Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1991, nr 124, poz. 551

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie karty podatkowej.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1991-12-20
Data wejscia w życie:1992-01-01
Data obowiązywania:1992-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1991, nr 124, poz. 551
Na podstawie art. 9 pkt 1, art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 2-4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 oraz z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 110, poz. 475) zarządza się, co następuje:


§ 1. Podatnicy prowadzący działalność w zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu mogą płacić zryczałtowany podatek dochodowy lub zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej.

§ 2. 1. Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o obrocie i dochodzie oraz wpłacania zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy. Podatnicy ci są obowiązani jednak wydawać na żądanie klienta kolejno numerowane rachunki stwierdzające sprzedaż wyrobu lub wykonanie usługi oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek.
2. Do podatników, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy płacili podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach lub w innej formie niż karta podatkowa albo którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, nie stosuje się zwolnień, o których mowa w ust. 1, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej, nie dłuższym jednak niż 6 miesięcy.
3. Opodatkowanie w formie karty podatkowej nie zwalnia od obowiązku uiszczania na podstawie odrębnych przepisów podatku obrotowego od towarów sprowadzanych lub nadesłanych z zagranicy.

§ 3. W razie osiągania przez podatnika dochodów z innych źródeł niż objęte opodatkowaniem na zasadach rozporządzenia, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. Do dochodu osiągniętego z tych źródeł po dokonaniu odliczeń kwot, o których mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosuje się stopę podatku odpowiadającego dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów, w tym także z działalności objętej zryczałtowanym opodatkowaniem w formie karty podatkowej.

§ 4. 1. Zryczałtowany podatek dochodowy oraz zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:
  1)  usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli,
  2)  w zakresie detalicznego handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu - w warunkach określonych w części II tabeli,
  3)  w zakresie obnośnego i obwoźnego handlu artykułami przemysłowymi, z wyjątkiem objętego koncesjonowaniem, oraz benzyną - w warunkach określonych w części III tabeli,
  4)  gastronomiczną, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu - w warunkach określonych w części IV tabeli,
  5)  w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu - w warunkach określonych w części V tabeli,
  6)  w zakresie usług rozrywkowych - w warunkach określonych w części VI tabeli,
  7)  w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu - w warunkach określonych w części VII tabeli,
  8)  w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie służby zdrowia - w warunkach określonych w części VIII tabeli.
2. Za handel obnośny i obwoźny uważa się sprzedaż detaliczną towarów ze skrzyni, walizy, kosza, z samochodu, wozu konnego albo w inny sposób przenoszonych lub przewożonych z miejsca na miejsce.

§ 5. 1. Podatnicy określeni w § 4 są opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli:
  1)  złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  2)  we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie rodzaju działalności wymienionej w jednej z ośmiu części tabeli,
  3)  przy prowadzeniu działalności nie korzystają zarówno z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, jak i z innych zakładów lub przedsiębiorstw, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
  4)  nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w § 4, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5)  nie korzystają z możliwości łącznego opodatkowania ich dochodów z dochodami małżonka,
  6)  małżonek podatnika nie wykonuje działalności gospodarczej w tym samym zakresie.
2. Nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej prowadzenie przez podatnika działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach wodnych i wiatrowych o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów oraz wytwarzanie biogazu.
3. Za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust. 1 pkt 3 uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 2.
4. Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności określonej w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 w różnym zakresie lub prowadzi działalność w odrębnych zakładach, łączne zatrudnienie nie może przekroczyć stanu zatrudnienia określonego dla zakresu działalności, dla którego przewidziano najniższy stan zatrudnienia.
5. Podatnicy prowadzący działalność określoną w § 4 ust. 1 pkt 1-6 mogą być opodatkowani w formie karty podatkowej również wtedy, gdy działalność ta prowadzona jest przez wspólników, pod warunkiem że łączna liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego w tabeli.
6. Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatków w odniesieniu do podatników, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników:
  1)  wlicza się również osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą,
  2)  nie wlicza się:
a)    członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w razie gdy działalność prowadzona jest przez wspólników - tylko członków rodziny jednego ze wspólników,
b)    osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy - w okresie nauki zawodu lub przyuczania oraz nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu; na równi z tymi osobami traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych,
c)    osób pobierających emerytury lub renty - łącznie nie więcej niż dwóch,
d)    pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników,
e)    osób, na których rachunek jest prowadzona działalność po śmierci podatnika, jeżeli osoby te nie biorą udziału w prowadzeniu działalności.
7. Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości stawek podatku w odniesieniu do podatników, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2-6, do liczby pracowników nie wlicza się małżonka, z zastrzeżeniem ust. 1 objaśnień do części V tabeli, i niepełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem. W razie prowadzenia działalności przez wspólników, do liczby pracowników nie wlicza się małżonka i niepełnoletnich członków rodziny tylko jednego wspólnika. Przy prowadzeniu działalności w zakresie detalicznego handlu i gastronomii do liczby pracowników nie wlicza się ponadto osób zatrudnionych w celu nauki zawodu, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu, oraz pracowników zatrudnionych wyłącznie do utrzymywania czystości w zakładzie, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.

§ 6. Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku obrotowego.

§ 7. 1. Wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się:
  1)  dla podatników prowadzących działalność określoną w § 4 ust. 1 pkt 1, 5, 6, 7 i 8 - według stawek miesięcznych określonych w tabeli,
  2)  dla podatników prowadzących działalność określoną w § 4 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 - w granicach stawek miesięcznych określonych w tabeli, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiary tej działalności.
2. W wypadkach, o których mowa w § 5 ust. 5, wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się według stawki określonej dla stanu zatrudnienia odpowiadającego łącznej liczbie wspólników i pracowników.
3. W wypadkach, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. e), wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się według stawki bezpośrednio poprzedzającej stawkę określoną dla stanu zatrudnienia odpowiadającego łącznej liczbie wspólników i pracowników, z tym że stawka ta nie może być niższa od określonej dla działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracowników.
4. Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności wymienionej w § 4 ust. 1 pkt 1 w różnych zakresach lub w różnych miejscowościach, dla których przewidziano różne wysokości stawek karty podatkowej, wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się według stawki właściwej dla tego zakresu działalności i miejscowości, dla których przewidziana jest najwyższa stawka. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do podatników prowadzących działalność gastronomiczną, transportową i wykonujących wolne zawody w zakresie służby zdrowia.
5. Liczbę mieszkańców miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu na dzień 1 stycznia roku podatkowego.

§ 8. 1. Stawki karty podatkowej:
  1)  określone w części I tabeli obniża się o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, jeżeli przy prowadzeniu działalności określonej w § 4 ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem prowadzenia parkingów, nie zatrudniają pracowników, w tym również osób określonych w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. a) i c), nie licząc małżonka,
  2)  określone w części V tabeli obniża się o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do II lub do III grupy inwalidów, jeżeli przy prowadzeniu działalności w zakresie usług transportowych nie zatrudniają pracowników i członków rodziny,
  3)  określone w części I tabeli obniża się o 10% dla podatników, którzy zatrudniają pracowników będących inwalidami, zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, na każdego inwalidę; obniżka stawki nie dotyczy osób wymienionych w § 5 ust.6 pkt 2 lit. c) i d).
2. Na wniosek podatnika urząd skarbowy może obniżyć stawkę karty podatkowej określoną w części I tabeli:
  1)  w wypadkach szczególnie uzasadnionych - w stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1,
  2)  jeżeli rozmiar działalności podatnika, przy zatrudnieniu nie przekraczającym jednego pracownika, wskazuje na to, że określona w tabeli stawka byłaby oczywiście za wysoka.
3. W razie gdy podatnik prowadzi działalność wymienioną w § 4 ust. 1 pkt 2, 3, 4, 5 i 8 w rozmiarach wskazujących na to, iż określone w częściach II, III, IV, V i VIII tabeli stawki byłyby oczywiście nieodpowiednie, stawki te mogą być na wniosek podatnika lub z urzędu obniżone lub podwyższone, nie więcej jednak niż o 50%. Jeżeli w ramach prowadzonej działalności handlowej jest prowadzona sprzedaż produktów przemysłu mięsnego, stawki określone w tabeli mogą być z urzędu podwyższone, nie więcej jednak niż o 150%.
4. Podatnikom, którzy przy równoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wykonują usługi i nie zatrudniają pracowników oraz osób, o których mowa w § 5 ust. 6, stawki karty podatkowej określone w części I tabeli obniża się o 80%, a w części V tabeli - o 40%; podatnicy ci nie mogą równocześnie korzystać z obniżek przewidzianych w ust. 1-3.
5. W wypadkach określonych w § 5 ust. 5 obniżkę stawki, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i w ust. 4, stosuje się, jeżeli wszyscy wspólnicy spełniają warunki uprawniające do tej obniżki.

§ 9. W razie zatrudnienia przez podatnika przy prowadzeniu działalności określonej w § 4 ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem prowadzenia parkingów, pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, a w wypadkach określonych w § 5 ust. 5 - pełnoletnich członków rodziny jednego ze wspólników, nie licząc małżonka, a także w razie zatrudnienia osób, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. c) i d), podwyższa się stawkę karty podatkowej z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób za miesiące, w których była zatrudniona:
  1)  o 40% stawki określonej dla działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,
  2)  o 30% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu jednego pracownika,
  3)  o 20% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu dwóch pracowników,
  4)  o 15% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu trzech pracowników,
  5)  o 10% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu czterech i pięciu pracowników.
Zasadę tę stosuje się również w razie zatrudnienia przez podatnika każdej z osób, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. b), w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu.

§ 10. Podatnicy opłacający podatki w formie karty podatkowej mogą korzystać z częściowego zwolnienia od podatków z tytułu szkolenia uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu nauki zawodu na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach, z tym że kwotę ulgi odlicza się od zryczałtowanych podatków obrotowego i dochodowego lub tylko dochodowego.

§ 11. 1. Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej podatnik składa właściwemu urzędowi skarbowemu w deklaracji według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, od którego ma być zastosowana karta. Podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności w ciągu roku, powinien złożyć wniosek przed rozpoczęciem tej działalności. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w podatku obrotowym. Jeżeli do końca każdego roku podatkowego objętego opodatkowaniem w formie karty podatkowej podatnik nie zgłosił zaprzestania na stałe prowadzenia działalności, uważa się, że prowadzi on nadal działalność i że zgłosił obowiązek podatkowy na rok następny.
2. Do wniosku stosuje się odpowiednio odrębne przepisy dotyczące deklaracji składanych w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
3. Podatnik może w terminie do końca roku podatkowego zrzec się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, poczynając od roku następnego.
4. Podatnicy wykonujący działalność wymienioną w § 4 ust. 1 pkt 5 w zakresie przewozu osób taksówkami obowiązani są dołączyć do wniosku oświadczenie o wysokości stawki pobieranej za 1 km przebiegu pojazdu.

§ 12. Podatnicy płacą podatki w formie karty podatkowej bez wezwania w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za miesiąc grudzień - w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego.

§ 13. Jeżeli brak jest warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, podatnik jest obowiązany do płacenia podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Podatnicy korzystający dotychczas ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg obowiązani są do założenia i prowadzenia ksiąg (rachunkowych, podatkowych), poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została im doręczona decyzja odmawiająca zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

§ 14. 1. Podatnikowi przysługuje zrzeczenie się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji ostatecznej.
2. W razie zrzeczenia się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, powstaje obowiązek płacenia podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Obowiązek prowadzenia ksiąg, jeżeli podatnik dotychczas nie miał obowiązku ich prowadzenia, powstaje w tym wypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

§ 15. 1. W razie rozpoczęcia prowadzenia działalności w ciągu roku podatkowego, podatki w formie karty podatkowej za okres od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności do końca pierwszego miesiąca pobiera się w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy korzystali ze zwolnienia od podatków i którym okres tego zwolnienia upłynął po dniu 1 danego miesiąca.
3. W razie zaprzestania na stałe prowadzenia działalności w ciągu roku podatkowego i zgłoszenia tego urzędowi skarbowemu, podatki w formie karty podatkowej za ostatni miesiąc prowadzenia działalności pobiera się za okres do dnia zaprzestania działalności w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.

§ 16. 1. W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności, z wyjątkiem podatników prowadzących działalność w zakresie handlu obnośnego i obwoźnego, nie pobiera się podatku w formie karty podatkowej za pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Zgłoszenie przerwy przez podatnika powinno nastąpić w terminie trzech dni od dnia jej rozpoczęcia.
2. Zasadę, o której mowa w ust. 1, stosuje się do podatników prowadzących działalność handlową w zakresie handlu obnośnego i obwoźnego, jeżeli przerwa spowodowana została szczególnymi względami, tj. chorobą, służbą wojskową, wyjazdem za granicę oraz urlopem wypoczynkowym w wymiarze 1 miesiąca.

§ 17. 1. Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, z wyjątkiem prowadzących parkingi, jeżeli przy prowadzeniu działalności zatrudniają pracowników, w tym również wymienionych w § 5 ust. 6 pkt 1, oraz osoby, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. a), c) i d), obowiązani są prowadzić książkę ewidencji zatrudnienia tych osób. Przed rozpoczęciem zapisów książka powinna być przedstawiona do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
2. Książka ewidencji zatrudnienia powinna być zbroszurowana, ponumerowana i zawierać: liczbę porządkową, imię i nazwisko osoby zatrudnionej, daty: rozpoczęcia i zakończenia pracy przez tę osobę oraz adnotację o przerwach w zatrudnieniu. Zapis dotyczący zatrudnienia danej osoby powinien być dokonany nie później niż przed rozpoczęciem pracy przez tę osobę.

§ 18. 1. Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są obowiązani zawiadomić urząd skarbowy o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, a mianowicie:
  1)  o zmianach, które powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,
  2)  o następujących zmianach, które mają wpływ na wysokość podatków w formie karty podatkowej: o zmianach w stanie zatrudnienia, o zmianach miejsca prowadzenia działalności, o zmianach rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, o zmianach liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, o zmianie stawki za 1 km przebiegu pojazdu przy wykonywaniu usług transportowych w zakresie przewozu osób taksówkami, o zmianie liczby godzin przyjęć pacjentów przy prowadzeniu wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia, o zmianie liczby sprzedawanych posiłków domowych.
2. Nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny w miejsce nieobecnego stałego pracownika, którego nieobecność jest uzasadniona szczególnymi względami, np. chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, i trwa nieprzerwanie co najmniej 10 dni.
3. W wypadkach wymienionych w ust. 2, jeżeli w miejsce nieobecnego stałego pracownika podatnik nie zatrudni innego pracownika lub pełnoletniego członka rodziny, urząd skarbowy obniża stawkę karty podatkowej w sposób określony w § 19.
4. Nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej przekroczenie stanu zatrudnienia określonego w części I, II i IV tabeli - nie więcej jednak niż o trzech pracowników - jeżeli podatnik prowadzi działalność na terenie wymienionych w odrębnych przepisach gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym oraz zawiadomi o tym urząd skarbowy.
5. W wypadkach, o których mowa w ust. 4, urząd skarbowy z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób podwyższa określoną w części I tabeli stawkę karty podatkowej w sposób następujący:
  1)  o 40% stawki określonej dla działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,
  2)  o 35% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 1 pracownika,
  3)  o 30% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 2 pracowników,
  4)  o 20% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 3 pracowników,
  5)  o 15% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 4 pracowników,
  6)  o 10% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 5 pracowników,
6. Dla podatników wykonujących działalność określoną w § 4 ust. 1 pkt 2 i 4 urząd skarbowy ustala stawkę karty podatkowej w granicach stawek miesięcznych wynikających z części II i IV tabeli, bez uwzględniania przekroczenia stanu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 4. Stawkę tę z tytułu zatrudnienia każdej z osób, o których mowa w ust. 4, podwyższa się:
  1)  o 35% stawki ustalonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 1 pracownika,
  2)  o 30% stawki ustalonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 2 pracowników,
  3)  o 20% stawki ustalonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 3 pracowników.
7. O zmianach, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, podatnik jest obowiązany zawiadomić pisemnie urząd skarbowy najpóźniej w terminie 7 dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Jeżeli zawiadomienie dotyczy zatrudnienia osoby, o której mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. d), należy w nim również podać szczegółowy zakres czynności, które osoba ta ma wykonywać.

§ 19. W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 2 i ust. 3, zmiana wysokości podatku w formie karty podatkowej następuje poczynając od miesiąca, w którym zaszły okoliczności powodujące zmianę. Należność za ten miesiąc pobiera się w wysokości 1/30 dotychczasowej miesięcznej należności za każdy dzień części miesiąca przed dniem, w którym nastąpiła zmiana, zwiększonej lub zmniejszonej o 1/30 nowej miesięcznej należności za każdy dzień pozostałej części tego miesiąca.

§ 20. Jeżeli podatnik wykonujący działalność wymienioną w § 4 ust. 1 pkt 5 w zakresie przewozu osób taksówkami stosuje stawkę za 1 km przebiegu pojazdu wyższą niż 4.000 zł, stawkę karty podatkowej określoną w części V tabeli podwyższa się o 10% za każdy dodatkowy 1.000 zł stawki za 1 km przebiegu pojazdu.

§ 21. Podatnikowi przysługuje zrzeczenie z opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji zmieniającej wysokość podatków w formie karty podatkowej. Przepis § 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 22. 1. Podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, obowiązani są płacić podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków.
2. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani do uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz do założenia właściwych ksiąg, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, chyba że są zwolnieni od tego obowiązku.
3. W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie.

§ 23. 1. Podatnicy, którzy:
  1)  podadzą we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatków w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej,
  2)  prowadzą nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) książkę ewidencji zatrudnienia bądź mimo obowiązku nie prowadzą jej w ogóle, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego urzędowi skarbowemu,
  3)  nie zawiadomią urzędu skarbowego o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatków w formie karty podatkowej bądź w zawiadomieniu podadzą dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym,
  4)  w rachunku stwierdzającym sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi podadzą dane niezgodne ze stanem faktycznym,
podlegają wyłączeniu z opodatkowania w formie karty podatkowej i są obowiązani płacić podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy. Podatnikom tym nie ustala się również w okresie dwóch następnych lat podatkowych opodatkowania w formie karty podatkowej.
2. Utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej powoduje obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w podatku obrotowym. W wypadkach określonych w ust. 1 obowiązek założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja wyłączająca podatnika z opodatkowania w formie karty podatkowej.

§ 24. W razie wyłączenia podatnika z opodatkowania w formie karty podatkowej, kwoty wpłacone z tego tytułu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy, ustalone na ogólnych zasadach.

§ 25. 1. Podatnicy, którzy w 1991 r. opłacali podatki obrotowy i dochodowy od przychodów w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej lub na ogólnych zasadach, a od 1 stycznia 1992 r. prowadzą działalność w warunkach uzasadniających opodatkowanie na zasadach niniejszego rozporządzenia, mogą:
  1)  wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej od 1 stycznia 1992 r. złożyć w terminie do 31 stycznia 1992 r.,
  2)  w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej opłacać podatki obrotowy i dochodowy lub tylko dochodowy na ogólnych zasadach bez obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; kwoty zapłacone z tego tytułu zalicza się na podatki wynikające z decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej.
2. Podatnicy korzystający w 1991 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej z tytułu wykonywania działalności wymienionej w § 4 ust. 1 pkt 5 w zakresie przewozu osób taksówkami, którzy stosują stawkę za 1 km przebiegu pojazdu wyższą niż 4.000 zł, obowiązani są w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r. zawiadomić o tym urząd skarbowy.

§ 26. Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1990 r. w sprawie karty podatkowej (Dz. U. Nr 92, poz. 545 i z 1991 r. Nr 57, poz. 244).

§ 27. 1. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.
2. Stawki podatków określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia stosuje się w okresie od 1 stycznia 1992 r. do 31 grudnia 1992 r.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK PODATKÓW W FORMIE KARTY PODATKOWEJ
(w złotych)

Część I. Działalność usługowa oraz wytwórczo-usługowa

Objaśnienia:

1. Stawki oznaczone w rubryce 3:
-        "0'' dotyczą działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,
-        "1'' dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 1 pracownika,
-        "2'' dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 2 pracowników,
-        "3'' dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 3 pracowników,
-        "4'' dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 4 pracowników,
-        "5'' dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 5 pracowników.
2. Za pracowników nie uważa się osób wymienionych w § 5 ust. 6 pkt 2 rozporządzenia.
3. Przy prowadzeniu działalności wymienionej w poz. 73-79 dopuszczalne jest - poza usługami dla ludności - wykonywanie usług dla innych odbiorców w rozmiarze nie przekraczającym kwoty 120.000.000 zł obrotu rocznie.
4. Za usługi, o których mowa w tabeli, uważa się działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności określone w Klasyfikacji usług oraz Skróconej klasyfikacji usług, wprowadzonych odrębnymi przepisami przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do stosowania w planowaniu, statystyce i ewidencji, z tym że do usług zalicza się również wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienia z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy lub życzenia zamawiającego, jeżeli przedmioty te (wyroby):
a)    nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży,
b)    nie służą zamawiającemu do celów produkcyjnych i usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części itp.
5. Za usługi dla ludności uważa się usługi określone w ust. 4, opłacane ze środków pieniężnych ludności. Przez pojęcie "ludność" rozumie się osoby fizyczne i gospodarstwa domowe oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej, tj. indywidualne gospodarstwa rolne i ogrodnicze, zakłady wytwórcze, budowlane, handlowe i usługowe oraz zakłady prowadzone przez agentów. Pojęcie "ludność" obejmuje również organizacje wyznaniowe i zakonne, placówki państw obcych (wyłącznie w rozumieniu służb dyplomatycznych i konsularnych) oraz rady szkół i placówek, rady rodziców i inaczej nazwane reprezentacje rodziców.
6. Pojęcie usług dla ludności nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (w tym półfabrykatów, elementów, części, obróbki elementów) przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz wykonywania robót budowlano-montażowych w ramach tzw. podwykonawstwa, jeżeli inwestorem są inne osoby i jednostki niż wymienione w ust. 5.
7. Przy prowadzeniu działalności wymienionej w poz. 82 w zakresie zbiorowego wypasu owiec w rejonach górskich w sezonie letnim, stawki określone w rubrykach 4 i 5 dotyczą działalności przy zatrudnieniu nie przekraczającym 4 pracowników.
 
 
Lp.
 
Zakres działalności
Ozna-
czenie stawek
W miejscowości o liczbie mieszkańców
   do 5.000ponad 5.000 do 50.000powyżej 50.000
123456
1ślusarstwo0 850.000 950.0001.050.000
 - usługi11.550.0001.750.0001.950.000
  22.000.0002.250.0002.500.000
  32.450.0002.750.0003.050.000
2wyrób i naprawa0 600.000 700.000 750.000
  naczyń blaszanych11.100.0001.250.0001.400.000
 - usługi21.500.0001.700.0001.900.000
3rusznikarstwo0 400.000 450.000 500.000
 - usługi1 800.000 900.0001.000.000
4złotnictwo-jubilerstwo0 950.0001.050.0001.050.000
 - usługi dla ludności11.850.0002.050.0002.050.000
  22.500.0002.850.0002.850.000
5grawerstwo0 900.0001.000.0001.100.000
 - usługi11.750.0002.000.0002.200.000
6wyrób pieczątek0 800.000 900.0001.000.000
 - usługi11.600.0001.800.0002.000.000
7pobielanie kotłów i naczyń01.900.0001.900.0001.900.000
 - usługi13.650.0003.650.0003.650.000
8kowalstwo0 400.000 450.000 500.000
 - usługi1 850.000 950.0001.050.000
  21.100.0001.250.0001.400.000
  31.300.0001.500.0001.650.000
9elektromechanika chłodnicza0 900.0001.000.0001.100.000
 - usługi11.750.0002.000.0002.200.000
  22.550.0002.900.0003.200.000
  33.200.0003.600.0004.000.000
10kotlarstwo0 800.000 900.0001.000.000
 - usługi11.500.0001.700.0001.900.000
11mechanika maszyn0 700.000 750.000 850.000
 - usługi11.300.0001.450.0001.600.000
  21.750.0002.000.0002.200.000
  32.100.0002.350.0002.600.000
  42.500.0002.800.0003.100.000
12mechanika maszyn0 450.000 500.000 550.000
 i urządzeń rolniczych1 900.0001.000.0001.100.000
 - usługi21.200.0001.350.0001.500.000
  31.450.0001.600.0001.800.000
  41.700.0001.900.0002.100.000
13elektromechanika sprzętu medycznego0 500.000 600.000 650.000
 i laboratoryjnego11.150.0001.300.0001.450.000
  21.600.0001.800.0002.000.000
  31.950.0002.200.0002.450.000
14mechanika precyzyjna0 550.000 650.000 700.000
 - usługi11.150.0001.250.0001.400.000
  21.500.0001.700.0001.900.000
  31.800.0002.000.0002.250.000
15mechanika maszyn biurowych0 550.000 650.000 700.000
 - usługi11.200.0001.350.0001.500.000
16optyka, z wyjątkiem produkcji0 700.000 750.000 850.000
 oprawek i szkieł11.450.0001.600.0001.800.000
 - usługi21.950.0002.200.0002.450.000
  32.500.0002.800.0003.100.000
17wyrób i naprawa wag0 700.000 750.000 850.000
 - usługi11.400.0001.550.0001.750.000
18zegarmistrzostwo0 450.000 500.000 550.000
 - usługi1 900.0001.050.0001.150.000
  21.250.0001.400.0001.550.000
  31.500.0001.650.0001.850.000
19mechanika i elektromechanika0 950.0001.100.0001.200.000
 pojazdowa11.900.0002.150.0002.400.000
 - usługi22.600.0002.900.0003.250.000
  33.400.0003.800.0004.250.000
  43.900.0004.400.0004.900.000
  54.700.0005.250.0005.850.000
20blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe0 950.0001.100.0001.200.000
 - usługi11.900.0002.150.0002.400.000
  22.800.0003.150.0003.500.000
  33.400.0003.800.0004.250.000
  43.900.0004.350.0004.750.000
  54.900.0005.500.0006.100.000
21antykorozyjne zabezpieczanie01.250.0001.400.0001.550.000
 pojazdów12.500.0002.850.0003.150.000
  23.700.0004.150.0004.600.000
  34.900.0005.500.0006.100.000
22mycie oraz smarowanie samochodów0 700.000 800.000 900.000
 i motocykli oraz inne usługi11.500.0001.700.0001.900.000
 nie związane z ich naprawą22.050.0002.300.0002.550.000
  32.600.0002.900.0003.250.000
  42.950.0003.350.0003.700.000
  53.550.0004.000.0004.450.000
23elektromechanika, z wyjątkiem0 950.0001.050.0001.150.000
 dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej11.850.0002.050.0002.300.000
 - usługi22.550.0002.900.0003.200.000
  33.050.0003.400.0003.800.000
24naprawa i konserwacja urządzeń0 650.000 700.000 800.000
 elektronicznych11.250.0001.400.0001.550.000
  21.700.0001.950.0002.150.000
 
25tele- i radiomechanika0 600.000 650.000 750.000
 - usługi,11.200.0001.350.0001.500.000
 z wyjątkiem instalacji i montażu21.600.0001.800.0002.000.000
 anten satelitarnych i sieci32.100.0002.350.0002.600.000
 telewizji kablowej42.500.0002.800.0003.100.000
 
26bieżnikowanie opon01.200.0001.200.0001.200.000
 - usługi12.200.0002.200.0002.200.000
  22.850.0002.850.0002.850.000
  33.300.0003.300.0003.300.000
27wulkanizatorstwo, z wyjątkiem0 850.000 950.0001.050.000
 bieżnikowania opon11.600.0001.800.0002.000.000
 - usługi22.250.0002.500.0002.800.000
  32.700.0003.000.0003.350.000
28szklarstwo0 750.000 750.000 750.000
  11.550.0001.550.0001.550.000
  22.000.0002.000.0002.000.000
  32.350.0002.350.0002.350.000
29witrażownictwo0 700.000 700.000 700.000
  11.450.0001.450.0001.450.000
  21.900.0001.900.0001.900.000
  32.200.0002.200.0002.200.000
30stolarstwo, z wyjątkiem wyrobu0 700.000 800.000 900.000
 trumien11.400.0001.550.0001.750.000
 - usługi21.900.0002.150.0002.400.000
  32.300.0002.600.0002.900.000
31kołodziejstwo0 550.000 550.000 550.000
  11.100.0001.100.0001.100.000
  21.450.0001.450.0001.450.000
32pozłotnictwo0 500.000 550.000 600.000
 - usługi1 950.0001.100.0001.200.000
  21.250.0001.400.0001.550.000
  31.450.0001.600.0001.800.000
33tapicerstwo0 500.000 600.000 650.000
 - usługi11.150.0001.300.0001.450.000
  21.550.0001.750.0001.950.000
  31.850.0002.050.0002.300.000
34bednarstwo0 400.000 400.000 400.000
  1 800.000 800.000 800.000
  21.050.0001.050.0001.050.000
35koszykarstwo01.050.0001.050.0001.050.000
  12.250.0002.250.0002.250.000
  23.150.0003.150.0003.150.000
36wytwarzanie mioteł,0 500.000 500.000 500.000
 wyrobów z gałęzi i słomy11.100.0001.100.0001.100.000
37gręplarstwo0 300.000 350.000 400.000
  1 700.000 800.000 900.000
  2 950.0001.100.0001.200.000
38kilimiarstwo0 650.000 650.000 650.000

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 124 z 1991 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI