Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

Reklama na Facebooku. To nie musi dużo kosztować

1
Podziel się:

Docieraj do ściśle określonej grupy odbiorców w każdym miejscu i czasie. Twórz reklamy na mały i duży ekran. Bez wsparcia wyspecjalizowanych agencji i – co ważne – bez większych wydatków.

Reklama na Facebooku. To nie musi dużo kosztować

Docieraj do ściśle określonej grupy odbiorców w każdym miejscu i czasie. Twórz reklamy na mały i duży ekran. Bez wsparcia wyspecjalizowanych agencji i – co ważne – bez większych wydatków.

Założenie firmowej strony na Facebooku jest bezpłatne. Z możliwości tej skorzystało już 70 mln firm, z czego 6 mln aktywnie wykorzystuje narzędzia reklamowe Facebooka. Nie potrzeba też wielkich pieniędzy, aby rozpocząć kampanię w serwisie. Możliwości promocyjne zaczynają się już od 10 złotych. A gwarancja precyzyjnego kierowania reklam daje pewność, że każda złotówka wydana na promocję pomoże w uzyskaniu pożądanego efektu. Jak wynika z badań GfK, dzięki funkcji targetowania (selekcjonowania konsumentów), reklama na Facebooku jest bardziej efektywna niż ta emitowana w telewizji. Wskaźnik ROI (zwrotu z inwestycji) reklam w polskiej telewizji to ok. 1,5 zł, na Facebooku – ok. 2,1 zł.

Nie potrzebujemy też wyspecjalizowanych agencji, które dostarczą nam treści do reklam. W dobie smartfonów każdy z nas posiada urządzenie, które pozwala tworzyć wysokiej jakości materiały wideo i zdjęcia. Warto przy tym eksperymentować z różnymi formatami i grupami docelowymi.

Zacznijmy od celu

Jak rozpocząć tworzenie reklam na Facebooku? Na początek ustalmy cel reklamy i odpowiedzmy sobie na pytanie, jakiego rezultatu spodziewamy się po jej emisji. Może to być sprzedaż w witrynie, subskrypcja newslettera, pobranie aplikacji, zwiększenie ruchu na stronie lub pozyskanie kontaktów, a także zwiększenie rozpoznawalności marki.

Drugi krok, to wybór odbiorców naszego przekazu. A jest z czego wybierać, bo miesięcznie z Facebooka korzysta 2 mld osób. Serwis umożliwia dotarcie do ludzi o interesującym nas wieku, płci, wykształceniu, zamieszkujących określony teren, a nawet takich, którzy mają określone zainteresowania czy przejawiają zachowania, które możemy wykorzystać.

Facebook daje możliwość zbudowania trzech grup odbiorców: podstawowych – możemy ich wybrać samodzielnie na podstawie takich cech, jak wiek czy lokalizacja; niestandardowych – z wykorzystaniem naszej listy kontaktów (przyjaciół, znajomych, klientów) oraz podobnych – znajdując osoby o zbliżonych cenach do naszych obecnych klientów.

Film, zdjęcie, a może Karuzela

Kolejna rzecz to wybór miejsca emisji reklamy. Do wyboru mamy Facebook, Instagram, Messenger i Audience Network – narzędzie, które umożliwia wyświetlanie reklam w wysokiej jakości aplikacjach i witrynach mobilnych zewnętrznych firm. Możemy też korzystać ze wszystkich platform równocześnie. Reklamy są dostosowane do urządzeń mobilnych i ekranów komputerów. Wystarczy, że stworzymy jedną reklamę, a rozmiar i format dopasują się automatycznie.

Reklamować się możemy za pomocą różnych formatów. Do wyboru mamy film, zdjęcie, reklamę karuzelową (umożliwiającą wyświetlanie w jednej reklamie dziesięciu obrazów, filmów, nagłówków czy wezwań do działania np. zachęcających do kliknięcia w witrynę), pokaz slajdów i kanwę (szybko wczytujący się format dostępny tylko na urządzenia mobilne).

Ile to kosztuje?

Reklama na Facebooku, jak każda inna, kosztuje. To my decydujemy, określając nasz budżet, ile chcemy wydać. Każdy zestaw reklam ma oddzielny budżet. Dzienny pozwala określić średnią kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na wyświetlanie danego zestawu reklam. A całkowity – kwotę na poszczególne zestawy reklam w całym okresie ich emisji.

Po złożeniu zamówienia nasza reklama może trafić na aukcję, czyli wewnętrzny system Facebooka, który wybiera reklamy na podstawie ofert i wyników reklam. W aukcji uczestniczą różne reklamy, ta która wygrywa jest wyświetlona pierwsza.

Gdy reklama jest już emitowana możemy monitorować jej skuteczność i edytować kampanię w Menedżerze reklam. Dzięki tym narzędziom możemy sprawdzić, która wersja reklamy osiąga lepsze wyniki oraz czy emisja jest skuteczna, a jeśli nie możemy wprowadzać poprawki. Nic, tylko się reklamować.

Partnerem materiału jest Facebook

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
miki
5 lata temu
wejdzie na facebooku na profil web.facebook.com/profesjonalnekosmetykisamochodowe/ komentujcie, polubcie :)