Rząd za ułatwieniami dla przedsiębiorców, szczególnie dla MŚP Złagodzenie wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców czy zwolnienie niektórych inwestycji z pozwoleń na budowę - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy, który ma poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2017 większe ulgi podatkowe. Dla przedsiębiorców W końcu ukłon w stronę innowacyjności promowanej przez wicepremiera Morawieckiego. Od przyszłego roku firmy, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową będą mogły odpisać sobie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów na badania i rozwój. W przyszłym roku być może limit odliczenia wzrośnie do 100 proc.
Kontrowersyjna ustawa „Za życiem”, mówiąca m.in. o pomocy niepełnosprawnym zwana prześmiewczo ustawą 4000+ czy ustawa o statucie sędziów Trybunału Konstytucyjnego przyćmiły inny projekt, który został przyjęty przez Sejm tego dnia – tzw. małą ustawę o innowacyjności. Tym czasem może się ona okazać bardzo ważna dla wielu przedsiębiorców.
Dzięki niej od 1 stycznia 2017 roku przedsiębiorcy zyskają znacznie większe ulgi podatkowe na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Projekt czeka już tylko na podpis prezydenta, a to już raczej formalność. Co można będzie zyskać?
50 proc. ulga podatkowa
Przede wszystkim przedsiębiorcy będą mogli więcej kosztów ponoszonych na badania i rozwój odliczyć od podstawy opodatkowania. Inaczej limity ustalone będą jednak dla małych i średnich przedsiębiorstw, inaczej dla dużych.
Dla MSP z 30 do 50 proc. zwiększy się limit odliczeń kosztów pracowniczych, a limit pozostałych kosztów wzrośnie z 20 do 50 proc.
W przypadku dużych przedsiębiorstw limit kosztów pracowniczych wzrośnie również z 30 do 50 proc., natomiast pozostałe koszty – z 10 do 30 proc.
Pozostałe zmiany przewidziane od 2017 roku to wydłużenie okresu, w którym można skorzystać z ulgi z 3 go 6 lat i zniesienie podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki.
Co jeszcze ważne dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z ulgi?
- odliczać mogą ją nawet prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą;
- skorzystać z niej nie mogą jedynie rozliczający się w sposób uproszczony, czyli płacący podatek w formie ryczałtu np. korzystający z karty podatkowej;
- dla możliwości skorzystania z odliczenia nie ma znaczenia wynik prowadzonych badań, nie trzeba ich opatentować ani sprzedać innowacyjnego produktu na rynku;
- ulga dotyczy również produktów w toku.
Czym różni się od ulgi na nowe technologie?
Ulga, która wejdzie w życie od stycznia 2017 r. powstała na bazie ulgi działającej do końca 2015 roku, tzw. ulgi na nowe technologie. Z tej poprzedniej skorzystało zaledwie 1 proc. firm – jak wynika z badania firmy doradczej EY, była więc zupełnie nieskuteczna. Czy nowe rozwiązanie podatkowe zadziała?
– Na pewno będzie szerzej wykorzystywana, bo jej zakres jest znacznie szerszy. Stara tak naprawdę była zupełnie innym narzędziem, choć nazywa się podobnie. Pozwalała jedynie odliczać zakup nowych technologii, które istnieją już na rynku. Nowa ulga pozwoli odliczać koszty ponoszone przy okazji tworzenia nowych rozwiązań – wyjaśnia Honorata Ścisłowicz-Skarba.
Sąsiedzi dają firmom więcej
Jednak tzw. mała ustawa o innowacyjności to dopiero początek i to w dodatku mało rewolucyjny. Większe zmiany będą przygotowywane dopiero w przyszłym roku i mają szansę wejść w życie w 2018 r. Duża ustawa o innowacyjności może m.in. zwiększyć limit odliczeń do 100 proc. poniesionych kosztów.
To jednak ciągle nie spowoduje, że Polska stanie się liderem we wspieraniu badań i rozwoju w firmach. Inne kraje europejskie oferują znacznie większe zachęty. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje tzw. Patent Box, w ramach którego firmy mogą płacić dwukrotnie niższy CIT (10 proc. zamiast 20 proc.) od dochodów osiąganych z wykorzystaniem opatentowanych rozwiązań. Oprócz tego do dyspozycji jest również kredyt podatkowy na działania B+R.
Polska dziś wypada również blado na tle swoich sąsiadów.
- Ta nowelizacja pozwoli nam konkurować z innymi krajami pod względem dostępności i atrakcyjności zachęt dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Nie jest tajemnicą, że większość naszych sąsiadów a także państw Europy Zachodniej posiada bardzo rozbudowany system zachęt dla inwestorów – mówi Paweł Tynel, partner oraz szef espołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych w EY. - Warto pamiętać, że w niektórych krajach te limity są znacząco wyższe, jak np. na Litwie, gdzie przedsiębiorstwa mogą dodatkowo odliczyć nawet 200 proc. kosztów B+R – dodaje Tynel.
Korzystniejsze rozwiązania są również na Węgrzech i w Czechach, gdzie odliczenie na B+R sięga 100 proc. Tylko na Słowacji ulgi są na podobnym poziomie co w Polsce – 25-65 proc.
To koniec przewlekłych kontroli skarbowych? Przełomowy wyrok sądu Wszystko za sprawą wyroku, który w październiku wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Uznał on bowiem, że kontrole skarbowe nie mogą ciągnąć się w nieskończoność - niezależnie od powodów takiej przewlekłości.
Rząd chce pobudzić twórców nowych technologii. Będą konkursy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie ogłaszać dostępne dla wszystkich zainteresowanych konkursy na opracowanie innowacyjnych technologii, wzorując się na konkursach tzw. Grand Challenge organizowanych od lat przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności.