Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Duże zmiany w naliczaniu opłat za śmieci. Rząd szykuje rewolucję

852
Podziel się:

Koniec odpowiedzialności zbiorowej. Resort klimatu pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne. Za niedopełnienie obowiązku segregacji śmieci zapłaci ich wytwórca, a nie wszyscy mieszkańcy bloku mieszkalnego.

Duże zmiany w naliczaniu opłat za śmieci. Rząd szykuje rewolucję
Źle posegregowane odpady komunalne to ryzyko kar dla wspólnot, zarządców i spółdzielni (PAP, PAP)

Będą zamiany w przepisach obejmujących naliczanie opłat za odpady komunalne. O toczących się pracach w resorcie poinformowała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Jak zapewniła, pozwolą one odejść od stosowanej na dużych osiedlach odpowiedzialności zbiorowej za źle posegregowane śmieci. Obecnie grożą za to kary naliczane wspólnotom, zarządcom i spółdzielniom mieszkaniowym.

W resorcie praca wre

Zapewniam, że kwestie sprawnego i sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są przedmiotem prac w Ministerstwie. Te prace toczą się przy współudziale przedstawicieli samorządów w ramach prac Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Zespół ten został powołany zarządzeniem z dnia 23 listopada 2020 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska i kontynuuje swoje prace" - napisała Sowińska.

Sowińska dodaje, że ostatnie prace Zespołu obejmowały wprowadzenie rozwiązań umożliwiających gminom sprawniejsze weryfikowanie informacji dotyczących liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, tak aby stosowanie metody "od osoby" było łatwiejsze i w miarę możliwości szerzej stosowane.

Koniec odpowiedzialności zbiorowej

"Ponadto odpowiadając na postulaty mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców w 2021 roku wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, umożliwiające odejście od odpowiedzialności zbiorowej w przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych w budynkach wielolokalowych" - napisała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyrzucanie śmieci. Jakie kary za złą segregację i śmiecenie w lesie

"Dodano przepis, który umożliwia, po zapewnieniu technicznych możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach, postanowienie przez radę gminy, w drodze uchwały, o ponoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właściciela lokalu lub inną osobę, której służy tytuł prawny do lokalu w budynku wielolokalowym lub osobę faktycznie zamieszkującą lub użytkującą ten lokal.

Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina może odejść od odpowiedzialności zbiorowej w zabudowie wielolokalowej, przez indywidualne rozliczanie poszczególnych lokali z selektywnego zbierania odpadów. W rezultacie za niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów komunalnych zapłaci ich wytwórca, a nie np. wszyscy mieszkańcy bloku mieszkalnego - dodała.

Zanieczyszczający płaci

Ministerstwo jest zaangażowane we wdrażanie przepisów realizujących również zasadę "zanieczyszczający płaci", tak aby były one spójne z przepisami na poziomie unijnym i żeby producenci poszczególnych produktów byli odpowiedzialni (m.in. finansowo) za odpady, które powstają z produktów wprowadzonych przez nich na rynek.

"W efekcie, dzięki finansowemu zaangażowaniu producentów, które będzie przejawiało się m.in. w partycypowaniu w kosztach gospodarowania odpadami powstającymi z ich produktów oraz we właściwym projektowaniu ich produktów, koszty gmin, a w efekcie opłata uiszczana przez właścicieli nieruchomości, będzie w miarę możliwości niższa" - napisała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(852)
W. Ć
4 dni temu
A czy już pensje elit demokratycznych ustaloone
Jass
4 dni temu
U nas za śmieci się płaci od zużytej wody. Oczywiście segregować trzeba. Za niesegregowane płaci się podwójnie, zależy to od tych co wywożą ale oczywiście na te niesegregowane przymykają oko i wpisują , że posegregowane
Sen
5 dni temu
Czy uwzględniono wyższe łapówki...
Alternatywy 4
5 dni temu
Zatrudnicie sobie gospodarza, postawi wam pieczątkę i wyda kwi za dobrze posegregowane śmieci. I tyle. Dacie w łapę to przymknie oko. W kuchni 6 m2 zainstalujecie pojemniki do papieru, szkła, metalu, plastiku, bio, inna zielone. Gabaryty dodatkowo płatne, wyniesione w odpowiednie miejsce z segregacją malowane i nie, pocięte na kawałki 20 cm i spakowane w papier a 10 zł rolka. Poczujemy odpowiedzialność indywidualną a nie zbiorową. Oby tylko nie doszedł z Niemiec kolejny pojemnik na alt papieren, grunn glass i braun glases bo i łazienka poszłaby na straty. Maja myślałem, że „reforma” śmieci sprawi, źe razem z żoną zapłacimy mniej niż sąsiedzi z trójka dzieci, którzy wyrzucają 10 x więcej niż my.
Alternatywy 4
5 dni temu
Mieszkańcy muszą się zrzucić i zatrudnić gospodarza domu, który postawi pieczątkę i wyda stosowny kwit za poprawnie przygotowane do wyrzucenia śmieci. Jeśli z „załącznikiem” to przymknie oko. Odpowiedzialność i kolejne koszty zrzucone na ludzi.w 5 m2 kuchni powyrzucać sprzęty, zainstalować pojemniki do segregacji śmieci, mało powierzchni kuchni, na balkonie lub w łazience. A robactwo, które wyjdzie ze śmieci…zawiera proteiny.
...
Następna strona