Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

- dotyczy zwolnienia od podatku od towarów i usług, usług rekreacyjnych (udostępnianie sali bilardowej).

sygnatura: PP/005-50/05

autor: Izba Skarbowa w Olsztynie

data: 2006-03-01

słowa kluczowe:gry, usługi rekreacyjne, usługi rozrywkowe, zwrot podatku od towarów i usług

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 18 lutego 2005., znak: USIV/II/443-5/2005 w zakresie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług, usług rekreacyjnych (udostępnianie sali bilardowej).

Stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r., Nr 90 poz. 756), zmieniono treść objaśnienia do załącznika nr 4 - wykaz usług zwolnionych od podatku. Do dnia 31.05.2005r. przedmiotowe czynności korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Treść objaśnienia oznaczonego jako 1) - oznacza obecnie, iż zwolnienie od podatku od towarów i usług poza usługami wyłączonymi ze zwolnienia dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod pozycją 11 wymieniono oznaczone symbolem PKWiU ex 92, usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem 1) - z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i pomocyjnymi
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6. działalności agencji informacyjnych,

7. usług wydawniczych,

8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Z treści objaśnienia zamieszczonego pod załącznikami do ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że wskazany symbol PKWiU wraz z oznaczeniem ?ex" - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania - konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Nie jest możliwe zastosowanie jakiejkolwiek interpretacji rozszerzającej zakres stosowania obniżonej stawki VAT lub zwolnienia z obowiązku podatkowego w przypadku zamieszczenia symbolu ?ex" przy danym grupowaniu statystycznym.

Treść objaśnienia oznaczonego jako 1) - oznacza, iż zwolnienie od podatku od towarów i usług poza usługami wyłączonymi ze zwolnienia dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczana utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Zastosowanie tego zwolnienia wymaga jednak uwzględnienia wszelkich przewidzianych w tej pozycji wyłączeń i objaśnień. Zgodnie zaś z objaśnieniem zamieszczonym pod przedmiotowym załącznikiem zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Zatem, jeżeli usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z definicji której wynika, iż jest to zarobkowa działalność m.in. usługowa, nie mająca znamion działalności non profit, oraz wykonywana jest w sposób zorganizowany i ciągły, to ma ona na celu systematyczne dążenie do osiągnięcia zysków i opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze treść art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej oraz fakt zmiany przepisów, których interpretacji dokonano w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 18 lutego 2005r., znak: USIV/II/443-5/2005, istnieje konieczność uchylenia przedmiotowego postanowienia z urzędu.

Na niniejszą decyzję służy Stronie prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY