Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Glapiński uspokaja. "Wzrost gospodarczy na poziomie 2 proc. PKB"

369
Podziel się:

- Fizycznej gotówki mamy nieprzebrane ilości - mówił szef NBP Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu rządu. Przekonywał, że Polacy mogą być spokojni o depozyty w bankach i że gotówki w bankomatach na pewno nie zabraknie. Jak dodał, NBP szacuje wzrost gospodarczy w 2020 roku na poziomie 1,7-2 proc.

Prezes NBP uspokajał. - Jesteśmy silnym państwem i damy sobie radę z jakimś tam koronawirusem - zapewnił.
Prezes NBP uspokajał. - Jesteśmy silnym państwem i damy sobie radę z jakimś tam koronawirusem - zapewnił. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Narodowy Bank Polski jest jednym z filarów, na których opiera się rządowy plan tzw. tarczy antykryzysowej. Pakiet stabilizujący system finansowy Polski prowadzony przez bank centralny jest wart około 70 mld zł, co stanowi aż jedną trzecią wartości całej "tarczy". Stąd obecność Glapińskiego na konferencji, na której premier przedstawiał szczegóły programu.

- Bank centralny współpracuje z rządem w zwalczaniu tego kryzysu - mówił Glapiński. - Nie jesteśmy zszokowani, byliśmy przygotowani na ten kryzys - dodał. Zastrzegł, że kryzys jest poważny, "ale nie jakiś katastroficzny" i "nawet jeśli poziom życia się obniży na kwartał, może dwa, to w końcu wróci do normy". - Jesteśmy silnym państwem i damy sobie radę z jakimś tam koronawirusem - zapewnił.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zastrzegł, że nie ma obawy, że pieniędzy w bankach zabraknie i nie ma najmniejszego powodu, by się o to obawiać. - Fizycznej gotówki mamy nieprzebrane ilości - zapewnił. Dodał, że polski system bankowy jest zdrowy i silny.

Glapiński pytany był o prognozy wzrostu PKB Polski. Jak przyznał prezes NBP, spodziewa się rozwoju gospodarki w 2020 roku na poziomie 1,7-2 proc. - A potem będziemy mieli do czynienia z odbiciem - twierdzi szef banku centralnego.

- Według prognoz NBP na pewno nie będzie recesji, jak to pojawia się w niektórych mediach - powiedział Glapiński.

Prezes NBP wskazał, że działania banku centralnego można podzielić na trzy najważniejsze części. To obniżenie stóp procentowych, operacje repo umożliwiające zwiększenie płynności w sektorze bankowym i zakup obligacji. - Zakup obligacji będzie się bardzo rozwijał w najbliższym czasie - dniach, tygodniach czy miesiącach i zasilanie repo też będzie się na pewno bardzo silnie rozwijać - mówił.

Pierwszą operację repo NBP przeprowadził w poniedziałek. To pierwsza taka operacja od dekady. - Wprowadzamy operacje zasilające banki w płynność, tzw. operacje repo. Dostęp do tych operacji będzie rodzajem ubezpieczenia na wypadek pojawienia się potrzeby zasilania banków w płynność. Tego typu działania podjęło już wiele banków centralnych - informował w poniedziałek NBP.

Natomiast stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej zmieniła we wtorek. Po raz pierwszy raz od pięciu lat. Na wtorkowym posiedzeniu zdecydowano o obniżeniu głównej stawki z 1,5 proc. do 1 proc., a więc najniższego poziomu w historii.

Odnosząc się do obniżenia stóp procentowych, Glapiński powiedział: - Potaniliśmy pieniądz. Potaniliśmy kredyt. To oznacza niższe raty kredytów, czyli kilka miliardów złotych zostanie w kieszeniach Polaków.

W podobnym tonie wypowiadał się minister finansów Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów podczas środowej konferencji prasowej podkreślał, że resort finansów w porozumieniu z innymi ministerstwami przygotowuje wiele rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej.

Jako przykład podał zmiany w płatnościach kartą.

- Razem z KNF i NBP oraz operatorami VISA i Mastercard przyspieszyliśmy możliwość płacenia bezdotykowo do kwoty 100 złotych, co pokryje 86 proc. transakcji kartowych - powiedział minister finansów.

Jak dodawał, resort finansów przygotowuje udogodnienia dla przedsiębiorców w pobieraniu podatków PIT, CIT i VAT. - Jeśli zostanie złożony uzasadniony wniosek, będziemy taki obowiązek podatkowy odraczać - powiedział Kościński.

Szef resortu finansów wielokrotnie podkreślał, że nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o stan finansów publicznych. Jak dodawał, wraz z pozostałymi resortami najmocniej skupiać się teraz będzie na zapewnieniu płynności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(369)
spoko
4 lata temu
Głupi, czy głupich szuka?
www
4 lata temu
Co ten nieogolony gość może wiedzieć o przyszłości? Wiarygodność wróżbity Macieja
Mam dość tego...
4 lata temu
Glapa zawsze mówi co wie ale nigdy nie wie co mówi. I to ma być profesor ekonomi. Żenada.
Nie lubię baj...
4 lata temu
Andersen pisał bajki i baśnie a pan prezes NBP je opowiada. Żenada. Bedzie tak samo jak z wielkością inflacji przewidywanwj przez niego. Czyli kompletne pudło.
李泰迪
4 lata temu
Czy te dwie kury z napompowanymi botoksem ustami on jeszcze zatrudnia po 50000 za miesiąc?
...
Następna strona