Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CORDIS Express: Duże zbiory danych, gigantyczne oddziaływanie

CORDIS Express: Duże zbiory danych, gigantyczne oddziaływanie

Możemy nazywać je rewolucją, ale z perspektywy prac badawczo-rozwojowych duże zbiory danych pociągają za sobą raczej progresywną ewolucję istniejących technologii. Od czasu wynalezienia Internetu, ilości danych przesyłane między połączonymi urządzeniami nieustannie się zwiększają, a ostatnie prognozy przewidują tempo wzrostu rzędu 32% do roku 2018.

Nowe produkty i usługi umożliwione przez szersze pasma i pojemność pamięci są teraz postrzegane jako kamień węgielny przyszłej gospodarki europejskiej. Natychmiastowy dostęp do historii pacjenta, lepsze zarządzanie ruchem, obniżone zużycie energii, wyższa wydajność produkcji żywności i poprawa jej bezpieczeństwa czy zoptymalizowane procesy produkcji przemysłowej to zaledwie kilka zastosowań przewidywanych przez UE. W związku z tym podejmowane są rozmaite inicjatywy, aby UE nadal mogła odgrywać pierwszoplanową rolę na tym rynku. Inwestycje w duże zbiory danych mają także kluczowe znaczenie dla rozwoju ściśle powiązanych technologii, takich jak przetwarzanie w chmurze, sieci 5G i Internet rzeczy.

Prócz https://ec.europa.eu/digital-agenda/data-public-private-partnership (partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie danych), którego celem jest wzmocnienie łańcucha wartości danych, UE inwestuje także intensywnie w badania naukowe. Projekty realizowane w 7PR zajmują się w szczególności technologiami, których siłą napędową będą duże zbiory danych, o czym pisze najnowszy numer http://bookshop.europa.eu/en/research-eu-focus-magazine-pbZZAJ14002/downloads/ZZ-AJ-14-002-EN-N/ZZAJ14002ENN_002.pdf?FileName=ZZAJ14002ENN_002.pdf&SKU=ZZAJ14002ENN_PDF&CatalogueNumber=ZZ-AJ-14-002-EN-N (magazynu research*eu focus poświęcony 5G), ale także kilkoma inicjatywami kładącymi nacisk na umożliwienie dalszego rozwoju dużych zbiorów danych. W tym tygodniu wydanie CORDIS Express poświęcone jest najnowszym informacjom o tych projektach, a także innych, nowych trendach godnych uwagi.

- http://cordis.europa.eu/news/rcn/122710_pl.html (Przełączanie Europy na kolejną generację mobilną)
- http://cordis.europa.eu/news/rcn/122702_pl.html (CHAIN-REDS toruje drogę do globalnego ekosystemu e-infrastruktury dla naukowców)
- http://cordis.europa.eu/news/rcn/122746_pl.html (Wyznaczanie trendów w nauce: Analityka dużych zbiorów danych zrewolucjonizuje usługi zdrowotne)
- http://cordis.europa.eu/news/rcn/122463_pl.html (Skuteczny sposób na radzenie sobie z rewolucją w obszarze danych mobilnych)
- http://cordis.europa.eu/news/rcn/122683_pl.html (PLATON z powodzeniem wykorzystuje plazmonikę w trasowaniu kolejnej generacji)
Komisja Europejska - CORDIS
Czytaj także
Polecane galerie