Notowania

zasiłek
17.07.2013 18:06

Chorobowe dla przedsiębiorców po nowemu

Zasiłki mają być ustalane w podobny sposób jak w przypadku pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Resort Pracy i Polityki Społecznej zasugerował zmiany dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla wszystkich ubezpieczonych nie będących pracownikami, na zasadach obejmujących pracowników. Modyfikacje prawne obejmują swoim zakresem sytuację, w której niezdolność do pracy osoby prowadzącej własną firmę powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu.

Obecnie zarówno w przypadku przedsiębiorcy jak i pracownika składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Różnica polega na tym od kiedy podmioty te podlegają ubezpieczeniu- pracownicy - od dnia zatrudnienia. Natomiast przedsiębiorcy podlegają temu ubezpieczeniu dobrowolnie, przy czym nie wcześniej niż data złożenia wniosku zgłoszeniowego.

Gdy niezdolność do pracy pracownika powstanie przed up wówczas podstawą wymiaru zasiłku jest wynagrodzenie za cały miesiąc, bez proporcjonalnych wyliczeń, mimo że faktycznie przepracował tylko jego część.

Z kolei przedsiębiorca, który od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował całego miesiąca, wówczas zasiłek ustalany jest na podstawie zadeklarowanego przychodu z niepełnego miesiąca, a który traktowany jest tak jak gdyby był przychodem z całego miesiąca. Zasiłek wyliczony dla właściciela firmy wówczas jest dużo mniej korzystny niż w przypadku pracowników.

Wśród założeń projektu należy również wymienić zasady ustalania wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców oraz osób z nimi współpracujących w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, a w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna. Wśród zmian znalazła się propozycja uśrednienia podstawy wymiaru składki ub. chorobowego, a co za tym idzie również samego zasiłku. Uśrednienie miałoby dotyczyć krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i sytuacji gdy zadeklarowany przychód przekracza najniższą podstawę wymiaru składki.

Planowany termin wejścia w życie części powyższych zmian przypada na styczeń 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Sposób na niższe składki ZUS Przejście z etatu na samozatrudnienie może okazać się korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym przede wszystkim na zmniejszenie składek ZUS i obciążeń podatkowych.
Student zleceniobiorca. Jak prawidłowo rozliczyć składki? W dniu 26. urodzin zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń.
Premia roczna i zasiłki. Jak to obliczyć? W podstawie wymiaru zasiłków nagrodę uwzględnia się po spełnieniu dwóch warunków.
Tagi: zasiłek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, księgowość internetowa
Źródło:
wfirma.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz