Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są opodatkowane podatkiem VAT?

sygnatura: PP-A/406-79/05/MN

autor: Izba Skarbowa w Poznaniu

data: 2005-07-06

słowa kluczowe:czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, obowiązek podatkowy, odsetki od pożyczki, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60)

uchylam z urzędu

postanowienie Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu nr ZP/443-292/2/04 z dnia 25 lutego 2005r., wydane na wniosek Spółki z dnia 28 maja 2004r. (uzupełniony pismem z dnia 4 stycznia 2005r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa, i uznaję za prawidłowe stanowisko Podatnika, iż odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielonych pracownikom Firmy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 maja 2004r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami) w odniesieniu do pobierania odsetek od pożyczek mieszkaniowych z tytułu udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W przedmiotowym wniosku Spółka przedstawiła swoje stanowisko w sprawie, a mianowicie, iż odsetki od pożyczek z ZFŚS, udzielanych pracownikom na zakup mieszkania, budowę domu bądź ich remont, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W dniu 25 lutego 2005r., postanowieniem nr ZP/443-292/2//04, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznał stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

W przedmiotowej sprawie należy jednak stwierdzić co następuje:

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają miedzy innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pod pojęciem dostawy towarów ustawodawca rozumie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczeniem usług jest zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z wymienionym art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wynika z przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996r. nr 70, poz. 335 z późniejszymi zmianami). Z określonych w tych przepisach zasad tworzenia i korzystania z Funduszu wynika, iż działania pracodawcy podejmowane w ramach ZFŚS (w tym udzielanie pożyczek mieszkaniowych) w samym założeniu nie mają na celu osiągnięcia zysku, są bowiem przejawem działalności socjalnej zakładu pracy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy zaznaczyć, iż:

- działalność socjalna prowadzona przez Podatnika VAT pozostaje poza ustawową definicją działalności gospodarczej,
- odsetki od udzielonych pożyczek zasilają ZFŚS i nie są wykazywane po stronie przychodów Spółki,
- udzielanie pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i pobieranie z tego tytułu odsetek to zdarzenia sporadyczne,
- świadczenia tego nie można utożsamiać z dostawą towarów czy też świadczeniem usług,
- pożyczek z ZFŚS nie można traktować jak pożyczki udzielane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych.

Reasumując, udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek - dokonywane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie podlegają przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w ogóle.

Biorąc powyższe pod uwagę orzekam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (por. art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać.

Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi (por. art. 14 § 5 w/w ustawy).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY