Notowania

wiadomości
01.09.2015 17:16

Wymiana komputera firmowego na nowy to realna oszczędność

Na świecie używanych jest obecnie 600 milionów komputerów starszych niż 4 lata. Wymiana takiego urządzenia na nowe może zwraca się w niższych rachunkach za energię. Ale nie tylko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/CC0 Public Domain)

Według globalnych badań Intela, użytkownicy na całym świecie korzystają obecnie z ponad 600 milionów komputerów, które zostały kupione 4 lata temu lub wcześniej. Z urządzeń starszej generacji korzysta również wiele polskich firm, ponosząc tym samym znaczne koszty bezpośrednie i pośrednie – od wysokich rachunków za energię po marnowanie czasu pracowników, spowodowane długim uruchamianiem urządzeń oraz przetwarzaniem zadań.

Jeszcze 4 lata temu przeciętny komputer biurkowy podczas typowych prac, takich jak przeglądanie Internetu czy korzystanie z aplikacji biurowych, pobierał 65 W prądu. Dzisiaj minikomputer typu NUC zapewnia wyższą wydajność, pobierając sześć razy mniej energii (10 W). Jednocześnie pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku, bo dzięki miniaturowym wymiarom (11 x 11 cm) może być montowany na tylnej pokrywie monitora.

_ - *_ W praktyce oznacza to, że przez rok użytkowania czteroletniego komputera biurkowego koszt samych opłat za prąd wyniesie ponad 216 zł więcej _ – komentuje Artur Długosz odpowiedzialny za współpracę z kanałem resellerskim w Intelu. _*

**_

_**

Desktop kontra laptop – przypadek ekstremalny

Jeszcze większe różnice można zauważyć porównując koszty użytkowania starego desktopa, który z racji wieku służy głównie do przeglądania sieci i prac biurowych, z nowym laptopem.

_ - Czteroletni desktop, wykorzystywany jedynie do mało obciążających zadań, w ciągu roku zużyje energię kosztującą 232 zł. Użytkowanie nowoczesnego laptopa w tym samym czasie będzie kosztowało jedynie 13 złotych – zauważa Artur Długosz z Intela. _

Różnica robi jeszcze większe wrażenie, gdy zostanie przedstawiona w skali trzech lat. Użytkowanie starszego zestawu desktop + monitor będzie kosztowało wówczas aż o 657 zł więcej niż korzystanie z nowego laptopa.

Wyższe rachunki za prąd to jeden z wielu skutków ubocznych niższej efektywności energetycznej starszych urządzeń. Kilkuletnie komputery pośrednio przyczyniają się do marnowania firmowych pieniędzy również poprzez długi czas przetwarzania zadań, a także krótką pracę na baterii.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, druki, pc, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, msp, czołówki, intel, zarzadzanie
Źródło:
Artykuł sponsorowany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz