Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy dodatkowe opłaty przewidziane w § 45 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło podlegają opodatkowaniu VAT i w jakiej wysokości ?

sygnatura: D-2/443-21/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

data: 2007-06-25

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2007r. wpłynął wniosek Strony uzupełniony pismem z dnia 21.05.2007 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny;

Przedsiębiorstwo pobiera opłaty za niezgodne z warunkami umowy przekroczenie przez odbiorcę zamówionej mocy cieplnej. Obciążenie odbiorcy opłatami następuje w wysokości dwukrotności cen i stawek na podstawie wielkości mocy wynikającej z tego przekroczenia oraz w wysokości dwukrotności opłaty stałej za usługę przesyłową (zgodnie z § 45 pkt 4 prawa energetycznego).

Ponadto Spółka pobiera opłaty za pobór ciepła z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub dokonanie ingerencji w ten układ powodując zafałszowanie pomiarów ilości pobranego ciepła (§ 45 ust. 3 pkt 1). Odbiorca jest obciążany opłatami w wysokości obliczonej na podstawie dwukrotności cen i stawek opłat określonych w taryfie dla danej grupy taryfowej.

Pobierane opłaty są ceną sankcyjną za dostawę energii i są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 40.30.10.

Postawiono pytanie:

Czy dodatkowe opłaty przewidziane w § 45 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło podlegają opodatkowaniu VAT i w jakiej wysokości.

W przedmiotowej sprawie zajęto następujące stanowisko:

Zdaniem Strony wymienione opłaty podlegają opodatkowaniu, tak jak sprzedaż ciepła, podatkiem VAT wg stawki 22 %.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają min.: odpłatna dostawa (sprzedaż) towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności o których mowa wyżej, podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podlegają wszelkie dozwolone w legalnym obrocie czynności, nawet gdyby zostały dokonane niezgodnie z odrębnymi przepisami. Naruszenie odrębnych przepisów nie wywołuje skutków w postaci wyłączenia dokonanych czynności spod opodatkowania.

Zgodnie z § 45 pkt 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006r. wydanego na podstawie art. 46 ustawy - Prawo energetyczne, w przypadku gdy odbiorca pobierał ciepło niezgodnie z warunkami określonymi w umowie sprzedaży ciepła lub w umowie świadczenie usług usług przesyłania i dystrybucji ciepła albo w umowie kompleksowej, w szczególności gdy pobierał ciepło z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub dokonał ingerencji w ten układ, powodując zafałszowanie pomiarów ilości pobranego ciepła - przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę opłatami w wysokości obliczonej na podstawie dwukrotności cen i stawek opłat określonych w taryfie dla danej grupy taryfowej.

Zgodnie z § 45 ust. 4 cyt. rozporządzenia w przypadku przekroczenia zamówionej mocy cieplnej przez odbiorcę, bez uzgodnienia z przedsiębiorstwem energetycznym lub niezgodnie z warunkami umowy, przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie wielkości mocy wynikającej z tego przekroczenia może obciążyć odbiorcę opłatą za zamówioną moc cieplną oraz opłatą stałą za usługę przesyłową w sposób określony w § 45 ust. 3 tj. opłatami w wysokości obliczonej na podstawie dwukrotności cen i stawek opłat określonych w taryfie dla danej grupy taryfowej.

Ustalone w ww. sposób opłaty są ekwiwalentem pieniężnym za pobrane ciepło i nie mogą być traktowane inaczej, niż zapłata za uzyskane ciepło, czyli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w art. 5 ust.1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, czynnościami wymienionymi w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT są również dostawy energii (ciepła), których pobieranie zostało dokonane m.in.: 1. niezgodnie z warunkami określonymi w umowie, 2. bez zawartej umowy - za które pobiera się opłaty stanowiące formę odpłatności za pobrane w ww. sposób ciepło.

Dostawa ciepła została sklasyfikowana - wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKW i U) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 roku (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) - w grupowaniu 40.30.10.

Zatem biorąc pod uwagę ww. stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny należy stwierdzić, że opłaty pobierane przez Podatnika za przekroczenie zamówionej mocy cieplnej oraz za pobór ciepła z pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego przez odbiorcę - stanowią wynagrodzenie za uzyskane ciepło, i zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22 %.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY