Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży maszyny rolniczej, kupionej ze stawką podatku VAT 0%, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami?
sygnatura: PP-I-005/11/AK/06
autor: Izba Skarbowa w Opolu
data: 2005-11-16
słowa kluczowe: | maszyny rolnicze, sprzedaż, stawki podatku, towar używany |
DECYZJA
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn.zm) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 15 grudnia 2005 r., Nr PP/443-40/05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 24 listopada 2005 r., Zakład Sp. z o.o. z siedzibą w zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik w sierpniu 2000r. zakupił maszynę, rolniczą (kombajn zbożowy) ze stawką podatku VAT 0% , gdyż zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami maszyny rolnicze podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT 0%. W chwili obecnej podatnik dokonuje sprzedaży kombajnu zbożowego. Zdaniem podatnika przy sprzedaży kombajnu należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0 %, ponieważ przy zakupie kombajnu stawka podatku VAT wynosiła 0%.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, postanowieniem z dnia 15 grudnia 2005 r., Nr PP/443-40/05, uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdził, iż zakupiona przez podatnika w 2000r. maszyna rolnicza, na którą wówczas obowiązywała stawka 0%, spełnia przesłanki do zakwalifikowania jej do towarów używanych, wymienionych w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, ponieważ - w ocenie organu podatkowego pierwszej instancji - Spółce z tytułu zakupu tych maszyn nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, gdyż podatek ten był równy zeru. W związku z powyższym, wskazana we wniosku sprzedaż maszyn rolniczych jest zwolniona od podatku VAT.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535 z późn.zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Od l maja 2004 r. dostawa maszyn rolniczych podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT (22%). Jednakże, stosownie zaś do art. 43 ust. l pkt 2, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przez towary używane rozumie się - w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 - m.in. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zatem, aby dostawę towarów można było zwolnić z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, spełnione być muszą łącznie dwie przesłanki:
Należy przy tym zaznaczyć, że ustawodawca odnosi się do obiektywnie istniejącego prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a nie rzeczywistego odliczenia tego podatku. Natomiast z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w momencie zakupu maszyny rolniczej przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W ocenie tut. organu nie ma znaczenia okoliczność, że podatek naliczony był równy zeru. W związku z tym, że opisana przez Spółkę dostawa maszyn rolniczych nie spełnia warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, stanowisko podatnika, jak i organu podatkowego I instancji należy uznać za nieprawidłowe.
Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.