Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

5 rzeczy, które powinieneś wymienić w firmie w 2016 roku

0
Podziel się:

Przedstawiamy pięć pomysłów na zmiany w twojej firmie, które poprawią efektywność pracowników oraz przełożą się na niższe koszty utrzymania.

5 rzeczy, które powinieneś wymienić w firmie w 2016 roku
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime)

Pozbądź się żarłocznych „blaszaków”

Wymiana komputerów w firmie – mimo istotnych nakładów – wiązać się będzie ze sporymi oszczędnościami czasu i pieniędzy. Dzięki temu wydatek szybko się zwróci. Spójrzmy na liczby. Stary komputer pracuje z mocą średnio 80W, co razem z przeciętnym monitorem ciekłokrystaliczym da w sumie 110W. Przy założeniu, że kilowatogodzina to koszt 50 groszy, dzienna praca takiego zestawu to koszt 0,11 kW x 7 godzin x 0,5 zł x 1,23 (VAT) = 47 groszy. To całkiem sporo, jeśli porówna się ten wynik to zużycia w przypadku nowych komputerów. Obecnie minikomputery pracują z mocą 10W, czyli ośmiokrotnie mniejszą niż stary pecet. Instalacja nowego sprzętu da dzienną oszczędność na poziomie 30 groszy i to tylko na jednym komputerze. Po przemnożeniu przez liczbę pracowników w firmie, prawdopodobnie wyjdzie spora oszczędność.

Jeszcze kilka lat temu, komputer biurkowy kojarzył się wyłącznie z czarnym lub kremowym dużym pudłem, które najczęściej ukrywało się pod biurkiem. Dziś wydajny pecet może mieć zupełnie inną formę. Intel NUC, czyli Next Unit of Computing, to pełnoprawny desktop zamknięty w obudowie o rozmiarach 11 x 11 cm. Taki komputer możesz zmieścić w dłoni. Pomimo bardzo niewielkich rozmiarów jego wydajność pozwala na pracę z wymagającymi aplikacjami. To idealne rozwiązanie do zastosowań biznesowych – oprócz ograniczenia zużycia energii w firmie pozwala zaoszczędzić miejsce na biurkach pracowników

Komputery te dostępne są w wielu wariantach, począwszy od modeli wyposażonych w podstawowe procesory Intel Celeron aż do wersji z procesorem Intel Core i7 zaopatrzonym w zintegrowany układ graficzny najnowszej generacji Intel Iris 6100 pozwalający na komfortową obróbkę materiałów multimedialnych.

Kup mini PC Intel NUC:

Dalszym krokiem w kierunku miniaturyzacji jest Intel Compute Stick, kształtem i rozmiarem przypominający pendrive'a. Ten kieszonkowy komputer podłącza się bezpośrednio do monitora lub telewizora przez HDMI. Waży 54 gramów i ma wbudowane moduły Wi-Fi oraz Bluetooth, czytnik kart microSD oraz pełnowymiarowy port USB 2.0. Intel Compute Stick zamieni niemal każdy współczesny telewizor lub monitor w peceta, który pozwala pracować – edytować dokumenty, przeprowadzać prezentacje, korzystać z Internetu itp. To jednak jedno z wielu możliwych zastosowań.

Kup Intel Compute Stick:

Przy okazji wymiany komputerów, a zwłaszcza laptopów, warto zaplanować, żeby był on wyposażony w nowoczesny dysk typu SSD. To bardzo szybki i efektywny następca klasycznego dysku twardego. Urządzenia SSD charakteryzują się kilkudziesięciokrotnie krótszym czasem dostępu do danych, właściwie bezgłośną pracą i o wiele większą odpornością na uszkodzenia, co oznacza, że doskonale sprawdzą się w urządzeniach przenośnych. Dodatkowo są bardziej odporne na niskie lub bardzo wysokie temperatury, co czyni je nieprześcignionymi w pracy mobilnej.

SSD Intel Pro 2500 – niezawodny, szybki i bezpieczny nośnik do zastosowań biznesowych

Różnice w działaniu widać gołym okiem. Podczas gdy standardowy dysk SSD jest w stanie skopiować 5 gigabajtów zdjęć w mniej niż pół minuty, tak jego lepszemu poprzednikowi zajmie to nawet dwie minuty. Wolniejsze napędy, działające z prędkością 5400 RPM, wciąż obecne w niektórych przedsiębiorstwach, będą potrzebowały ponad pięciu minut. Warto przeanalizować przesiadkę na SSD zwłaszcza w przypadku tych firm, których pracownicy operują na większych ilościach danych.

Zamień biuro na zapasowe

Utrata danych i w efekcie przerwa w możliwości świadczenia usług to bardzo ważny problem dla przedsiębiorców. W nowym roku warto się przed nim zabezpieczyć i zapewnić sobie odpowiedni backup oraz zapewnić kontynuację działań biznesowych. Na przykład za pomocą tak zwanego biura zapasowego. To usługa, która pozwala przechowywać wszystkie dane, aplikacje i procesy biznesowe poza organizacją. Biura zapasowe pozwalają utrzymać ciągłość pracy mimo sytuacji kryzysowej, zachować kontakt z klientem, a przez co zachować wizerunek wiarygodnej firmy. Co ważne, usługa jest relatywnie tania i szeroko oferowana, między innymi przez dostawców usług telekomunikacyjnych.

Wznieś się do chmury

Być może warto pomyśleć o całkowitej rezygnacji z firmowych serwerów i przenieść się do chmury? Chmura, czyli cloud computing to usługa, która dostarcza technologię IT przez internet. Umożliwia korzystanie z oprogramowania lub danych bez konieczności instalacji czegokolwiek na komputerze. Korzystamy z niej na co dzień, na przykład wysyłając maile lub komunikując się ze znajomymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Chmura pozwala na integrację również procesów biznesowych, jak wystawianie faktur, rozliczanie z kontrahentami lub prowadzenie spotkań sprzedażowych.

Innymi słowy, dzięki chmurze pracownicy mogą działać na wielu urządzeniach – mobilnych i stacjonarnych, prywatnych i służbowych. Oprócz mobilności, ma to dodatkową zaletę. To praca bez ryzyka, że osoba pracująca zdalnie wykorzysta nieoryginalne oprogramowanie i narazi na szwank dobre imię firmy.

Biuro w chmurze jest również bezpieczniejsze. Trzymanie danych u zewnętrznych dostawców usług nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem, zwłaszcza jeśli dane są zaszyfrowane jeszcze przez ich właściciela. Z kolei na duże ryzyko niestety narażeni są przedsiębiorcy, którzy przechowują wrażliwe dane we własnych biurach, zazwyczaj o wiele gorzej zabezpieczonych przed wyciekiem, niż wyspecjalizowane w tym celu serwerownie.

Zmień ubiór na mobile

Aby dopełnić obraz firmy mobilnej, warto zmienić swoje podejście do urządzań i wymienić również i ten sprzęt. W dzisiejszych czasach wiele osób pracujących w małych i średnich firmach, wykonuje swoje obowiązki również poza biurem. Odbieranie poczty, doprecyzowanie cennika i oferty, czy potwierdzenie dostępności produktu- to typowe zadania, które pracownik wykonuje przebywając poza siedzibą firmy.

Technologia idzie w sukurs przedsiębiorcom i coraz lepiej potrafi sprostać ich potrzebom. Hitem rozpoczynającego się roku prawdopodobnie będą smartwatche, czyli inteligentne zegarki. Dzięki synchronizacji z telefonem potrafią przejąć część jego funkcji – na przykład odebrać przychodzącą rozmowę bez konieczności wyciągania urządzenia z kieszeni lub szybkiego przejrzenia wiadomości – tak szybko, jak godziny na tradycyjnym zegarku. Smartwatche już teraz są doceniane w branżach takich jak transport lub sprzedaż. Zwłaszcza, że ich ceny oraz możliwości w ciągu ostatnich miesięcy znacząco się poprawiły.

Pozbądź się kabli

Nic tak nie potrafi popsuć wideokonferencji lub spotkania, jak problemy techniczne ze sprzętem. Warto pozbyć się ich raz na zawsze i skorzystać z nowoczesnej technologii. Rozwiązaniem jest Intel Unite, czyli platforma wideokonferencyjna, która umożliwia łączenie urządzeń uczestników z monitorami, projektorami czy tablicami interaktywnymi. Oczywiście – w pełni zdalnie.

Jak to działa? Wystarczy, że gospodarz spotkania połączy się z narzędziem Intel Unite, znajdującym się w sali konferencyjnej. Następnie będzie mógł wysłać zaproszenia z dedykowanej aplikacji. Uczestnicy zalogują się z dowolnej lokalizacji, wpisując 6-cyfrowy kod PIN dostępny w zaproszeniu. Każdy z nich będzie mógł nie tylko obejrzeć prezentację, ale również aktywnie w niej współuczestniczyć. Unite daje możliwość przeglądania dodatkowych dokumentów dołączonych do spotkania, przesyłać swoje oraz nanosić na prezentacje swoje własne uwagi. Co ważne, system można zintegrować z wieloma komunikatorami dostępnymi na rynku, jak Cisco Telepresence lub Microsoft Lync.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

chmura
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)