Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

W sprawie dokumentowania opłat pobieranych przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr/1/07/GŁ

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-01-10

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Strona wystąpiła z prośbą udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący dokumentowania opłat rachunków za opłaty pobierane przez okręgowe stacje chemiczno - rolnicze.

We wniosku Strona wyjaśnia, że na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2006 roku (Dz.U. Nt 148, poz. 1071) w sprawie opłat za zadania wykonywane przez okręgowe stacje chemiczno - rolnicze określone zostały opłaty pobierane przez okręgowe stacje chemiczno - rolnicze za:

1. analizy fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne

- gleb mineralnych oraz organicznych

- ziem i gleb ogrodniczych, podłoży ogrodniczych, pożywek i wody

- materiału roślinnego i pasz

- nawozów naturalnych, organicznych i organiczno - mineralnych

- ścieków i osadów ściekowych

2. badanie gleb na potrzeby doradztwa nawozowego

3. badanie materiału roślinnego na potrzeby doradztwa rolniczego

4. prace terenowo - kartograficzne

5. opracowywanie wyników przeprowadzonych analiz i badań

6. działalność szkoleniową i informacyjna.

Za powyższe zadania Okręgowe Stacje Chemiczno - Rolnicze pobierają opłaty, których wysokość określa załącznik do cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie opłat za zadania wykonywane przez okręgowe stacje chemiczno - rolnicze. W związku z powyższym Strona pyta czy opisane opłaty powinna dokumentować rachunkami.Zdaniem Podatnika powyższe opłaty są wyłączone z ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym na tego rodzaju opłaty wystawia rachunki jako formę potwierdzenia wniesienia opłaty.

Naczelnik urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za podatnika podatku od towarów i usług nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Krajowa Stacja Chemiczno - Rolnicza W W. w zakresie realizowania zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w tym zakresie.

Art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników, o których mowa w art. 15 obowiązek wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniom ust. 2, 4 i 5 oraz 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie natomiast z obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 roku § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, od których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 797) faktury VAT wystawiają:

1. podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej2. podatnicy, o których mowa w art. 16 komentowanej ustawy (tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, niebędące podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy, dokonujące wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku, gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy (...). Zdaniem tutejszego organu podatkowego w stosunku do czynności nieopodatkowanych podatkiem od towarów i usług Podatnik powinien wystawiać rachunki, o których mowa w art. 87 ustawy - Ordynacja podatkowa.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY