Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego

sygnatura: IBPP3/443-35/09/AB

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2009-01-30

słowa kluczowe:spółdzielcze prawo do lokalu, sprzedaż lokalu, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Wniosek ORD-IN: [ 739 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej G przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca ma zamiar nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, położonego w B. przy ul. G. Budowa lokalu została zakończona około 1980 r. Lokal ten był uprzednio nabyty przez inną osobę, a zatem Wnioskodawca nie będzie jego pierwszym nabywcą, a ponadto jest już zamieszkały przez aktualnego właściciela. Wnioskodawca nie ma zamiaru lokalu użytkować ani nie ma zamiaru wykonywać w nim żadnych czynności opodatkowanych. Wnioskodawca mam zamiar lokal później sprzedać, z zastrzeżeniem, że na remont - ulepszenie lokalu nie wyda więcej niż 30% wartości początkowej. Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Mając na uwadze treść art. 5, art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, czy podatnik sprzedając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w opisanych warunkach, może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (...) (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy). Przepis ten zrównał dla celów podatkowych pojęcie spółdzielczego prawa do lokalu z towarem bowiem uznał za dostawę towaru również ustanowienia ww. praw spółdzielczych. W związku z wątpliwościami w tej materii, Ministerstwo Finansów dnia 10 sierpnia 2005 roku w piśmie o nr PP5-0331-30/247/2005/JB/PP-151 (Rzeczpospolita 791/273 z dnia 23 listopada 2006 roku) wyjaśniło, iż spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane dla celów podatkowych z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel, dlatego też przeniesienie tych praw do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować jako dostawę towarów. Skoro zatem, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu uznana jest za dostawę towaru, może ona korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, przy spełnieniu warunków określonych w hipotezie tego przepisu, a tak jest w tym przypadku (nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i wydatki nie przekroczyły 30% wartości początkowej - art. 43 ust. 6 ustawy, lokal był wcześniej zasiedlony i nabyty przez inną osobę). Takie stanowisko podatnika wynika także z wykładni językowej i celowościowej art. 7 ustawy bowiem przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel nie różnicuje obrotu pierwotnego (ustanowienie) od wtórnego (przeniesienie), a zatem nie może być odmiennie traktowane. Dokonując interpretacji należy mieć zatem na względzie ekonomiczną istotę transakcji, a nie jej charakter prawny. Podobny stan faktyczny był przedmiotem interpretacji o sygnaturze IBPP2/443-211/07/LŻ/KAN-1529/10/07/KAN-2714/12/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 i pkt 7 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  • ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego
  • zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej;

W myśl art. 43 ust. 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Budowa lokalu została zakończona około 1980 r. Lokal ten był uprzednio nabyty przez inną osobę, a zatem Wnioskodawca nie będzie jego pierwszym nabywcą, a ponadto jest już zamieszkały przez aktualnego właściciela. Wnioskodawca nie ma zamiaru lokalu użytkować ani nie ma zamiaru wykonywać w nim żadnych czynności opodatkowanych. Wnioskodawca ma zamiar później sprzedać lokal, z zastrzeżeniem, że na remont - ulepszenie lokalu nie wyda więcej niż 30% wartości początkowej.

W związku z powyższym sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa podlega zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, lecz w związku ze zmianą przepisu prawidłowość stanowiska wynika z innej podstawy prawnej niż wskazana przez Wnioskodawcę we wniosku.

Jednocześnie informuje się, ze zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY