Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks spółek handlowych po nowelizacji z 2008 r.

0
Podziel się:

W wyniku czterech nowelizacji w 2008 r. (ustawy z 13.6.2008 r., 23.6.2008 r., 23.10.2008 r., 5.12.2008 r.) przepisy Kodeks spółek handlowych zostały istotnie zmienione.

W wyniku czterech nowelizacji w 2008 r. (ustawy z 13.6.2008 r., 23.6.2008 r., 23.10.2008 r., 5.12.2008 r.) przepisy Kodeks spółek handlowych zostały istotnie zmienione.

Nowe rozwiązania wprowadzone do przepisów KSH dotyczą przede wszystkim spółek kapitałowych w trzech obszarach zagadnień, tj.

  • instytucji kapitału zakładowego
    • zasad funkcjonowania walnego zgromadzenie akcjonariuszy oraz
    • transgranicznego łączenia się spółek.

Ponadto, wprowadzone zostały zmiany dotyczące m.in. zmiany definicji spółki dominującej, a także zniesienia obowiązku przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne.

Nowelizacja przepisów dotyczących kapitału zakładowego wynika z wymogu implementacji przepisów dyrektywy 2006/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6.9.2006 r., która nowelizuje przepisy dyrektywy Rady77/91/EWG z dnia 13.12.1976 r. w sprawie tworzenia spółek akcyjnych i utrzymania oraz zmian wysokości ich kapitału (zwanej również drugą dyrektywą). Ta implementacja została wprowadzona do przepisów polskiego KSH ustawą z dnia 13.6.2008 r. (przepisy weszły w życie dnia 5.10.2008 r.).

Nowe regulacje dotyczące zwolnienia z obowiązku badania niektórych aportów przez biegłego rewidenta wprowadzono w przepisach: art. 312, art. 312?, art. 394 § 3, art. 431 § 7, art. 4471, art. 449 § 3 i art. 536 § 3 KSH.

Możliwość odstąpienia od badania przez biegłego rewidenta wkładów niepieniężnych ma miejsce w odniesieniu do trzech rodzajów aktywów, tj.:

  1. Zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego, jeżeli ich wartość jest ustalana według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy, poprzedzających dzień wniesienia wkładu
  2. Aktywa inne niż wymienione w pkt 1, przypadku gdy biegły rewident wydał opinię na temat ich wartości godziwej, ustalonej na dzień przypadający nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem wniesienia wkładu
  3. Aktywa inne niż wymienione w pkt 1,w sytuacji gdy ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, zbadanego przez biegłego rewidenta na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 29.9.1994 r. o rachunkowości dla badania rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Ponadto, wprowadzono pojęcie "wartości godziwej" aportu, która powinna być rozumiana jako wartość zapewniającą pokrycie kapitału zakładowego realizując w ten sposób funkcję ochronną kapitału zakładowego wobec wierzycieli.

Liberalizacja zasad nabywania przez spółkę własnych akcji spowodowała zamiany w przepisach: art. 362 § 1 pkt 8, art. 362 § 2 pkt 2 oraz art. 363 § 1, § 4 i § 6 KSH. Zniesiono dotychczasowe ograniczenie podmiotowe zawarte w art. 362 § 1 pkt 8 KSH, który odnosił się wyłącznie do instytucji finansowej. Obecnie możliwość nabywania akcji własnych przysługuje wszystkim spółkom akcyjnym. Upoważnienie do nabycia udzielane jest przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, które określa podstawy i warunki takiego nabycia. Okres tego upoważnienia zostały wydłużony z roku do pięciu lat. W treści upoważnienia udzielanego przez walne zgromadzenie akcjonariuszy należy także określić, w przypadku odpłatnego nabycia akcji, maksymalną i minimalną wysokość zapłaty. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 362 § 1 pkt. 8 KSH nabycie akcji na własny rachunek odbywało się w celu ich dalszej odsprzedaży, obecnie ustawa nie narzuca takich ograniczeń. Nabycie może mieć miejsce w każdym prawnie dozwolonym celu, może on również wynikać z
upoważnienia udzielnego przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W art. 362 § 2 pkt 2 KSH podwyższono łączną wartość nominalną nabytych akcji do 20% kapitału zakładowego spółki. W Wprowadzenie ww. progu jako limitu nabywania akcji własnych stanowi wyraz przekonania, że do tego progu nie występuje lub jest ograniczone do minimum ryzyko naruszenia natury spółki akcyjnej jako podmiotu odrębnego od jej akcjonariuszy.

Liberalizacja zakazu finansowania przez spółkę nabycia emitowanych przez nią akcji zawarta została w przepisach: art. 15 § 2, art. 345, art. 415 § 11 KSH. Zgodnie z nowelizacją umożliwia się spółce, bezpośrednio lub pośrednio, finansowanie nabycia lub objęcia emitowanych przez nią akcji. Finansowanie może mieć formę:

  • udzielenia pożyczki, w tym również umowy kredytu
    • dokonania zaliczkowej wypłaty (m.in. zaliczki, zadatku) oraz
    • ustanowienia zabezpieczenia, tj. poręczenia, gwarancji, akredytyw, poręczeń bankowych, zabezpieczeń rzeczowych (art. 345 § 1 in fine KSH).

Finansowanie nabycia akcji własnych powinno nastąpić na warunkach rynkowych, zwłaszcza w odniesieniu do odsetek otrzymywanych przez spółkę oraz zabezpieczeń ustanowionych na rzecz spółki z tytułu udzielonych pożyczek lub wypłaconych zaliczek, a także po zbadaniu wypłacalności dłużnika.

Ponadto, w wyniku nowelizacji przepisu art. 15 § 2 zgodę na zawarcie przez spółkę zależną umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej ograniczono do wyrażenia zgody przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie spółki dominującej. Tym samym wykreślono, obowiązujące w tym zakresie, kompetencje rady nadzorczej spółki zależnej.

Ułatwienia w przeprowadzeniu obniżenia kapitału zakładowego zawarte zostały w przepisach art. 456 oraz art. 458 § 2 pkt 4 KSH. Z nowych regulacji wynika, że prawo wierzycieli żądania zabezpieczenia roszczeń wymagalnych ma charakter bezwarunkowy. Natomiast prawo żądania zabezpieczenia innych roszczeń przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione kumulatywnie następujące przesłanki:

  • roszczenie powstały przed dniem ogłoszenia uchwały o obniżeniu kapitału
    • roszczenia zostały zgłoszone w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały o obniżeniu kapitału
    • wierzyciele uprawdopodobnią, że to obniżenie zagraża zaspokojeniu tych roszczeń
    • wierzyciele nie uzyskali od spółki odpowiednich zabezpieczeń.

W wyniku nowelizacji przepisów KSH z dnia 23.10.2008 r. (przepisy weszły w życie dnia 8.10.2008r.) obniżono minimalną wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o. do kwoty 5 000 zł, a w spółce akcyjnej do kwoty 100 000 zł (art. 154 § 1 i art. 308 § 1).

Ograniczono również szczególne wymagania, co do formy czynności dokonywanych przez jednoosobowe spółki kapitałowe z ich jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem), poprzez uchylenie wymogów określonych w art. 173 § 2 i 3 oraz w art. 303 § 3 i 4 KSH.

Doprecyzowano przepisy dotyczące dnia wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych. Zgodnie z dodanym przepisem art. 193 § 4 KSH dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników, a jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd. W przypadku spółek akcyjnych określono, iż dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale walnego zgromadzenia, a gdy uchwała takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez radę nadzorczą (art. 348 § 4 KSH).

Zmodyfikowano również obowiązek przekształcania spółki cywilnej w jawną, pozostawiając tę kwestię wyłącznie decyzji wspólników (art. 26 § 4 KSH).

Ponadto, ograniczono definicje stosunku dominacji zawartą w art. 4 § 1 pkt 4 KSH. Obecnie stosunek dominacji występuje

w przypadku, gdy członkowie zarządu spółki dominującej jednocześnie stanowią więcej niż połowę zarządu innej spółki kapitałowej (spółki zależnej) albo spółdzielni (spółdzielni zależnej). Tym samym powrócono do poprzedniego zakresu tego przepisu, który obowiązywał przed 15.1.2004 r., tj. przed wejściem w życie ustawy nowelizującej KS. z 12.12.2003 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)