sygnatura: 1407/NR/443-10/07/DD
autor: Urząd Skarbowy w Grójcu
data: 2007-07-10
słowa kluczowe: |
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 kwietnia 2007r., który wpłynął do tut. Urzędu 20 kwietnia 2007r., Pana......... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,
p o s t a n a w i a:
zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za prawidłowe
U z a s a d n i e n i e
W rozpatrywanym wniosku z dnia 15 kwietnia 2007r., który wpłynął do tutejszego Urzędu 20 kwietnia 2007r. zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny:
Zapytujący w 2002r. odziedziczył po ojcu działkę niezabudowaną o powierzchni około 4.500m2.
W dniu 18 marca 2005r. Burmistrz Gminy i Miasta ....... zatwierdził podział ww. nieruchomości niezabudowanej na 5 działek ewidencyjnych, w tym: 4 działki o powierzchni około 1.000m2 każda, i jedna działka o powierzchni 351m2 wydzielona jako droga wewnętrzna - dojazd do działek.Zapytujący nosi się z zamiarem sprzedaży ww. działek.
W tym stanie faktycznym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy sprzedaż ww. działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Wnioskodawca jest artystą plastykiem i nie prowadzi działalności zarobkowej związanej w jakikolwiek sposób ze sprzedażą nieruchomości lub handlem nieruchomościami. Ewentualną sprzedaż wymienionych działek powstałych po podziale nieruchomości należy traktować jako działalność jednorazową i potencjalne źródło funduszy niezbędnych do przeprowadzenia remontu i rozbudowy lokalu, w którym obecnie zamieszkuje wraz z rodziną.
Wobec powyższego oraz w związku z tym, że ewentualna sprzedaż wyżej wymienionych nieruchomości-działek, nie jest w żaden sposób związana z jego działalnością zawodową ani zarobkową, zapytujący uważa, iż sprzedaż tych działek nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT.
Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.), dalej: ustawa o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Podatnikami podatku od towarów i usług są w myśl art.15 ust.1 ustawy o VAT, Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Z kolei, w myśl art.15 ust.2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Z podanej wyżej definicji działalności gospodarczej wynika, że jest nią przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, w pewnym horyzoncie czasowym. Działalnością gospodarczą na potrzeby ustawy jest także wykonywanie sporadycznie, a nawet jednorazowo, czynności, o których mowa w art.5 ust.1, jednakże jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych czynności wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.
Przepis powyższy należy rozumieć w ten sposób, iż nie przestaje być działalnością gospodarczą określona działalność tylko dlatego, że czynność podlegająca opodatkowaniu wykonana została tylko jeden raz. Nie jest również tak, że jakakolwiek czynność wykonana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W szczególności obowiązek podatkowy w podatku VAT nie powstaje w sytuacji, gdy podmiot nawet prowadzący działalność gospodarczą dokonuje czynności, która w sposób niewątpliwy odnosi się do majątku osobistego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Sama okoliczność, że podmiot wykonuje czynności wymienione w ustawie o VAT jako podlegające opodatkowaniu, nie może być wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania tym podatkiem. Podmiot ten, w opinii Naczelnika, musi działać w charakterze podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, natomiast wykorzystywanie prywatnego majątku przez osoby fizyczne będzie mogło stanowić działalność gospodarczą tylko wówczas, gdy jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Odnosząc powyższe uwagi do stanu faktycznego przedstawionego w wystąpieniu, stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy osoba fizyczna, nieprowadząca ewidencjonowanej działalności gospodarczej, dokonuje sprzedaży ze swego prywatnego majątku (majątku osobistego), działek gruntu, jeżeli wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania się i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a działki wymienione nie zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży, ale w drodze spadkobrania, to sprzedaż ta, w opinii tut. organu podatkowego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wystąpienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).