Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Cz podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT grunty, które były oddane w wieczyste użytkowanie przed 1 maja 2004 r.?.

sygnatura: PP/443-6/07/HM

autor: Urząd Skarbowy w Nysie

data: 2007-05-07

słowa kluczowe:

Tożsamy z

144833

P O S T A N O W I E N I E Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 9 lutego 2007 r./ wpływ 12 luty 2007 r. / o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie przed 1 maja 2004 r. Uznaje stanowisko Urzędu za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku. Pismem z dnia 9 lutego 2007 r. Urząd zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT gruntów, które były oddane w wieczyste użytkowanie przed 1 maja 2004 r.

Stanowisko podatnika. W związku z ukazaniem się uchwały siedmioosobowego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. sygn. IFSK27906 zdaniem Urzędu grunty , które były oddane w wieczyste użytkowanie przed 1 maja 2004 r. nie powinny być opodatkowane podatkiem VAT. Zdaniem sądu wyrażonego w tej uchwale , oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie stanowi dostawę towaru , a nie usługę , albowiem wieczysty użytkownik może dysponować gruntem w sposób zbliżony do właściciela. Z uwagi na fakt ,iż w momencie realizacji dostawy nieruchomości tj, w momencie wpisania użytkowania wieczystego do księgi wieczystej podatku VAT nie było, więc nie powinien być on płacony obecnie. Natomiast grunty, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste po 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje. Zgodnie z art 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel / art. 7 ust. 1 /.Po oddaniu gruntu w wieczyste użytkowanie, korzystający z niego dysponuje nieruchomością i rozporządza nią jako właściciel, a więc zgodnie z powołanym art. 7 ust. 1 czynność tę należy potraktować jako dostawę towarów.

Art 15 ust.1 ustawy o VAT stanowi iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2 bez względu na rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych działań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Konsekwencją stanowiska , że oddanie w wieczyste użytkowanie stanowi dostawę towarów, będzie stwierdzenie, że w przypadku gdy taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. / tj. przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa / nie podlega ona obecnie podatkowi od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego, uwzględniając stanowisko powołanej wyżej uchwały siedmioosobowego składu NSA, która rozstrzyga wątpliwości związane z użytkowaniem wieczystym - oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed 1 maja 2004 r. jest dostawą towarów dokonaną przed tą datą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku dostawy towarów zasadą jest bowiem, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru / art. 19 ust. 1 ustawy o VAT / . W momencie zaś ustanowienia użytkowania wieczystego ta czynność nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U Nr. 11 poz. 50 ze zm./. Tym samym opłaty dotyczące czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie mogą być objęte podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej tj. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./

Wobec powyższego należy uznać, że opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

W związku z czym stanowisko strony zajęte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY