Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1982, nr 30, poz. 212 z dnia 1982-10-06

Wydany przez:Minister Finansów
Data ogłoszenia:1982-10-06
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 września 1982 r. w sprawie zakresu działania, składu osobowego, trybu powoływania oraz organizacji podatkowych komisji odwoławczych.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1982-09-20
Data wejscia w życie:1982-10-05
Data obowiązywania:1982-10-05
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1982, nr 30, poz. 212 z dnia 1982-10-06
Na podstawie art. 176 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26 i Nr. 27, poz. 111 oraz z 1982 r. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Podatkowa komisja odwoławcza, zwana dalej "komisją", działa przy terenowym organie administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, zwaną dalej "terenowym organem administracji państwowej".
2. Komisja jest organem odwoławczym w sprawach dotyczących wymiaru podatków obrotowego i dochodowego od podatników będących osobami fizycznymi, gdy podstawy opodatkowania z braku niezbędnych danych do ich ustalenia określone zostały w drodze szacunkowej, a wysokość spornej sumy przekracza 50 tys zł.
3. W sprawach wymiaru podatku dochodowego od dochodu nie znajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu komisja jest organem odwoławczym bez względu na wysokość sumy spornej.

§ 2. W skład komisji wchodzą przewodniczący, jego zastępca oraz członkowie.

§ 3. 1. Przewodniczącego komisji i jego zastępcę powołuje terenowy organ administracji spośród pracowników wydziału finansowego urzędu wojewódzkiego. Pracownicy ci w okresie pełnienia funkcji przewodniczącego komisji, lub jego zastępcy nie mogą równocześnie wykonywać innych czynności z zakresu orzecznictwa w sprawach podatków obrotowego i dochodowego niż należące do właściwości komisji.
2. Członków komisji powołuje terenowy organ administracji w liczbie zapewniającej sprawność jej działania spośród osób zatrudnionych w jednostkach gospodarki uspołecznionej, emerytów (rencistów) poprzednio zatrudnionych w takich jednostkach oraz spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje samorządu społeczno-zawodowe podatników.

§ 4. Komisja jest powoływana na okres 3 lat. Członek komisji może być powołany nie więcej niż na 2 kolejne kadencje.

§ 5. Członkami komisji mogą być obywatele polscy korzystający w pełni z praw publicznych i mający pełną zdolność do czynności prawnych, nie karani za przestępstwa popełnione z chęci osiągnięcia korzyści majątkowej oraz za przestępstwa karne skarbowe, dający rękojmię należytego pełnienia powierzonych czynności.

§ 6. 1. Członek komisji, przy załatwianiu spraw, powinien postępować bezstronnie, według najlepszej wiedzy i sumienia, zachować w tajemnicy przebieg obrad oraz wszelkie uzyskane wiadomości dotyczące spraw będących przedmiotem obrad. Zachowanie tajemnicy obowiązuje również członka komisji po upływie kadencji.
2. Członkowie komisji przed przystąpieniem do pełnienia swych czynności obowiązani są złożyć na piśmie następujące przyrzeczenie: "Świadomy wagi mych słów przyrzekam uroczyście, że jako członek podatkowej komisji odwoławczej postępować będę w myśl przepisów prawa bezstronnie i według najlepszej wiedzy i sumienia oraz że zachowam w tajemnicy przebieg obrad komisji i wszelkie uzyskane wiadomości dotyczące spraw będących przedmiotem obrad".
3. Podpisany tekst przyrzeczenia odbiera terenowy organ administracji lub osoba upoważniona przez ten organ.

§ 7. Terenowy organ administracji może odwołać w każdym czasie przewodniczącego komisji, jego zastępcę oraz poszczególnych członków i na pozostały okres powołać w trybie określonym w § 3 nowe osoby w razie:
  1)  niezdolności do wykonywania obowiązków członka,
  2)  niewykonywania powierzonych obowiązków,
  3)  zachowania godzącego w powagę komisji,
  4)  niezachowania tajemnicy w zakresie o którym mowa w § 6 ust. 1.

§ 8. 1. Komisja orzeka w zespołach złożonych z przewodniczącego zespołu i dwóch członków. Skład zespołu orzekającego wyznacza przewodniczący komisji. Przewodniczącym zespołu może być tylko przewodniczący komisji lub jego zastępca.
2. Do składu zespołu orzekającego powinni być wyznaczani członkowie komisji mający odpowiednią wiedzę i doświadczenie przydatne do rozpatrywania danego rodzaju spraw, z tym że w sprawach dotyczących działalności rzemieślniczej, handlowej i usługowej w składzie zespołu powinien być rzemieślnik albo osoba wykonująca działalność w zakresie prywatnego handlu lub usług.
3. Do składu zespołu orzekającego nie mogą być wyznaczani członkowie komisji, którzy z tytułu wykonywania czynności służbowych lub funkcji społecznych brali udział w postępowaniu w sprawach dotyczących działalności zarobkowej wykonywanej przez podatnika, którego odwołanie będzie rozpatrywane.

§ 9. 1. Zespół orzekający rozpatruje sprawy na rozprawie z udziałem podatnika będącego stroną w sprawie lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika oraz przedstawiciela wydziału finansowego urzędu wojewódzkiego, referującego sprawę. W posiedzeniu zespołu mogą także wziąć udział: delegat właściwej organizacji samorządu społeczno-zawodowego podatników, biegły, jeżeli wydał opinię w sprawie, przedstawiciel organu podatkowego, stopnia podstawowego, którego decyzja jest przedmiotem odwołania, oraz okręgowego zarządu państwa i kontroli finansowej, który prowadził czynności kontrolne.
2. Przewodniczący komisji zawiadamia członków zespołu orzekającego, podatnika i inne osoby (ust. 1) o terminie posiedzenia zespołu, tak aby otrzymali zawiadomienie co najmniej na siedem dni przed posiedzeniem. W celu zaznajomienia się z aktami sprawy członkowie zespołu orzekającego obowiązani są stawić się na posiedzenie odpowiednio wcześniej.

§ 10. 1. Zespół orzekający podejmuje decyzje o sposobie załatwienia odwołania po niejawnej naradzie. Narada obejmuje dyskusję i głosowanie nad decyzją, jaka ma być podjęta.
2. Przewodniczący zespołu orzekającego nie bierze udziału w głosowaniu, a jedynie rozstrzyga w braku jednomyślności w głosowaniu.

§ 11. 1. Z przebiegu posiedzenia i podjęcia decyzji przez zespół orzekający komisji sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie zespołu oraz pracownik wydziału finansowego urzędu wojewódzkiego sporządzający protokół.
2. Przewodniczący zespołu orzekającego podpisuje decyzję i sporządza jej uzasadnienie na piśmie.

§ 12. Członkom zespołu orzekającego biorącym udział w posiedzeniu zespołu przysługują diety, zwrot kosztów podróży i inne należności według przepisów o należnościach przewidzianych dla członków kolegiów i komisji orzecznictwa do spraw wykroczeń.

§ 13. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 30 z 1982 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI