Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości gruntowych, na których posadowione są budynek mieszkalny i budynki gospodarcze.

sygnatura: ITPP2/443-1057b/13/AJ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2013-12-19

słowa kluczowe:grunt niezabudowany, zwolnienie

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.), uzupełnionym w dniach 7 listopada i 10 grudnia 2013 r. ( daty wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości gruntowych, na których posadowione są budynek mieszkalny i budynki gospodarcze - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniach 7 listopada i 10 grudnia 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości gruntowych, na których posadowione są budynek mieszkalny i budynki gospodarcze.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 26 listopada 2012 r., zawartej w formie aktu notarialnego, Spółka zobowiązała się do sprzedaży osobie fizycznej prawa własności zabudowanych działek gruntu o numerach 156 i 157. Działka gruntu nr 156 stanowi składnik nieruchomości rolnej o pow. 267,5949 ha, a druga z nieruchomości stanowi część gospodarstwa rolnego o pow. 12,530 ha. Strony umowy postanowiły, że zapłata ceny nastąpi w ten sposób, że: 20.000 zł tytułem zadatku było uiszczone w dniu zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży, kwota 100.000 zł płatna miała być do dnia 31 stycznia 2013 r., pozostała część ceny - do dnia 31 grudnia 2013 r.

Dla obu działek gruntu nie ma aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego wynika, że są to tereny produkcyjno-przemysłowe (część działki nr 156 oraz nr 157), strefa zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej z towarzyszącym zagospodarowaniem terenu i uzupełniającymi usługami (część działki nr 156 oraz nr 157), a także jako uprawa rolnicza (część działki nr 157). Dla obu nieruchomości nie wydano decyzji o warunkach zabudowy. Na działce gruntu nr 156 posadowiony jest budynek mieszkalny, a działka gruntu nr 157 zabudowana jest czterema budynkami gospodarczymi. Obie działki gruntu zostały zakupione w dniu 6 grudnia 1996 r. na podstawie umowy sprzedaży, a transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie została również wystawiona faktura VAT dotycząca zakupu tych działek, stanowiących nieruchomości rolne. Działki gruntu mają następująca powierzchnię: działka nr 156 - 0,25 ha, działka nr 157 - 0,54 ha.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy dostawa zabudowanych działek gruntu o numerach 156 i 157 na podstawie umowy sprzedaży zawartej przez Spółkę będzie zwolniona od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie zobowiązany do naliczania podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży zabudowanych działek gruntu o nr 156 i 157. Dostawa ta korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka powołała treść art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i stwierdziła, że na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków i budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zdaniem Spółki, wynika z tego, że sprzedaż gruntów z zabudowaniami należy objąć stawką VAT właściwą dla tych zabudowań. Podniosła, że potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 sierpnia 2011 r. sygn. akt II FSK 1232/10, którego fragment zacytowała.

Spółka stwierdziła, że w sprawie zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zgodnie z którym, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części. Podniosła, że ustawodawca w ww. przepisie przewiduje dwa wyjątki od możliwości zastosowania zwolnienia od podatku, a mianowicie, nie można z niego skorzystać gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, lub gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Wyjątki te nie występują w przedmiotowej sprawie.

Po powołaniu treści art. 2 pkt 14 ustawy wskazała, że do pierwszego zasiedlenia budynków i budowli posadowionych na działkach gruntu doszło najpóźniej w dniu 6 grudnia 1996 r., tj. w dniu zawarcia umowy kupna. Od pierwszego zasiedlenia upłynęło więc przynajmniej ponad 15 lat, a zatem sprzedaży z dnia 26 listopada 2012 r. nie można traktować jako dostawy ,,w ramach pierwszego zasiedlenia". Stwierdziła, że nie ponosiła wydatków na ulepszenie przedmiotowych nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby 30% ich wartości początkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ,,podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Z brzmienia art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne lub zwolnienie od podatku.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - stosownie do brzmienia art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało zatem miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt będzie przedmiotem sprzedaży albo będzie oddany w najem, bądź dzierżawę. Zarówno bowiem dostawa, jak też najem i dzierżawa, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Według art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Jak wynika z ust. 11 powyższego artykułu, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z brzmienia ust. 7a powyższego artykułu wynika, że warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 26 listopada 2012 r., zawartej w formie aktu notarialnego, Spółka zobowiązała się do sprzedaży dwóch zabudowanych działek gruntu. Jedna z nich zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, a na drugiej posadowione są cztery budynki gospodarcze. Dla przedmiotowych nieruchomości gruntowych nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jak również nie wydano decyzji o warunkach zabudowy. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków, o których mowa we wniosku. Zakup ww. nieruchomości nie był udokumentowany fakturą VAT.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów pozwala na stwierdzenie, że planowana dostawa wszystkich budynków nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, co wyklucza jej zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem budynków, o których mowa we wniosku i nie dokonywanie ulepszeń w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje, że ich dostawa będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Zwolnienie od podatku dostawy budynków skutkuje tym, że zwolniona - przy uwzględnieniu treści art. 29 ust. 5 ustawy - będzie również dostawa gruntu, na którym są one posadowione.

Pomimo, że Spółka prawidłowo stwierdziła, że planowana dostawa będzie zwolniona od podatku, ze względu na podanie błędnej podstawy prawnej, oceniając stanowisko całościowo należało uznać je za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii opodatkowania zaliczek wpłaconych na poczet przyszłej dostawy budynków, ponieważ w tym zakresie nie przedstawiono własnego stanowiska i nie zadano pytania.

Końcowo zaznacza się, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, co oznacza, że w przypadku, gdy w chwili podpisania ostatecznej umowy sprzedaży ulegnie on zmianie lub w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Jednocześnie wskazać należy, że kwestia zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości gruntowych niezabudowanych, została rozstrzygnięta w interpretacji nr ITPP2/443-1057a/13/AJ.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY