Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

czy podatnik może się ubiegać o zwrot różnicy VAT z faktur na materiały i urządzenia zakupione na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie budynku mieszklanego na cele prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej?

sygnatura: II US pb IB / 415 - 26 / 105a/32 / 07 / KSz

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

data: 2007-07-31

słowa kluczowe:

Stan faktyczny

Z wniosku podatnika wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą i rozlicza się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik prowadzi gabinet stomatologiczny, który mieści się w budynku mieszkalnym; właścicielem jest wspólnie z małżonkiem. Część wydzielona na gabinet wynosi 15 m#178;. Podatnik opłaca podatek od nieruchomości zgodnie z uchwałą Rady Gminy Supraśl: budynek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Podatnik wskazuje, że rozpoczął inwestycję w postaci rozbudowy części wydzielonej na gabinet. Wiąże się to z dobudową do budynku mieszkalnego pomieszczenia poczekalni i łazienki dla pacjentów oraz wydzieleniem oddzielnego wejścia do gabinetu (dotychczas było to samo wejście do części mieszkalnej i gabinetu). Zapewni to większą wygodę pacjentom oraz podniesie rangę prowadzonego przez podatnika gabinetu. Wybudowane pomieszczenia będą przeznaczone tylko i wyłącznie na cele prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W związku z powyższym pytanie podatnika dotyczy kwestii: - czy podatnik może się ubiegać o zwrot różnicy VAT z faktur na materiały i urządzenia zakupione na realizację tej inwestycji?

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika, powinna on mieć taką możliwość, gdyż nie jest płatnikiem VAT-u.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa

W świetle art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 177, poz. 1468z późn. zm.), ustawa reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

W myśl art. 3 ust. 1 w/w ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z: 1) budową budynku mieszkalnego; 2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach; 3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z art. 2 pkt 1 ustawy wynika, że przez pojęcie ,,budynku mieszkalnego" rozumie się budynek mieszkalny lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, że dotyczy on inwestycji w postaci rozbudowy części budynku mieszkalnego wydzielonej na gabinet stomatologiczny /podatnik prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie/, co wiąże się z dobudową do budynku mieszkalnego pomieszczenia poczekalni i łazienki dla pacjentów oraz wydzieleniem oddzielnego wejścia do gabinetu. Jak podatnik sam wskazuje, wybudowane pomieszczenia będą przeznaczone tylko i wyłącznie na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Odnosząc stan faktyczny na grunt powołanych w niniejszej interpretacji przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, stwierdzić należy, iż w związku z tym, że prowadzona przez podatnika inwestycja polegająca na rozbudowie budynku mieszkalnego na cele niemieszkalne, tj. na cele prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, nie mieści się w dyspozycji przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy - nie przysługuje podatnikowi prawo do przewidzianego w tej ustawie zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z tą inwestycją.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY