Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy w przypadku podjęcia czynności polegających na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej czynności te będą obciążone VAT.

sygnatura: 1435/PP1/443-80/07/SP

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

data: 2007-10-01

słowa kluczowe:pośrednictwo finansowe, pożyczka, zwolnienia z podatku od towarów i usług

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1590), w związku z wnioskiem Strony z dnia 27.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 04.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Strony w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług udzielania pożyczek

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona ma w przedmiocie działalności wpisany m.in. pozostałe formy udzielania kredytów (numer PKD 1.65.22.Z). Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności podklasa ta, zdaniem Strony, obejmuje m.in. pośrednictwo finansowe, dotyczące przede wszystkim udzielania pożyczek przez instytucje nie objęte pośrednictwem pieniężnym. Strona planuje rozpoczęcie działalności polegającej na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym, w tym nie prowadzącym działalności gospodarczej.

Strona jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Większość czynności wykonywanych dotychczas przez Stronę (pośrednictwo ubezpieczeniowe) korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Strona zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku podjęcia czynności polegających na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej czynności te będą obciążone VAT.

Zdaniem Strony, w opisanym powyżej stanie faktycznym, usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.10) zostały sklasyfikowane według PKWiU jako usługi pośrednictwa finansowego wymienione pod pozycją 2 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Reasumując, zdaniem Podatnika we wskazanym stanie faktycznym czynność polegająca na udzieleniu pożyczek osobom fizycznym będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 w/w ustawy z podatku VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 tegoż załącznika do ustawy wymieniono usługi pośrednictwa finansowego (PKWiU Sekcja J tylko i wyłącznie 65 - 67) z wyłączeniem nie mającym zastosowania w przedmiotowej sprawie. Stąd w przypadku świadczenia usług w zakresie udzielania pożyczek mieszczących się w katalogu usług wymienionych w w/w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy Podatnik korzysta ze zwolnienia z ich opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ponadto organ podatkowy informuje, iż nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji świadczonych przez podatnika usług, a jedynie do potwierdzenia zasadności stosowania stawki podatku dla usług prawidłowo zakwalifikowanych przez podatnika.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY