Notowania

kasy fiskalne
28.02.2013 09:10

Kasa fiskalna. Nowe limity w 2013 roku

Wśród wielu zmian przepisów wprowadzonych w 2013 roku znajdują się modyfikacje dotyczące przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radu Razvan/Dreamstime.com)

W poprzednim stanie prawnym mogli oni korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży na rzecz wspomnianych grup ze względu na limit obrotów, zgodnie z rozporządzeniem z dnia 26.07.2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zmiany dotyczą limitu - do końca 2012 roku limit działalności w pierwszym roku wynosił 20.000zł natomiast w latach kolejnych 40.000 zł. Od roku 2013 limit obrotów dla wszystkich przedsiębiorców wynosi 20.000 zł.

Uwaga rozpoczynający działalność!

Mogłoby się wydawać, że limit dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność się nie zmienił. Jednak gdy dokładnie zapoznamy się z treścią nowego rozporządzenia zauważymy, że zamiana dotyczy również nowych przedsiębiorców.

Dotychczasowy limit dla nich to 20.000 zł w pierwszym roku działalności. Po zmianach limit dla nowo rozpoczętej działalności także wynosi 20.000 zł, z tym że należy go wyliczyć proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w danym roku. W praktyce oznacza to, że obniżono również limit dla nowych firm.

Przykład

Rozpoczynając działalność w sierpniu 2013 r. limit obrotów na rzecz osób nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych należy obliczyć proporcjonalnie:

[20.000zł /12 m-cy] x 5 (sierpień-grudzień) = 8.333zł

W pozostałym zakresie nowe rozporządzenie wyłącza np. szkoły nauki jazdy z możliwości zwolnienia z kasy fiskalnej bez względu na limit. Oznacza to, że szkoły nauki jazdy pozostają zwolnione z kasy fiskalnej jedynie do limitu obrotów (czyli 20.000 zł).

Czytaj więcej w Money.pl
Zgłoszenie kasy fiskalnej. Masz na to siedem dni Sama fiskalizacja kasy nie jest wystarczająca do tego, by móc rozpocząć ewidencję z jej użyciem.
Przełomowa data dla firm. Już za dwa dni... Przekroczenie obrotu 20 tys. zł w ubiegłym roku oznacza, że od 1 marca należy rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej.
Oblicz swój limit sprzedaży i nie płać VAT-u Przedsiębiorcom, których wartość sprzedaży nie przekroczyła 150 tys. zł z zasady przysługuje prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Tagi: kasy fiskalne, kasa fiskalna, wiadmomości, gospodarka, msp, księgowość internetowa
Źródło:
wfirma.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz