Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy sprzedający prawidłowo naliczył stawkę podatku VAT w wysokości 22% do sprzedaży miejsca postojowego w garażu podziemnym ?

sygnatura: OG/005/62/PP2/443/19/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

data: 2007-07-27

słowa kluczowe:

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 10.05.2007r. uzupełnionego pismem z dnia 30.05.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT za miejsce postojowe w garażu podziemnym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Podatnik w dniu 10.05.2007 r. złożył do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT za miejsce postojowe w garażu podziemnym.

Ponieważ wniosek ten był niekompletny, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w dniu 21.05.2007 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Pismo w sprawie uzupełnienia wniosku wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 30.05.2007 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku przez Stronę jest następujący:

Podatnik zawarł umowę przyrzeczenia-sprzedaży na zakup od developera mieszkania wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym, znajdującym się bezpośrednio pod budynkiem mieszkalnym. W stosunku do sprzedaży lokalu mieszkalnego developer zastosował podatek VAT wg stawki 7%, natomiast do miejsca postojowego w garażu stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy sprzedający prawidłowo naliczył stawkę podatku VAT w wysokości 22% do sprzedaży miejsca postojowego w garażu podziemnym ? Zdaniem wnioskodawcy miejsce postojowe zlokalizowane pod budynkiem mieszkalnym winno być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że przedstawione powyżej stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Stanowisko tut. Urzędu jest następujące:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b cyt. wyżej ustawy o VAT - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Ustawodawca zatem wyraźnie wskazuje, że tylko dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub jego części będzie objęta stawką obniżoną, natomiast stawka ta nie znajdzie zastosowania przy dostawie lokali użytkowych znajdujących się w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

W świetle art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekt budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.) jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mieszkalnego mogą natomiast przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż (art. 2 ust. 4 w/w ustawy).

Z brzmienia art. 2 ust. 2 cyt. wyżej ustawy wynika, iż podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć określone pomieszczenie do kategorii pomocniczych jest to, czy pomieszczenie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych zamieszkałych w lokalu osób.

Należy stwierdzić, że miejsce postojowe usytuowane w garażu podziemnym, choć stanowi część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie służy do bezpośredniego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludzi.

Uwzględniając treść wyżej przytoczonych przepisów prawa oraz mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa lokali mieszkalnych w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, natomiast dostawa pomieszczeń przynależnych i ich części w postaci miejsc postojowych na kondygnacji podziemnej budynku mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką 22%.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY