Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Dotyczy kwestii opodatkowania usług wzywania radio-taxi.

sygnatura: PP-077/SIP/734/05

autor: Izba Skarbowa w Bydgoszczy

data: 2005-07-21

słowa kluczowe:członkowie, czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, stowarzyszenia, świadczenie usług, usługa nieodpłatna, usługi transportowe

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 8 czerwca 2005 r. Nr PP1-443-20/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 kwietnia 2005 r. Zrzeszenie ... wystąpiło o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Zrzeszenie ... jest samorządną organizacją społeczno - zawodową zrzeszającą osoby świadczące usługi transportu w zakresie przewozu osób i bagażu, dla których działalność ta stanowi podstawowe źródło utrzymania. Celem stowarzyszenia, w ramach prowadzonej działalności jest m. in. świadczenie na rzecz członków stowarzyszenia usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 63.21.25-00.10 "Obsługa centrali wzywania radio-taxi". Członkowie Zrzeszenia ... wnoszą na jego rzecz składki członkowskie.

Zapytanie dotyczyło kwestii opodatkowania usług wzywania radio-taxi.

Zdaniem wnioskodawcy wymieniona usługa świadczona jest nieodpłatnie, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy postanowieniem z dnia dnia 8 czerwca 2005 r. Nr PP1-443-20/05 uznał, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego, powołał m.in. przepis art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz.. 535 ze zm.) wskazując, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele członków stowarzyszenia, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Na ww. postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy Zrzeszenie nie złożyło zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym stosownie do przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym m in. członków stowarzyszenia, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że celem Zrzeszenia jest usprawnienie wykonywania zawodu taksówkarza przy wykorzystaniu środków technicznych, a więc również świadczenie usługi wzywania radio-taxi. Członkowie Zrzeszenia opłacają składki członkowskie. Zatem zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej świadczone przez Zrzeszenie usługi są odpłatne. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że mogą istnieć trudności w precyzyjnym określeniu wartości usługi (część składki płaconej na całą działalność Zrzeszenia). Na podatniku bowiem, jako świadczącym usługę ciąży obowiązek określenia podstaw kalkulacyjnych ceny usługi w sposób umożliwiający prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania dla celów podatku od towarów i usług.

Stanowisko Zrzeszenia ... zawarte w zapytaniu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w ww. kwestii nie jest zatem zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY