Money.plFirmaAkty prawne

Monitor Polski - rok 1993, nr 48, poz. 462

Wydany przez:Minister Pracy i Polityki Socjalnej
Tytuł aktu:Zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 6 września 1993 r. w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1993-09-06
Data wejscia w życie:1993-10-10
Data obowiązywania:1993-10-10
Pełna treść dokumentu: Monitor Polski - rok 1993, nr 48, poz. 462
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 86, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498 oraz z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 44, poz. 202) zarządza się, co następuje:


§ 1. Ustala się zasady udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "pomocą finansową".

§ 2. 1. Pomoc finansowa może być udzielona osobie uprawnionej do korzystania z zakładowego funduszu mieszkaniowego, jeżeli w miesiącu poprzedzającym datę złożenia wniosku o udzielenie tej pomocy łączne miesięczne dochody gospodarstwa domowego osoby zainteresowanej po podzieleniu przez liczbę osób wspólnie zamieszkujących nie przekroczyły kwoty stanowiącej:
  1)  w gospodarstwach domowych jednoosobowych - 150% najniższego wynagrodzenia obowiązującego w tym miesiącu, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie Kodeksu pracy,
  2)  w gospodarstwach wieloosobowych - 100% tego wynagrodzenia.
2. Za łączne dochody gospodarstwa domowego, o których mowa w ust. 1, uważa się sumę dochodów wszystkich osób wspólnie zamieszkujących, ustalonych według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

§ 3. Wydatkami mieszkaniowymi uwzględnianymi przy ustalaniu wysokości pomocy są miesięczne opłaty z tytułu:
  1)  czynszu najmu,
  2)  używania lokalu spółdzielczego, pomniejszonego o należności z tytułu spłaty kredytu bankowego,
  3)  opłat z tytułu udziału w kosztach eksploatacji i remontów budynków mieszkalnych wykupionych od gminy lub zakładu pracy, wnoszonych na rzecz zarządcy budynku,
  4)  czynszu lub wynagrodzenia za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego,
  5)  opłat za centralne ogrzewanie i dostawę ciepłej wody,
  6)  opłat za dostawę zimnej wody,
  7)  opłat za energię elektryczną do celów bytowych,
  8)  opłat za dostawę gazu przewodowego i bezprzewodowego do celów bytowych,
  9)  zakupu opału do celów bytowych,
  10) wywozu śmieci i nieczystości.

§ 4. Pomoc finansowa może być udzielona do wysokości kwoty stanowiącej różnicę między faktycznymi wydatkami mieszkaniowymi, o których mowa w § 3, a wpłatą własną zobowiązanego, stanowiącą co najmniej:
  1)  w gospodarstwach domowych jednoosobowych - 8%,
  2)  w gospodarstwach wieloosobowych - 6%
łącznych dochodów gospodarstwa domowego, o których mowa w § 2 ust. 2.

§ 5. Pomocy finansowej udziela się na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek powinien zawierać w szczególności dane dotyczące: adresu zajmowanego mieszkania (lokalu), wysokości miesięcznych opłat mieszkaniowych, liczby osób zamieszkałych w lokalu, wysokości średniego miesięcznego dochodu osiąganego przez wnioskodawcę i osób wspólnie z nim zamieszkujących.

§ 6. Pomoc finansowa jest przekazywana bezpośrednio osobie uprawnionej w terminach i na warunkach określonych przez zakład pracy, po udokumentowaniu uiszczenia opłat za poprzedni okres, o których mowa w § 3.

§ 7. Osoby korzystające z pomocy finansowej są obowiązane poinformować zakład pracy o zmianie sytuacji majątkowej w ich gospodarstwie domowym, mającej wpływ na możliwość udzielenia tej pomocy (§ 2 ust. 1) lub jej wysokość (§ 4).

§ 8. Pomoc finansowa nie przysługuje osobom, które podnajęły część lub całość zajmowanego lokalu osobom trzecim, oraz nauczycielom otrzymującym dodatek mieszkaniowy i kombatantom pobierającym ryczałt z tytułu ponoszonych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej lub cieplnej dla celów domowych.

§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Monitor Polski nr 48 z 1993 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI