Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

1.Czy w Pani sytuacji jako twórca musi Pani płacić podatku VAT po przekroczeniu wartości sprzedaży 10.000 euro w 2006 roku?2.Jeśli nie będzie Pani zwolniona z płacenia podatku VAT od umów o dzieło to czy te usługi będą opodatkowane stawką 7%?.

sygnatura: 1437/ZP/443/18/EZ/07

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

data: 2007-05-15

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 21 lutego 2007 r. /data wpływu do US 23.02.2007 r./ za n i e p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jako twórca wykonuje Pani projekty plastyczne i zbywa je Pani wraz z prawami autorskimi wykonując czynności na podstawie umowy o dzieło. Z tytułu wykonania takich umów jako twórca jest Pani związana z zamawiającym ,,prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny" w których zawarte są zawsze warunki otrzymania wynagrodzenia i jego wysokość.. W roku 2006 przekroczyła Pani obrót z tytułu umowy o dzieło w wysokości 10.000 euro.

W związku powyższym sformułowała Pani pytania:

1.Czy w Pani sytuacji jako twórca musi Pani płacić podatku VAT po przekroczeniu wartości sprzedaży 10.000 euro w 2006 roku?

2.Jeśli nie będzie Pani zwolniona z płacenia podatku VAT od umów o dzieło to czy te usługi będą opodatkowane stawką 7%?.

Stoi Pani na stanowisku, iż nie musi Pani płacić podatku VAT po przekroczeniu 10.000 euro w roku 2006. Gdyby jednak usługi przez Panią wykonywane nie można było podporządkować do usług zwolnionych z podatku VAT to wówczas zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy należy zastosować stawkę 7%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie z treści art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy wynika, że do samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej nie zalicza się czynności, z tytułu których przychody wymienione zostały w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Przepis ten, w swojej treści konstruuje warunki, których łączne występowanie pozwala na przyjęcie, że osoba świadcząca usługi na podstawie umowy o dzieło, nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej.

Jeżeli z treści zawieranych przez Panią umów będzie wynikało, iż są spełnione powyższe warunki to nie będzie Pani podatnikiem podatku od towarów i usług

Zatem nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług osoba, która w ramach podpisanej umowy o dzieło tworzyć będzie ze zlecającym więzi analogiczne ze stosunkiem pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywaniem czynności, korzystając z organizacji i infrastruktury podmiotu, na rzecz którego czynności te są wykonywane.

W związku z powyższym stwierdza się, iż jeżeli przedmiotowe czynności wykonywane są w warunkach nie spełniających kryteriów określonych przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg obniżonej 7% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z poz. 162, załącznika nr 3 do w/w ustawy, gdzie ustawodawca wymienił ,, usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania".

Jednakże należy zwrócić uwagę, że pod pozycją nr 11, załacznika nr 4 zostały wymienione m.in. Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów i artystów-wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 92.

Porównując zapis zawarty w poz. 11 załącznika nr 4 z zapisem w poz. 162, załącznika nr 3 należy stwierdzić, iż zwolnienie od podatku od towarów i usług ustawodawca ograniczył do czynności m.in. twórców polegających na przekazaniu lub udzieleniu licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w ramach usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 92.

Dodać jednak należy, iż organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikacji usług świadczonych przez podatnika. W przypadku wystąpienia wątpliwości w zaklasyfikowaniu świadczonych czynności, podatnik ma możliwość wystąpienia do organu statystycznego ( Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Jeżeli usługi prowadzone przez Panią zaklasyfikowane zostaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do sekcji o symbolu ex 92 czyli usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, z wyłączeniami wymienionymi w załączniku nr 4 do ustawy to wówczas będzie można zastosować zwolnienie przedmiotowe z podatku od towarów i usług. Natomiast jeśli otrzymana klasyfikacja nie będzie zaliczona do w/w grupy to należy zastosować opodatkowanie według stawki tj: 7% zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY