Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy zgodnie z ustawą z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym inwestorzy mogą otrzymać zwrot wydatków (VAT-u) poniesionych na zakup materiałów budowlanych w odniesieniu do wydatków dotyczących inwestycji nie wymagających pozwolenia na budowę, a dokonanych w opisanym we wniosku domu?

sygnatura: DG/415-51/07

autor: Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

data: 2007-08-27

słowa kluczowe:

Podatnicy, podaniem z dnia 11.06.2007 r., wnieśli o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Podatnicy przedstawili następujący stan faktyczny sprawy:

Podatniczka jest właścicielem domu wybudowanego na działce rekreacyjnej. W domu tym mieszka i jest zameldowana na pobyt czasowy. Mimo, że większość domków na tym osiedlu zamieszkiwanych jest na stałe przez ich właścicieli, działki te nie zostały przekształcone na działki budowlane. W ww. domu Podatniczka wykonała remont, otrzymując faktury VAT.

W opisanym stanie faktycznym Podatnicy zadali następujące pytanie:czy zgodnie z ww. ustawą mogą otrzymać zwrot wydatków (VAT-u) poniesionych na zakup materiałów budowlanych w odniesieniu do wydatków dotyczących inwestycji nie wymagających pozwolenia na budowę, a dokonanych w wyżej opisanym domu...

Zdaniem Podatników mogą otrzymać zwrot wydatków na tej samej zasadzie jak właściciele domów położonych na działce budowlanej, ponieważ w domu tym Podatniczka mieszka, zameldowała się i poniosła w nim nakłady remontowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatników oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że stanowisko to jest prawidłowe.

Przepis art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym określa zakres przedmiotowy wydatków i wymienia rodzaje inwestycji, których realizowanie daje uprawnienie do ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków, tj:

a) budowa budynku mieszkalnego,

b) nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne,

c) przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach

d) remont budynku mieszkalnego.

Jedną z inwestycji, z której realizowaniem związana jest możliwość uzyskania zwrotu części wydatków na materiały budowlane zużyte w jej toku, jest remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Ustawa podaje definicję budynku mieszkalnego i remontu. I tak przez budynek mieszkalny należy rozumieć budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem. Z kolei za remont uważa się wykonanie robót określonych w załączniku do ustawy.

Podstawowym zatem kryterium decydującym o zaliczeniu danego budynku do kategorii budynków mieszkalnych w rozumieniu ww. ustawy jest jego przeznaczenie, a zatem ma on służyć potrzebom mieszkaniowym podatnika. Zatem nie jest wykluczone, że za budynek mieszkalny, w rozumieniu ustawy, uznany zostanie budynek rekreacyjny, czy też letniskowy, o ile będzie on służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (uchwała NSA z dnia 22.04.2002 r., FPK 17/01, ONSA 2002, nr 4, poz. 143). Charakter budynku jako mieszkalnego nie będzie także determinowany poprzez treść decyzji o warunkach zabudowy. Istotne znaczenie ma tylko to, czy dany budynek został wzniesiony w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i czy potrzeby takie może zaspokajać (wyrok NSA z dnia 7.01.2003 r., III SA 1546/01).

Z powyższego wynika, że dom letniskowy, w którym zamieszkuje Podatniczka, zaspokaja jej potrzeby mieszkaniowe, spełnione są zatem warunki, o których mowa w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jeżeli więc wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych w związku z remontem domu letniskowego będzie spełniał wymogi formalne, określone ustawą, brak podstaw prawnych do jego negatywnego rozpatrzenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY