Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Zmiany w przepisach dla budowlańców. Jest projekt

7
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć wykorzystanie elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków i ułatwić budowy na działkach o nietypowych kształtach. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został w czwartek projekt nowych przepisów w tej sprawie.

Zmiany w przepisach dla budowlańców. Jest projekt
Zmiany w przepisach dla budowlańców. Jest projekt (Adobe Stock)

Chodzi o projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zmiany mają na celu umożliwienie szerszego zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków i doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynku na działce budowlanej.

Nowa wersja rozporządzenia ma wyeliminować błędną interpretację przepisów przez niektóre organy administracji architektoniczno-budowlanej, które "utożsamiają pojęcie elewacji z pojęciem ściany, co nie było intencją projektodawcy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pęknie bańka na rynku nieruchomości? Ekspert tłumaczy

W przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej, na której jest on sytuowany, będzie możliwość zmniejszenia wymaganej odległości z czterech do co najmniej trzech metrów, gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki: ściana budynku usytuowana jest w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki i odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż cztery metry od granicy tej działki. Ma to umożliwić optymalne usytuowanie ściany budynku na działkach o nietypowym kształcie oraz w sposób inny niż równoległy.

Zielone światło dla drewna

Przy projektowaniu budynku dopuszczone ma też zostać zastosowanie konstrukcyjnych elementów liniowych (o dominującym jednym wymiarze, takich jak belki, słupy, itp.) wykonanych z drewna klejonego warstwowo, jeśli każdy wymiar przekroju poprzecznego tego elementu będzie wynosił nie mniej niż 14 cm oraz klasa odporności ogniowej tych elementów będzie nie niższa niż R 30. Taka możliwość będzie w przypadku wznoszenia budynków niskich. Zmiana ta ma pozwolić na wykonywanie słupów czy belek z drewna struganego, dobrej jakości, bez konieczności stosowania kosztownych i niekorzystnych dla środowiska zabezpieczeń ogniochronnych. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w wielu krajach odstępuje się od ich używania.

"Przyjęcie minimalnego wymiaru 14 cm przekroju poprzecznego elementów budowlanych wykonanych z drewna klejonego warstwowo pozwala na szersze użycie drewna, a jednocześnie zapewnienie ochrony pożarowej, uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych oraz pozostawienie marginesu bezpieczeństwa na wypadek nieprecyzyjnego wykonawstwa" - przekonują autorzy projektu.

Jeśli chodzi o budynki wielokondygnacyjne z konstrukcyjnymi elementami liniowymi wykonanymi z drewna klejonego warstwowo, wprowadzony ma zostać wymóg stosowania rozwiązań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się pożaru między kondygnacjami.

Przepisy czekają już tylko na podpis

W projekcie przewidziano przepisy przejściowe. Dzięki nim inwestor nie będzie zaskakiwany nowymi obowiązkami wynikającymi ze zmienianych wymagań technicznych. Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie RCL, projekt rozporządzenia został skierowany do podpisu przez ministra rozwoju i technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
ewa
1 tyg. temu
POLEXIT , POLEXIT , POLEXIT
Tomasz
2 tyg. temu
Budownictwo powinno wrócić do Ministerstwa Infrastrukty natomiast Ministerstwo niedorozwoju nie jest kompetentne merytorycznie w tym zakresie. Garnitur urzędników zmienił się tam wiele razy ale każdy ich komunikat świadczy o szkodliwości tego organu. Rzad powinien zlikwidować ten resort natychmiast. W przeszłości pokazali, że uczą się dopiero czytać przepisy budowlane i gdy zaczęli je rozumieć podjęli próbę ich zmiany swymi słowami... To najgorszy przykład ministerstwa, które stara się wykazać sens swego istnienia wypuszczając co jakiś czas kompromitujące koncepty. To pierwsze ministerstwo do likwidacji...
POcoonisą
2 tyg. temu
Widać że lobby niemieckie działa bo tam właśnie jest najwięcej firm przetwarzania drewna jak i peletu i zaraz zrobią ustawę ze puszcze są już nie eko i trzeba wycinać
Bud
2 tyg. temu
Stare pryki siedzą sobie w niepotrzebnych izbach i kombinują. Za Gierka nie było izb, uprawnień i budowano 300 tys. mieszkań rocznie
Jestem z Wawy
2 tyg. temu
Ciekawe gdzie znikło tyle wpisów.