Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy należy opodatkować podatkiem VAT sprzedaż działek budowlanych oraz dokonać rejestracji w podatku VAT ?

sygnatura: OG-005/218/2006/PP/443-104/103/2007

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

data: 2007-02-23

słowa kluczowe:

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 06.12.2006 r. (data wpływu do Urzędu 12.12.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

W dniu 12.12.2006 r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika o interpretację dotyczącą prawa podatkowego w zakresie podatku VAT. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20.02.2007 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący : W wyniku przeprowadzonego dochodzenia stanu posiadania i stanu prawnego działek nr 329 i 340 ( z późniejszą zmianą numeryczną na numer 329/8) Podatnik jest w posiadaniu w/w działek od 1968 r., posiada akt własności Nr PBG.ON.451/9440/74/75 wydany przez Powiatowe Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych. Od 9 stycznia 2006 r. obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony uchwałą Rady Gminy i mając na uwadze zgodność z tym planem Podatnik wystąpił o podział nieruchomości na 10 działek, co zostało pozytywnie zatwierdzone. W listopadzie 2006 r. Podatnik sprzedał działki o numerach: 329/9, 329/10, 329/15 stanowiące grunty orne V i VI klasy, a uzyskany dochód postanowił przeznaczyć na gromadzenie funduszy na budowę domu. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, ale z uwagi na niejednolitą interpretację przepisów o VAT doliczył do ceny sprzedaży działek przeznaczonych na cele budowlane podatek VAT w wysokości 22%. W uzupełnieniu do wniosku o interpretację z dnia 20.02.2007 r. Podatnik oświadczył, że działka Nr 329/8 została podzielona na 10 działek o Nr: 329/9, 329/10, 329/11, 329/12, 329/13, 329/14, 329/15, 329/16, 329/17, 329/18 z przeznaczeniem w/g zaświadczenia Urzędu Gminy Sitkówka - Nowiny Referat Budownictwa.

Pytanie wnioskodawcy brzmi: 1) Czy należy opodatkować podatkiem VAT sprzedaż działek budowlanych oraz dokonać rejestracji w podatku VAT?

Zdaniem wnioskodawcy od sprzedaży działek budowlanych nie należy odprowadzać podatku VAT i nie należy dokonywać rejestracji w podatku VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytań Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Za towary w świetle art. 2 pkt 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynnosci podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 43 ust. 1 i 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a o obowiązku opodatkowania podatkiem Vat ich dostawy decyduje charakter i przeznaczenie gruntu.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Wobec powyższego dostawa gruntów budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ,,zamiar" jak również nie precyzuje pojęcia ,,sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie).

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Sitkówka - Nowiny, działki są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Zatem biorąc pod uwagę okoliczność zamiaru sprzedaży przez Podatnika 10 działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, która wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT dostawę tych gruntów należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą. W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT dostawa (sprzedaż) działek opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Ponadto, jak wynika z przepisu art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o VAT podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tegoż podatku niezależnie od wielkości obrotów.

Zatem dostawa przedmiotowych działek przeznaczonych pod zabudowę będzie działalnością w rozumieniu cyt. wyżej art. 15 ustawy o VAT, a Wnioskodawcę, jako dokonującego dostawy gruntów należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług, zobowiązanego do odprowadzenia podatku należnego od dokonania transakcji sprzedaży gruntów.

W myśl art. 96 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), z zastrzeżeniem ust. 3.

W związku z powyższym po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nie podziela stanowiska wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY