Money.plFirmaAkty prawne

Monitor Polski - rok 1981, nr 28, poz. 260

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 30 października 1981 r. w sprawie ulg podatkowych dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1981-10-30
Data wejscia w życie:1981-11-11
Data obowiązywania:1981-11-11
Pełna treść dokumentu: Monitor Polski - rok 1981, nr 28, poz. 260
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) i w związku z § 9 ust. 9 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Pracownikom rezygnującym z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy, którzy podejmą działalność zarobkową na własny rachunek, oraz podatnikom zatrudniającym takich pracowników przysługują ulgi w podatkach obrotowym i dochodowym, zwanych dalej "podatkami", i w opłacie skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, zwanej dalej "opłatą skarbową", na zasadach określonych w zarządzeniu.
2. Za pracowników, o których mowa w ust. 1, uważa się pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy na mocy porozumienia stron albo w drodze wypowiedzenia dokonanego przez zakład pracy z powodu:
  1)  likwidacji stanowiska pracy albo
  2)  zmniejszenia stanu zatrudnienia w grupie zawodowej, w której zatrudniony był pracownik.
3. Przyczynę rozwiązania stosunku pracy stwierdza się na podstawie świadectwa pracy.

§ 2. 1. Pracownikom określonym w § 1, którzy w latach 1981 i 1982 podejmą działalność zarobkową w zakresie rzemiosła, handlu, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług, przysługuje zwolnienie od należnych z tytułu wykonywania tej działalności podatków i opłaty skarbowej na zasadach i w trybie określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 października 1981 r. w sprawie zwolnienia od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności zarobkowej (Dz. U. Nr 26, poz. 138), z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. Jeżeli przepisy rozporządzenia wymienionego w ust. 1 nie przewidują wyższego stanu zatrudnienia lub innego okresu zwolnienia:
  1)  działalność w zakresie rzemiosła, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług może być wykonywana przy zatrudnieniu, w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy, nie więcej niż trzech pracowników, natomiast działalność w zakresie handlu - przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika,
  2)  zwolnienie stosuje się w okresie dwóch lat, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.
3. Zwolnienie od podatków i opłaty skarbowej przysługuje również pracownikom, którzy w okresie ostatnich pięciu lat przed podjęciem pracy w uspołecznionym zakładzie pracy wykonywali działalność zarobkową w zakresie rzemiosła, handlu, przemysłu gastronomicznego i innych usług.
4. Uruchomienia działalności handlowej w lokalu (budynku) nabytym, wydzierżawionym albo przejętym w użytkowanie na podstawie innego tytułu nie uważa się za uruchomienie nowej działalności, jeżeli w lokalu tym (budynku) w okresie ostatnich pięciu lat prowadzona była działalność rzemieślnicza, handlowa lub działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego albo mieścił się pensjonat.

§ 3. 1. Rzemieślnikom oraz osobom prowadzącym działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług, z wyjątkiem zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych oraz spółek z udziałem zagranicznego kapitału, którzy w latach 1981 i 1982 zatrudnią - w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy - ponad stan zatrudnienia w dniu 31 sierpnia 1981 r. dodatkowo do trzech pracowników wymienionych w § 1 ust. 2, przysługują z tego tytułu w okresie dwóch lat następujące ulgi w podatkach (opłacie skarbowej):
  1)  przy ocenie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, ryczałtu umownego i opłaty skarbowej oraz przy ustalaniu wysokości opodatkowania w tych formach dodatkowo zatrudnionych pracowników nie wlicza się do stanu zatrudnienia,
  2)  przy ustalaniu wysokości podatków w pozostałych formach opodatkowania stosuje się następujące obniżki:
 
 Obniżka w % od należnego podatku w razie dodatkowego zatrudnienia
 jednego pracownikadwóch pracownikówtrzech pracowników
Liczba pracowników według stanu zatrudnienia w dniu 31 sierpnia 1981 r.przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowejprzy wykonywaniu działalności gastronomicznej i handlowejprzy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowejprzy wykonywaniu działalności gastronomicznejprzy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowejprzy wykonywaniu działalności gastronomicznej
0552570358045
1452160307040
2351750256035
3251340205030
415930154025
ponad 4 do 610525103520
 
2. Osobom prowadzącym działalność w zakresie handlu obniżki, o których mowa w ust. 1, przysługują z tytułu dodatkowego zatrudnienia jednego pracownika.
3. Do liczby pracowników zatrudnionych według stanu na dzień 31 sierpnia 1981 r. nie wlicza się zatrudnionych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a ponadto:
  1)  w zakładach rzemieślniczych:
a)    osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami,
b)    emerytów lub rencistów, nie więcej niż dwóch,
c)    pracowników nie biorących bezpośredniego udziału w produkcji (sprzedaż wyrobów, utrzymywanie czystości, prowadzenie kasy), zatrudnionych w zakładach działających na podstawie zezwolenia na wykonywanie rzemiosła,
  2)  w zakładach gastronomicznych - osób zatrudnionych przy wykonywaniu działalności rozrywkowej.
4. Wysokość podatków należnych od podatników, którzy wykonywali działalność zarobkową w 1980 r., po potrąceniu obniżek określonych w ust. 1 pkt 2, nie może być w danym roku podatkowym niższa od podatków z tego tytułu ostatecznie ustalonych za 1980 r.
5. Ulgę w podatkach i opłacie skarbowej stosuje się, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło dodatkowe zatrudnienie pracownika.
6. Ostatecznego obliczenia kwoty obniżki w podatkach dokonuje się po upływie roku podatkowego.

§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Monitor Polski nr 28 z 1981 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI