Money.plFirmaAkty prawne

Monitor Polski - rok 1983, nr 3, poz. 21

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu stosowania ulg w podatku dochodowym.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1983-01-08
Data wejscia w życie:1983-01-27
Data obowiązywania:1983-01-01
Pełna treść dokumentu: Monitor Polski - rok 1983, nr 3, poz. 21
Na podstawie § 6 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie (Dz. U. Nr 41, poz. 274) zarządza się, co następuje:


§ 1. Zarządzenie reguluje szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym, udzielanych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie (Dz. U. Nr 41, poz. 274), zwanego dalej "rozporządzeniem", oraz wysokość rocznych kosztów utrzymania w szkołach przyzakładowych i internatach.

§ 2. 1. Ulgi, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia, przysługują jednostkom gospodarczym określonym w § 1 ust. 1 rozporządzenia z tytułu realizacji inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych oraz na budownictwie inwestycyjnym, realizowanym zarówno systemem zleceniowym, jak i systemem gospodarczym.
2. Przez dwuletni cykl realizacji inwestycji polegającej na budownictwie, o którym mowa w § 1 ust. 4 rozporządzenia, rozumie się okres od dnia przekazania przez inwestora terenu budowy wykonawcy, w celu realizacji inwestycji, do dnia sporządzenia protokołu przekazania inwestycji do eksploatacji.
3. Przez koszty zadania inwestycyjnego realizowanego systemem gospodarczym rozumie się koszty własne powiększone o narzut zysku w wysokości nie przekraczającej 10% kosztów przerobu.

§ 3. 1. Urząd skarbowy sprawdza kompletność wniosków otrzymanych od jednostek gospodarczych oraz prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej, a z uwzględnieniem opinii oddziału banku - prawidłowość ustalenia planowanego kosztu zadania inwestycyjnego.
2. Wniosek jednostki gospodarczej ubiegającej się o przyznanie ulgi w podatku dochodowym określonej w § 1 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia urząd skarbowy przekazuje wraz z własną opinią Ministrowi Finansów.

§ 4. 1. Urząd skarbowy wydaje decyzję stwierdzającą zasadność ulgi podatkowej na podstawie informacji o zrealizowaniu założeń określonych we wniosku oraz rozliczenia z otrzymanych ulg, z uwzględnieniem przepisu § 4 rozporządzenia.
2. Realizacja efektów warunkujących przyznanie ulgi (§ 5 ust. 4 rozporządzenia) podlega sprawdzeniu przez urząd skarbowy, a w razie gdy ulga podatkowa przekracza 50 mln zł - przez izbę skarbową.

§ 5. 1. Jednostki gospodarcze, prowadzące szkoły przyzakładowe i internaty, odliczają od kwoty należnego za rok podatkowy podatku dochodowego kwotę ulgi określoną w § 6 rozporządzenia.
2. Zryczałtowany roczny koszt utrzymania jednego ucznia w szkole przyzakładowej w 1983 r. wynosi:
 
Lp.
Szkoły przyzakładowe w resorcie
(centralnym związku spółdzielczym)
Koszt zryczałtowany w tys. zł
1górnictwa i energetyki     114
2hutnictwa i przemysłu maszynowego      20
3przemysłu chemicznego i lekkiego      23
4budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych      30
5rolnictwa i gospodarki żywnościowej      40
6leśnictwa i przemysłu drzewnego      84
7komunikacji      11
8łączności       8
9administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska      20
10gospodarki morskiej     118
11Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy i innych centralnych związkach spółdzielczych prowadzących szkoły przyzakładowe      56
 
3. Zryczałtowany roczny koszt utrzymania jednego ucznia w internacie dla uczniów szkół przyzakładowych wynosi w 1983 r. 31 tys. zł.

§ 6. Ulgę w podatku dochodowym, określoną w § 7 pkt 1 i 2 rozporządzenia, ustala się w wysokości 2% przyrostu, w stosunku do roku poprzedniego, wartości sprzedaży liczonej według porównywalnych cen zbytu wyrobów standardowych oraz urządzeń aparatury i ochron indywidualnych niezbędnych do ochrony pracy.

§ 7. 1. Ulga w podatku dochodowym określona w § 7 pkt 3 rozporządzenia przysługuje z tytułu sprzedaży wyrobów, które zostaną oznaczone państwowymi znakami jakości "Q" i "1" po dniu 1 stycznia 1983 r., jeżeli w związku z uzyskaniem tego znaku cena wyrobu zostanie podwyższona.
2. Ulga nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego państwowym znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectw jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.
3. Ulgę w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1, odlicza się od kwoty należnego podatku dochodowego za okresy miesięczne i za okres roczny.

§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Monitor Polski nr 3 z 1983 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI