Notowania

stawki vat
05.06.2013 16:20

Nie będzie obniżki VAT. Resort finansów potwierdza

Stawki VAT jakie obowiązują w obecnej wysokości (23 proc., 8 proc., 5 proc.) zgodnie z pierwotnym założeniem miały obowiązywać jedynie do końca 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stawki VAT jakie obowiązują w obecnej wysokości (23 proc., 8 proc., 5 proc.) zgodnie z pierwotnym założeniem miały obowiązywać jedynie do końca 2013 roku. Jednak jak się okazało w 2014 stawki wcale nie zostaną obniżone. Co więcej prawdopodobnie taki stan rzeczy utrzyma się aż do 2017 roku.

Resort finansów potwierdził, że stawki podatku VAT nie spadną tak szybko jak się mogło niektórym wydawać. Rząd planuje bowiem wciąż dążyć do obniżenia deficytu, a ma w tym pomóc m.in. wydłużenie okresu €œ_ podwyższonych stawek VAT _. Przygotowana aktualizacja Programu Konwergencji przewiduje przyspieszenie wzrostu gospodarczego w kraju co ma odzwierciedlić wzrost PKB w 2014 r. już o 2,5 proc., a w latach kolejnych nawet o 3,8 proc. oraz o 4,3 proc. w roku 2016.

Większość pytań dotyczy okresu, w którym stawki ulegną obniżeniu. A co gdyby okazało się, że wręcz przeciwnie zostaną jeszcze podwyższone w celu walki z deficytem? Z pewnością byłoby to niemałe zaskoczenie. Nic jednak na razie na to nie wskazuje. Ze względu na to, iż byłoby to działanie mające negatywny wydźwięk dla przedsiębiorców projekt musiałby być już obecnie przygotowywany aby możliwa była jego realizacja od 2014r. Dodatkowo sam resort finansów potwierdza utrzymanie stawek na obecnie obowiązującym poziomie.

Oczywiście zgodnie z zapowiedziami Ministra Finansów Jacka Rostowskiego jeżeli sytuacja gospodarcza Polski w szybszym tempie niż obecnie przewidywany ulegnie poprawie stawki mogą ostać obniżone wcześniej. Wszystko zatem zależy od kondycji polskiej gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Udostępnienie bazy zdjęć. Należy rozliczyć import usług? Alfa Sp. z o.o. nabyła od podmiotu Beta (z siedzibą na terytorium USA) usługę polegającą na udostępnieniu bazy zdjęć za pomocą internetu. Co z podatkiem?
Powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT Decyzję o zrzeczeniu się tego prawa warto przemyśleć – na możliwość ponownego wyboru zwolnienia trzeba czekać ponad rok.
Przegląd klimatyzacji w aucie zmniejszy podatek Wydatki poniesione w związku z okresowym przeglądem klimatyzacji w aucie wykorzystywanym do celów firmowych można rozliczyć podatkowo.
Tagi: stawki vat, vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, księgowość internetowa
Źródło:
wfirma.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz