Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Dotyczy zastosowania prawa podatkowego w kwestii wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokali mieszkaniowo- usługowych z dominującą funkcją mieszkaniową.

sygnatura: 1434/PV/443-84/07/AG

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

data: 2007-07-05

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.04.2007r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 16.03.2007r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16.04.2007r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokali mieszkaniowo - usługowych z dominującą funkcją mieszkaniową. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zrealizować inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku mieszkalno - biurowego, przy czym 40% powierzchni budynku mają zajmować lokale usługowe, natomiast 60% powierzchni lokale mieszkalno - usługowe. W lokalach mieszkalno - usługowych 40% powierzchni zostanie przeznaczone na cele usługowe. W kartotece sporządzanej w związku z oddaniem lokali do użytkowania ich mieszana funkcja zostanie określona jako mieszkalno - usługowa oraz zostaną dokonane zapisy odnoszące się do wielkości powierzchni mieszkalnej oraz usługowej danego lokalu. Postanowienia w zakresie wielkości powierzchni mieszkalnej i usługowej danego lokalu zostaną zawarte w akcie notarialnym, a w konsekwencji zostaną odzwierciedlone w księdze wieczystej.

Jednocześnie w punkcie III wniosku, zawierającym stanowisko Spółki, znalazł się następujący zapis ,,.... Jeżeli przedmiotem dostawy byłby cały budynek, w skład którego wchodzą opisane w stanie faktycznym lokale, wówczas transakcja podlegałaby opodatkowaniu według stawki w wysokości 22%".

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku dostawy lokali mieszkalno - usługowych zastosowanie znajdzie 7% stawka podatku VAT, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT).

Z powyższych przepisów wynika, że o wysokości stawki podatku VAT przy dostawie lokali o przeznaczeniu mieszkalno - usługowym decyduje sklasyfikowanie budynku, w którym dany lokal się znajduje. Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - budynkami mieszkalnymi są obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych. W przypadku gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki podlega zaklasyfikowaniu jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Ponieważ w przedmiotowej sprawie mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej budynku wykorzystywana będzie na cele mieszkalne, co wynika z opisu stanu faktycznego i zostało kilkakrotnie zaznaczone w podpunktach 1 i 2 stanowiska Spółki, przy dostawie lokali mieszkalno - usługowych wyodrębnionych z powyższego budynku zastosowanie będzie miała 22% stawka podatku VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art.222 zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY