Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 2004, nr 87, poz. 833 z dnia 2004-04-28

Wydany przez:Minister Finansów
Data ogłoszenia:2004-04-28
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym oraz członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:2004-04-23
Data wejscia w życie:2004-05-01
Data obowiązywania:2004-05-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 2004, nr 87, poz. 833 z dnia 2004-04-28
Na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zarządza się, co następuje:


Rozdział 1

Przepis ogólny

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
  1)  uprawnionych przedstawicielstwach - należy przez to rozumieć obce przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne, którym przysługuje zwrot podatku od towarów i usług na podstawie porozumień międzynarodowych lub zasady wzajemności;
  2)  członkach personelu - należy przez to rozumieć członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a także inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  3)  urzędzie skarbowym - należy przez to rozumieć Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście;
  4)  naczelniku urzędu skarbowego - należy przez to rozumieć Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście;
  5)  podatku - należy przez to rozumieć podatek od towarów i usług.

Rozdział 2

Przypadki dokonywania zwrotu podatku

§ 2. Zwrot podatku przysługuje uprawnionemu przedstawicielstwu oraz członkom jego personelu z tytułu nabycia towarów i usług w ilości (wartości) wynikającej z porozumienia międzynarodowego lub zasady wzajemności stosowanej przez państwo obce wobec polskich przedstawicielstw lub członków ich personelu.

§ 3. Zwrot podatku zawartego w cenach towarów i usług nabytych przez uprawnione przedstawicielstwa oraz członków jego personelu obejmuje kwotę podatku określoną w fakturze.

§ 4. 1. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatku podlegającego zwrotowi uprawnionemu przedstawicielstwu oraz członkom jego personelu jest faktura wystawiona przy nabyciu towarów.
2. Faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.
3. Oryginał faktury wraz z kopią otrzymuje uprawnione przedstawicielstwo lub członkowie jego personelu.

§ 5. Informację o ilości (wartości) towarów lub usług, których nabycie uprawnia do zwrotu podatku, minister właściwy do spraw zagranicznych przekazuje uprawnionym przedstawicielstwom oraz naczelnikowi urzędu skarbowego.

Rozdział 3

Tryb dokonywania zwrotu podatku

§ 6. 1. Wniosek w sprawie zwrotu podatku przekazywany jest przez uprawnione przedstawicielstwo do naczelnika urzędu skarbowego za pośrednictwem ministra właściwego do spraw zagranicznych.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
  1)  kwotę podatku, o której zwrot ubiega się uprawnione przedstawicielstwo oraz członkowie jego personelu, z wyszczególnieniem kwot tego podatku związanego z nabyciem towarów lub usług na cele służbowe lub prywatne;
  2)  numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku.
3. Do wniosku dołącza się:
  1)  wykaz towarów lub usług nabytych na cele służbowe przez uprawnione przedstawicielstwo;
  2)  listę zainteresowanych członków personelu uprawnionego przedstawicielstwa, którym przysługuje zwrot podatku z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatku przypadających do zwrotu;
  3)  oryginały faktur;
  4)  uwierzytelnione kserokopie faktur, jeżeli oryginały tych faktur zostały dołączone do wniosku w sprawie zwrotu podatku akcyzowego.
4. Wnioski są składane za okresy kwartalne przy uwzględnieniu kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych w danym kwartale.

§ 7. 1. Zwrotu podatku dokonuje urząd skarbowy na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia jego przekazania przez ministra właściwego do spraw zagranicznych.
2. W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, wniosek wraz z załączonymi, kwestionowanymi przez naczelnika urzędu skarbowego dokumentami przekazywany jest ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych w celu wyjaśnienia tych wątpliwości.
3. W przypadku określonym w ust. 2 zwrot podatku następuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wyjaśnienia ministra właściwego do spraw zagranicznych, według kwot faktycznie uznanych.
4. Po rozpatrzeniu wniosku w sprawie zwrotu podatku, każda faktura, z której wynikają kwoty do zwrotu podatku, podlega ostemplowaniu pieczęcią urzędu skarbowego oraz przedziurkowaniu, w celu uniknięcia ponownego jej użycia.
5. Po dokonaniu zwrotu podatku urząd skarbowy zwraca ostemplowane oraz przedziurkowane faktury uprawnionemu przedstawicielstwu.

§ 8. 1. Jeżeli towar zostaje zwrócony, a uprawnione przedstawicielstwo lub członkowie jego personelu żądają zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania kopii faktury. O dokonanym zwrocie sprzedawca informuje naczelnika urzędu skarbowego, przekazując równocześnie otrzymaną od uprawnionego przedstawicielstwa lub członków jego personelu kopię faktury.
2. Jeżeli zwrot należności, o której mowa w ust. 1, nastąpił po dokonaniu, zgodnie z § 7, zwrotu kwoty podatku wynikającej z tej faktury, kwotę zwrotu podatku za następny okres pomniejsza się o tę kwotę.

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

________
1)  Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 87 z 2004 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI