Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaFirma JutraZaskakujące transmisje. Mecz z obrazem niczym z Matriksa

Zaskakujące transmisje. Mecz z obrazem niczym z Matriksa

Fot. (pixabay.com/CC)

Spalony czy nie? Faul czy próba wymuszenia karnego? Fani piłki nożnej już niedługo nie będą musieli się nad tym zastanawiać. Sky, dostawca telewizji satelitarnej, jako pierwszy w Europie udostępnił dla swoich klientów w Niemczech i w Austrii pilotażową usługę. Pozwala ona na oglądanie kluczowych fragmentów rozgrywek sportowych z dowolnego ujęcia, z niespotykaną dotąd dokładnością! Nowa technologia FreeD została stworzona przez Replay i wykorzystuje ogromną moc obliczeniową, dostarczaną przez centra danych Intela.

Technologia FreeD umożliwia przesyłanie obrazu 360° w stylu „Matriksa”, który producenci Sky mogą dowolnie obracać, by pokazywać akcję pod każdym możliwym kątem. Wokół boiska zainstalowane są 32 kamery o rozdzielczości 5K, które nagrywają obraz z rozmaitych perspektyw. Następnie strumienie wideo ze wszystkich kamer przesyłane są do komputerów wyposażonych w procesory Intel® Xeon® E5 oraz Intel® Core(TM) i7, generujących jeden wirtualny obraz w oparciu o tę ogromną ilość danych.

Technologia FreeD nie byłaby możliwa bez ogromnej mocy obliczeniowej, dostarczanej przez Intela. W ciągu sekundy wszystkie 32 kamery generują dane wideo o objętości 1 terabajta. Te dane muszę zostać przetworzone w ciągu zaledwie kilku sekund, by producenci Sky mogli jak najszybciej wyemitować je w ramach transmisji meczu.

Czytaj także