Money.plFirmaArchiwumArchiwum roczne
ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY NEWSLETTERArchiwum roczne

Artykuły z dnia 2017-09-11
 • Fundusze inwestycyjne przegrywają z "rynkiem". Nie wykorzystują hossy na giełdzie
  Blisko 95 proc. funduszy akcyjnych ma w ostatnich 12 miesiącach gorsze wyniki niż indeks WIG20.
 • Zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych już od 2018 roku? Kwieciński o optymistycznym scenariuszu
  Chcielibyśmy, żeby nowa ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych zaczęła realnie obowiązywać od początku 2018 r. - powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że to pozytywny scenariusz i zależy on od współpracy między rządem a Sejmem. - Dla nas idealna sytuacja byłaby taka, gdyby udało się cały proces legislacyjny, z przygotowaniem ustawy i przeprowadzeniem jej przez Sejm, przeprowadzić jeszcze w tym roku - powiedział Kwieciński. Wtedy mogłaby ona obowiązywać już od początku 2018 roku. - To jest bardzo ważna ustawa, którą wprowadzamy w systemie inwestowania. Będzie miała ona duże znaczenie w Polsce, szczególnie dla firm małych i średnich, które chcą inwestować - zaznaczył. Przypomniał, że zmianie ulegnie nie tylko charakter terytorialny inwestycji, które były do tej pory wspierane. Ocenił, że dzięki nowym warunkom zwiększą się inwestycje nie tylko małych i średnich firm, ale również przedsiębiorstw zagranicznych. - Chcemy znacznie ułatwić dostęp do bardziej preferencyjnych warunków inwestowania dla małych i średnich firm. W ostatnich latach te inwestycje, które uzyskiwały wsparcie w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, to były głównie duże firmy i przedsiębiorstwa z zagranicy. My zakładamy, że dzięki nowym warunkom będzie nawet więcej firm zagranicznych, które będą chciały inwestować - powiedział Kwieciński. Według wiceministra rozwoju dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą zwracali większą uwagę na charakter swoich inwestycji. - Do tej pory głównie decydowały takie czynniki, jak tworzone miejsca pracy i wielkości ponoszonych nakładów. Teraz będzie się liczyła jakość, czyli czego dotyczy dana inwestycja, jakie są tworzone miejsca pracy, i w których obszarach: czy biedniejszych, czy bogatszych - zaznaczył. Kwieciński podkreślił, że resort oczekuje, by "instytucje, które są wbudowane w system polskich procesów rozwojowych, spełniały wszystkie standardy". O planach rozszerzenia SSE Kwieciński mówił też w poniedziałek w radiu RDC. Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Ma to zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł. Według planów przedstawionych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy do 2027 roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy. Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych, a zarazem jasnych i czytelnych kryteriów: lokalizacji i charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy.
 • Raje podatkowe pod ostrzałem. Najsilniejsi w UE rzucają wyzwanie Apple i Google
  Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania stworzyły wyjątkową koalicję. W efekcie jej działań Google, Facebook czy Amazon mają płacić większe podatki w Europie. W grze potężne sumy, bo wg. ostrożnych szacunków wszystkie kraje UE tracą na tym 70 mld euro rocznie.
 • Specjalne Strefy Ekonomiczne nową mekką dla MSP? Resort rozwoju szykuje zmiany
  Ministerstwo Finansów chce, żeby w Specjalnych Strefach Ekonomicznych zaczęły inwestować małe i średnie firmy. - Wprowadzamy ustawę, w której będą podane warunki, na jakich będzie to funkcjonowało - zapowiada wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • Resort Morawieckiego walczy z wyłudzeniami. Chcą kupować fikcyjne faktury
  Ministerstwo Finansów chce, by służby skarbowe mogły kupować puste faktury. Dzięki temu sprawdzą, kto korzysta z "dostawców kosztów" i oszukuje na podatkach.
 • Allegro było jak Stadion Dziesięciolecia. Handlarze muszą się zmienić razem z nim
  Szef Allegro nie ma dobrych wiadomości dla drobnych sklepikarzy handlujących w serwisie. - Te firmy muszą się czymś wyróżnić. Konkurencja jest ogromna - mówi w rozmowie z money.pl Przemysław Budkowski, prezes Allegro.