Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

sygnatura: VO/4407-14-6/05/PP

autor: Izba Skarbowa w Warszawie

data: 2005-07-04

słowa kluczowe:członek zarządu, obowiązek podatkowy, stawki podatku


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1, art. 233 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia Strony z dnia 25.02.2005 r., zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 15.02.2005 r., nr US34/PV/443-16/05/BO uznającego za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 19.01.2005 r.


postanawia

zmienić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w ten sposób, że uznaje stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę za prawidłowe.


Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19.12.2005 r. Pan Dariusz X. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 554, poz. 535, z późn. zm.). Pytanie dotyczyło opodatkowania wynagrodzenia uzyskanego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca pełni funkcję prezesa zarządu "P" S.A. na podstawie powołania przez Radę Nadzorczą Spółki. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie miesięczne, którego wysokość została określona uchwałą Rady Nadzorczej Spółki.

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Pana Dariusza X. czynności wykonywane przez członka zarządu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż - stosownie do postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy - nie są samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą.

Organ podatkowy postanowieniem z dnia 15.02.2005 r., nr US34/PV/443-16/05/BO stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w związku z tym, że akt powołania nie określa warunków wykonywania czynności oraz odpowiedzialności za ich wykonanie oraz brak jest innej umowy normującej wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy warunki czynności wykonywane w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Strona - korzystając z przysługującego jej na podstawie art. 14a §4 Ordynacji podatkowej - wniosła pismem z dnia 25.02.2005 r. zażalenie na postanowienie organu podatkowego. W ocenie wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym istnieją warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy w szczególności została w ramach istniejącego stosunku prawnego określona odpowiedzialność zlecającego wykonanie czynności, którą należy rozumieć jako odpowiedzialność za wykonanie określonych czynności wobec osób trzecich. Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym Strona przy piśmie z dnia 25.05.2005 r. przesłała odpis uchwalonego przez zarząd Spółki "P" w dniu 20.01.2004 r. regulaminu pracy zarządu. Z treści §10 ust. 1 regulaminu wynika, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody spowodowane działaniem lub zaniechaniem członków zarządu w zakresie wykonywania obowiązków członka zarządu ponosi Spółka natomiast członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za szkody spowodowane ich działaniem lub zaniechaniem w zakresie wykonywania obowiązków członka zarządu chyba, że nie ponoszą winy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny Dyrektor Izby Skarbowej po wnikliwym rozpatrzeniu argumentów podnoszonych przez Stronę w zażaleniu zauważa co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy - w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005 r. - za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.Stosownie do przepisu art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, iż warunkiem zastosowania przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy jest zamieszczenie w umowie zapisów o odpowiedzialności zleceniodawcy. Istotne jest natomiast aby taka odpowiedzialność wynikała z istoty danego stosunku prawnego. Akt powołania na członka zarządu tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonującym zlecane czynności. Skoro nie ma stosownych postanowień w uchwale wspólników, to należy mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych określające warunki wykonywania czynności członka zarządu, jego wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonywanie tych czynności. W kwestii odpowiedzialności istotny jest zapis art. 372 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu prawa członka zarządu do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. Prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Czynności takie zawsze będą zatem wywoływały skutek na zewnątrz, nawet gdyby dochodziło do ograniczeń. Oznacza to, że w stosunkach zewnętrznych istnieje odpowiedzialność zlecającego za czynności wykonywane przez członka zarządu. Natomiast w stosunkach wewnętrznych będzie rodziło odpowiedzialność odszkodowawczą działających wbrew ograniczeniom względem zlecającego.

Jak wynika z przedstawionego odpisu regulaminu, w tym regulaminie została określona odpowiedzialność zlecającego za wykonywanie tych czynności wobec osób trzecich, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uchwała rady nadzorczej określa wynagrodzenie członka zarządu.

W związku z powyższym należy uznać, iż poprawnym jest wyrażony przez wnioskodawcę pogląd, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym nie podlegają opodatkowaniu czynności wykonywane w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu. W związku z tym, że zostały określona odpowiedzialność zlecającego za wykonywanie czynności wobec osób trzecich, stanowisko - prezentowane przez Stronę w zapytaniu - jest prawidłowe także po wejściu w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. - przepisu art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) nowelizującego art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej postanowił jak na wstępie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY