Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla pracowników na umowach cywilnoprawnych "jak najszybszym kanałem"

14
Podziel się:

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że chce wykorzystać kanały ZUS, aby pomoc dla pracowników na umowach cywilnoprawnych trafiła do nich jak najszybciej.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. (East News, Piotr Molecki/East News)

Rząd ogłosił program tarczy antykryzysowej mający złagodzić skutki pandemii koronawirusa w Polsce. Wśród proponowanych rozwiązań jest i pomoc dla osób na samozatrudnieniu oraz na umowach cywilnoprawnych

Dla osób na działalności gospodarczej oraz pracujących na podstawie umowy zlecenia, o dzieło będzie możliwość uzyskania od państwa wypłaty środków do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. W sytuacji spadku dochodów otrzymają oni również jednorazowe świadczenie wysokości ok. 2 tys. zł.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiet antykryzysowy. "20 proc. obniżki pensji, ale nie dla wszystkich"

- Zapomogi dla dla pracowników na umowach cywilnoprawnych będziemy chcieli przesłać kanałami ZUS, bo są to kanały najszybsze - tłumaczyła w Kwadransie Politycznym TVP minister Jadwiga Emilewicz odpowiadają na pytania o to, kiedy ta pomoc trafi do ludzi.

Jak podkreśliła minister rozwoju, rząd pracuje nad tym, aby zawarte w tarczy antykryzysowej rozwiązania mogły obowiązywać od początku kwietnia.

Przypomniała również, że dla małych firm, w których pracuje do 9 osób, będą pożyczki w wysokości 5 tys. zł., wypłacane z Funduszu Pracy. Jeśli firma nie zwolni pracowników przez najbliższe 6 miesięcy, pożyczka będzie bezzwrotna.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Krzysztof J.
4 lata temu
Witam chciał bym coś od siebie przekazać na temat Tarczy. Tarczę oceniam negatywnie a to z powodów osobistych, pracowałem w firmie zatrudniającej 1300 osób w związku z zaistniałą sytuacją 240 osób zatrudnionych przez pośrednika  zostało zwolnionych. Okazuje się że nam a na pewno mi się nic nie należy ponieważ nie byłem zatrudniony na tak zwaną śmieciówkę tylko umowę o pracę na pełny etat. Kuroniówka również mi się nie należy ponieważ przepracowałem niecałe 8 miesięcy, aby było ciekawiej w U.P. Oświęcim nie mogę się zarejestrować ponieważ pracują zdalnie i wymagany jest podpis elektroniczny profil zaufania, którego nie mogę wyrobić ponieważ wszystkie urzędy pracują zdalnie i nie ma kto tego potwierdzić a bank w którym mam konto nie ma czegoś takiego w ofercie. Piszę to ponieważ mam nadzieję że ktoś się pochyli nad takimi jak ja.
przedsiebiorc...
4 lata temu
jestem malym przedsiebiorca z czterema pracownikami,jeszcze pracujemy ale mysle ze od przyszlego tygodnia koniec i nie piszcie wielcy znawcy prowadzenia firmy ze jak zwolnie to potem nie znajde pracownika,jak nie ma pieniedzy i zlecen nie ma to zadnego znaczenia,ekonomia,potrzebna jest pomoc od panstwa chociaz mam powoli wrazenie ze to juz wielu nie pomoze.
Dominika
4 lata temu
Ciekawe co ze studentami do 26 roku życia zatrudnionymi na umowę zlecenie, którzy nie muszą być zgłoszeni przez pracodawców do ZUS'u. A to Ci dopiero! Niestety tak jest, wiem bo ostatnio byłam w ZUS'ie i też byłam niemało zaskoczona, że nawet nie widnieję w systemie, bo podobno w przypadku studentów "istnieje taka furtka" dla pracodawców żeby ich nie zgłaszać, bo przecież nie muszą odciągać od Ciebie żadnych składek... :)
zzza
4 lata temu
z czego sie cieszy ta małpa
Ketokonal
4 lata temu
Dobrze, że chcą pomóc ludziom którzy wylądowaliby na bruku w takiej sytuacji, nie wyobrażam sobie żeby ludzie na umowie zlecenie mieli teraz jakkolwiek funkcjować bez pensji, ten wirus skazuje ich dosłownie na bycie bezdomnym. A takiego kryzysu to chyba nie chcemy prawda?