Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego ustanowionego ponad 5 lat temu podlega opodatkowaniu VAT?
sygnatura: 1401/HTII/4407/14-182/05/MR
autor: Izba Skarbowa w Warszawie
data: 2006-04-20
słowa kluczowe: | spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, towar używany |
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawiep o s t a n a w i azmienić postanowienia organu I instancji.
U Z A S A D N I E N I E
Strona wystąpiła do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zbywa ona spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Prawo to zostało ustanowione ponad 5 lat temu (tj. od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono przedmiotowe prawo do lokalu, minęło 5 lat). W stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W trakcie użytkowania lokalu, właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Strona stoi na stanowisku, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu uznawane jest za towar tylko w zakresie czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 5, natomiast w zakresie innych czynności, np. sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jest to świadczenie usług opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Postanowieniem z dnia 5-12-2005 r. nr 1472/RPP1/443-694/2005/US Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielił w/w interpretacji i uznał stanowisko Strony za prawidłowe. Organ I instancji wskazał, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które należy do ograniczonych praw rzeczowych, stanowi wartość niematerialną i prawną. Nie stanowi ono części budynku lub budowli, nie jest też gruntem. W rezultacie nie może być uznane za towar, a jego przeniesienie za dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji nie ma doń zastosowania zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi natomiast świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, w którym nie kwestionuje poprawności interpretacji przepisów ustawy o VAT. Jedynym zarzutem podniesionym w stosunku do zaskarżonego postanowienia, jest jego sprzeczność z postanowieniem wydanym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście, w którym uznano, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towarów i jest zwolnione z podatku VAT. Strona wnosi o udzielenie jednolitej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie objętym wnioskiem z dnia 5-09-2005 r.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, zważył, co następuje:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów, w myśl przepisów art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W art. 43 ust. 6 w/w ustawy ustawodawca zastrzegł, iż w/w zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów używanych, jeżeli przed wprowadzenim ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1/ miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;2/ użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.Natomiast art. 43 ust. 2 ustawy o VAT zawiera definicję towarów używanych, zgodnie z którą przez towary używane rozumie się:1/ budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;2/ pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Analizując powołane przepisy, w szczególności zapis art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie należy uznać, iż spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Wspomniany przepis art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy nie zawiera bowiem wyczerpującego określenia dostawy w zakresie dotyczącym spółdzielczych praw do lokali. Treść ust. 1 art. 7 ustawy, którego rozwinięciem jest pkt 5 poprzez posłużenie się sformułowaniem ?w tym również? wyraźnie wskazuje, iż jest to jedynie wyliczenie przykładowe. Dlatego też przeniesienie w/w prawa do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towarów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostało ustanowione ponad 5 lat temu (tj. od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono przedmiotowe prawo do lokalu, minęło 5 lat) oraz w stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Również w trakcie użytkowania lokalu, właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Zatem, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, na podstawie cytowanego powyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o VAT, sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego jest zwolniona z podatku od towarów i usług.