Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

TikTok reaguje na ustawę "blokada lub sprzedaż". Pozywa władze

2
Podziel się:

TikTok pozwał administrację Stanów Zjednoczonych. Reaguje w ten sposób na ustawę, która ma wymusić na ByteDance sprzedaż platformy w USA, a w przeciwnym wypadku władze zablokują ją na terenie kraju. Zarządcy aplikacji obawiają się, że zakaz wejdzie w życie już od stycznia 2025 r.

TikTok reaguje na ustawę "blokada lub sprzedaż". Pozywa władze
TikTok wyprowadza cios. Pozywa władze USA (GETTY, NurPhoto)

W kwietniu amerykański Kongres przyjął ustawę nakazującą właścicielowi platformy sprzedaż firmy. W przeciwnym przypadku aplikacja ma zostać zablokowana na terenie całych Stanów Zjednoczonych (potocznie ustawę nazywa się "ban or sell", czyli "blokada lub sprzedaż").

TikTok pozywa administrację USA

TikTok nie zgadza się z takim postawieniem sprawy przez polityków i w związku z tym pozywa administrację USA. Platforma stwierdziła w pozwie, że nowe prawo zdusi wolność słowa, a także zaszkodzi twórcom i właścicielom ok. 7 mln małych firm, którzy zarabiają na udostępnianiu treści w tej aplikacji. Podnosi też, że jej wpływ na gospodarkę kraju to nawet 24 mld dolarów – podaje Bloomberg.

Po raz pierwszy w historii Kongres uchwalił prawo, które poddaje jedną platformę społecznościową stałemu, ogólnokrajowemu zakazowi i uniemożliwia każdemu Amerykaninowi uczestnictwo w wyjątkowej społeczności internetowej z ponad miliardem ludzi na całym świecie – ocenili przedstawiciele firmy we wtorek w Sądzie Apelacyjnym USA w Dystrykcie Kolumbii, cytowani przez Bloomberga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Gigant argumentował też, że wydał już ponad 1,5 mld dolarów na odizolowanie swoich operacji w USA i zgodziła się na nadzór nad przetwarzaniem przez siebie danych ze strony amerykańskiej firmy Oracle, co opisywaliśmy w money.pl. Wskazaliśmy, że TikTok we współpracy z Komisją ds. Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS) realizuje inicjatywę "Project Texas". Ma ona zapewnić Amerykanom, że korzystanie z TikToka jest bezpieczne, ich dane nie są narażone, a sama platforma jest wolna od wpływów zewnętrznych.

Amerykanie nie skorzystają z TikToka od stycznia 2025 r.?

Zapisy "ban or sell" znalazły się w pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy i Izraela, które podpisał prezydent Joe Biden. Wcześniej Shou Chew, CEO TikToka, próbował przekonywać kongresmenów, że nowe przepisy uderzą w niemal połowę populacji Ameryki.

Nie ma wątpliwości: ustawa wymusi zamknięcie TikTok do 19 stycznia 2025 r., uciszając 170 milionów Amerykanów, którzy używają platformy do komunikowania się w sposób, którego nie można odtworzyć gdzie indziej – oceniła firma.

TikTok zwrócił się do sądu o wydanie orzeczenia, że ustawa narusza konstytucję, co skutkowałoby zakazem egzekwowania jej przez Departament Sprawiedliwości. Matthew Schettenhelm, analityk Bloomberga ds. sporów sądowych, daje platformie ok. 30 proc. szans na wygraną. Spodziewa się też, że sprawa będzie prowadzona w trybie przyspieszonym, a więc orzeczenie zapadnie w czwartym kwartale 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Gruby
2 tyg. temu
Tik tok to potega dlatego rzymianie z usa próbują położyc na tym łape.
Gość
2 tyg. temu
U nas powinno być tak samo. Ogłupione dzieci a zaraz częściej i dorośli