Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy nagroda dla firm podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

sygnatura: 1425/021/443-9/07/IW

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

data: 2007-06-22

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 02.04.2007r. (uzupełnionym w dniu 21.05.2007r.) przez ............. dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 02.04.2007r. (uzupełnionym w dniu 21.05.2007r.) przez ......... przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zorganizował konkurs architektoniczny na adaptację budynku dawnej elektrowni. Konkurs został rozstrzygnięty 28.02.2006r. i Sąd Konkursowy przyznał nagrody pieniężne. Nagrodzeni to jedna nagroda dla osób fizycznych (studenci architektury) oraz osoby prawne: spółka partnerska i spółki z o.o. Wnioskodawca zadaje pytanie: czy nagroda dla wymienionych firm podlega opodatkowaniu należnym podatkiem VAT? Zdaniem wnioskodawcy autorzy - osoby prawne - winny wystawić dla niego faktury VAT na kwoty brutto (wysokość przyznanej nagrody) z uwzględnieniem 22% podatku VAT. Jednocześnie wnioskodawca nadmienia, że jest podmiotowo zwolniony z VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2.eksport towarów,3.import towarów,4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Pieniądze w myśl powyższej definicji nie stanowią towaru, nie mogą być zatem przedmiotem dostawy w rozumieniu w/cyt. art. 5 ust. 1 pkt 1. Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.Aby uznać, iż mamy do czynienia ze świadczeniem usług, muszą zostać spełnione dwa warunki:1.podatnik wykonuje świadczenie,2.świadczenie jest wykonywane za wynagrodzeniem. W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przypadku przedstawionym w przedmiotowej sprawie, tj. ufundowania przez Wnioskodawcę nagród pieniężnych w konkursie na projekt architektoniczny, nie występuje odpłatna dostawa towarów ani odpłatne świadczenie usług. W świetle wyżej cytowanych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż nagroda pieniężna za udział w konkursie architektonicznym zaliczana jest do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto zauważyć należy, że wnioskodawca jako podmiot zwolniony podmiotowo z VAT nie jest zobligowany do rozliczania podatku VAT (gdyby taki wystąpił) do momentu przekroczenie kwoty wolnej od opodatkowania, określonej w art. 113 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie nadmieniamy, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach (...). W związku z brzmieniem tego przepisu tut. Urząd nie może zająć stanowiska w sprawie jak powinni zachować się nagrodzeni.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY