Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy podatnik ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego przy braku zameldowania?

sygnatura: PP/443-62/07

autor: Urząd Skarbowy w Wadowicach

data: 2007-01-17

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 24 listopada 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.11.2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach wpłynęło Pani pismo z dnia 24.11.2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, dotyczącej prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego przy braku zameldowania. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż w dniu 29.04.2005 roku sprzedała Pani mieszkanie własnościowe i od tego dnia do 28.06.2005 roku nie była zameldowana pod żadnym adresem.Od 29.06.2005 r., jest Pani zameldowana w ... w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Z powodu braku meldunku na fakturach dokumentujących w/w wydatki w okresie od 06.05.2005 r., do 20.06.2005 r.,nie podawała Pani konkretnego adresu tylko miejscowość oraz ulicę tj...

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r., o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz 1468) - osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej od dnia 1 maja 2004 r. do 31.12.2007 r. Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów, które do dnia 30 kwietnia 2004 r., były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 % a od dnia 1 maja 2004 r., są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 22%. Zaś art. 2 pkt 1, 3 stanowi, że ilekroć w ustawie mowa o: - budynku mieszkalnym- rozumie się przez to budynek lub jego część,służące zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych ,oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem,jak przyłącza i urządzenia instalacyjne,w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, - fakturze - rozumie się przez to fakturę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług dokumentująca zakupy, o których mowa w art. 3 ust. 1. W myśl § 9 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,wystawiania faktur,sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95 poz. 798), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej (między innymi) - imiona i nazwiska lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r., o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz 1468) prawo do zwrotu przysługuje,pod warunkiem że osoba fizyczna posiada pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r., - Prawo budowlane wymagane jest pozwolenie. Zawarte w dyspozycji art. 3 ust. 1 stwierdzenie ,,wydatki poniesione" dotyczy wydatków faktycznie poniesionych na realizację przedmiotowej inwestycji. Pani jako inwestor poniosła wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych niezbędnych do budowy budynku mieszkalnego.

Jeżeli wydatki te zostały udokumentowane fakturami wystawionymi po dniu 1 maja 2004 r., oraz dotyczą materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r., były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r., są opodatkowane podatkiem VAT (o stawce 22%) przysługuje prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na ich zakup. Ponadto dysponowała Pani stosownym pozwoleniem na budowę budynku mieszkalnego, wymaganym przepisami powołanej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W piśmie z dnia 24.11.2006 r., informuje Pani, iż faktury wystawiane są imiennie na Panią i dokumentują zakup materiałów budowlanych zużytych do budowy budynku mieszkalnego. Adres podany na fakturach jest adresem gdzie znajdowała się budowa budynku mieszkalnego, co jest zgodne z dołączonym zezwoleniem na budowę oraz podanym na przedmiotowym piśmie aktualnym adresem zamieszkania. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że wydatki dokumentowane w sposób przedstawiony w piśmie z dnia 24.11.2006 r. dają Pani podstawę do wnioskowania o częściowy zwrot podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Stanowisko strony wyrażone w przedmiotowym piśmie jest więc prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani też nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY