Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia wolnego?

105
Podziel się:

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa wywołała gospodarczy kryzys. Wiele firm i przedsiębiorców walczy o przetrwanie na rynku. Ich sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że poszukują oszczędności w różnych dziedzinach funkcjonowania. Jedną z nich jest zatrudnienie. Część pracodawców zmusza pracowników do wzięcia wolnego, co nie jest zgodne z prawem.

Przepisy nie zezwalają, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy.
Przepisy nie zezwalają, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. (Getty Images)

Przedsiębiorcy chcą wprowadzenia przepisów, które umożliwią im wysłanie pracownika na przymusowy 14-dniowy urlop wypoczynkowy, co miałoby pozwolić firmom na oszczędności. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się związki zawodowe.

Czy można nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca wysłał pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Co prawda zdarzają się przypadki, że pracownik zgadza się na takie rozwiązanie, ale najczęściej wynika to z braku jego wiedzy lub indywidualnych ustaleń z pracodawcą.

Kiedy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Istnieją dwa wyjątki, w których pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Dotyczy to jedynie urlopu zaległego, którego pracownik jeszcze nie wykorzystał.

Pierwszą sytuacją jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawcy mogą więc wziąć pod uwagę zapis o niewykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, urlopu takiego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Niektórzy pracownicy dobrowolnie godzą się na urlop w terminie narzuconym przez pracodawcę, ale wynika to głównie z nieznajomości swoich praw. Pracodawca nie może wpływać na termin urlopu nawet w przypadku problemów ekonomicznych spowodowanych przez rozwijającą się epidemią koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
Ewelina
4 lata temu
Każdy ma swoje racje. Sęk w tym, że pracownicy i pracodawcy są szczuci na siebie nawzajem, bo gdyby nie żarli się między sobą, szybko zajęliby się walką z prawdziwym wrogiem - złodziejskim rządem, który doi nas wszystkich do oporu.
Gggg
4 lata temu
Ja pracuje w szkole jako pracownik obsługowy i pomimo że szkoła otwarta wszyscy pracują to kilku z nas zmuszono do urlopu co jest nie zgodnie z prawem.traktją nas jako gorszy sort,
Polak
4 lata temu
Dla pracowników
Szczecin
4 lata temu
Ta cała propaganda o wirusie jest narzucona odgórnie przez rządzących tym światem. Pracodawca podobnie narzuca nam własne warunki ale raczej nie mamy wyjścia bo albo urlop albo likwidacja zakładu i wypowiedzenie
sprawiedliwy
4 lata temu
mozna pojsc na reke pracodawcy i pracownikowi. prosta zasada jezeli pracodawca wysle na przymusowe 14 dni to z automatu reszta (12 dni) staje sie urlopen na zadanie. wtedy nie beda tak tego wykorzystywac do przesady bo pozniej sie to na nich samych odbije
...
Następna strona